ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1_AKTYWNY

Akcja "Zostań św. Mikołajem dla mieszkańca DPS-u w Kotlinie" przerosła oczekiwania organizatorów [WIDEO, AKTUALIZACJA]

› Aktualności› Wydarzenia 10 dni temu    23.11.2020
Karina Muszalska
komentarzy 14 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. Błażej Ciesielski

Niezwykła akcja dla pensjonariuszy DPS-u w Kotlinie. Zostań św. Mikołajem dla mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie.

 

R E K L A M ABolsius Podstrona

 

Pracownicy i pensjonariusze kotlińskiego DPS-u znaleźli się kilka tygodni temu w bardzo trudnej sytuacji. U prawie 150 osób wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Placówkę zamknięto z częścią załogi i podopiecznymi.

 

 

Trzeba było wprowadzić odpowiednie procedury oraz wydzielić w budynku DPS-u odpowiednie strefy. Załoga z ujemnymi wynikami testu została podzielona na dwa zespoły pracujące w systemie tygodniowym. Swoją pomoc zaoferowali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej.

 

 

Film autorstwa Sławomira Jenerowicza przedstawiający pracowników DPS-u podczas padnemii

 

 

Do opieki nad pensjonariuszami zgłosiła się wicestarosta Katarzyna Szymkowiak. Zdecydowała się na pracę z pierwszą zmianą, choć sama niedawno zmagała się z COVID-19. O tym wszystkim opowiedziła nam w przejmującym wywiadzie

 

 

Z czasem okazało się, że dla chorych podopiecznych w DPS-ie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Chodziło o koncentratory tlenu. Natychmiast na apel zareagowała Fundacja „Ogród Marzeń”. Zorganizowana została, więc specjalna zbiórka, a zarząd fundacji postanowił wyłożyć pieniądze na zakup medycznego sprzętu.

 

 

Z czasem okazało się, że pomoc dla kotlińskiego DPS-u zaoferował Lions Club Jarocin. Sami sfinansowali zakup drugiego koncentratora tlenu.

 

 

Sytuacja mieszkańców, jak i pracowników tej instytucji uległa częściowej stabilizacji. Wiemy, jednak, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia. A to czas spotkań w gronie rodzinnym i wspólnego obdarowywania się prezentami.

 

 

Niestety w tym roku w czasie świąt pensjonariusze DPS-u w Kotlinie będą musieli być nadal izolowani od reszty społeczeństwa. Nie spotkają się z najbliższą rodziną. Wielu z nich nie ma też stałego kontaktu z własnymi rodzinami. A przecież każdy w tym czasie chce się poczuć wyjątkowo.

 

 

Tutaj z pomysłem wyszła jedna z jarocinianek, znana z działalności charytatywnej  Ewa Hejduk. Zainspirowana przez swoją koleżankę, wymyśliła akcję - "zostań św. Mikołajem dla mieszkańca DPS w Kotlinie".

 

 

O tym, że święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, kojarzący się z rodziną, choinką i prezentami, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jednak nie tej magi nie będzie dane przeżyć mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie. Oni nadal pozostaną w izolacji. Możemy jednak sprawić, że te święta będą dla nich jednak wyjątkowe.

 

 

Pomysł Ewy Hejduk pozwoli, aby każdy, kto jest chętny podzielił się cząstką siebie z jednym z mieszkańców DPS-u, ofiarowując mu podarek. Do pomocy w realizacji akcji przełączyło się starostwo powiatowe.

 

 

Otóż mieszkańcy DPS-u w Kotlinie napisali swoje listy do św. Mikołaja. Każdy, kto chce otrzymać, taki list, a tym samym obdarować jego nadawcę, musi udać się do punktu podawczego w starostwie powiatowym (wejście od strony al. Niepodległości) i odebrać dowolną kopertę. W każdym z listów będzie napisane, co konkretny pensjonariusz pragnie otrzymać.

 

 

Jest jeden bardzo ważny warunek. Bożonarodzeniowy podarunek ma być o wartości nieprzekraczającej 50 zł. Pomysłodawczyni zależy, bowiem na tym, aby wszyscy otrzymali w miarę równe prezenty. Każdy z podarków musi zostać zapakowany i podpisany, dla kogo jest przeznaczony (np. Adam J. lat 67). Tak przygotowana paczkę trzeba  dostarczyć do miejsca, w którym odebraliśmy list. Można również napisać specjalny życzenia dla osoby, której sprawiamy niespodziankę.

 

 

Każdy, kto chce wziąć udział w akcji „zostań św. Mikołajem dla mieszkańca DPS w Kotlinie” musi pamiętać o wyznaczonych terminach. Otóż list od wybranego pensjonariusza będzie można odbierać do 23 listopad. Przygotowana paczkę należy natomiast dostarczyć najpóźniej do 11 grudnia. Do prezentów nie wkładamy rzeczy, które mogłyby się popsuć, ponieważ paczki zostaną wręczone dopiero w wigilię.

 

 

Punkt podawczy Starostwa jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 07.30 do 15.30.

 

[AKTUALIZACJA, 20 LISTOPADA 2020]

 

Przypominamy, już od poniedziałku 23 listopada będzie można odbierać listy od mieszkańców DPS-u w Kotlinie. Według informacji przekażanych przez urząd powiatowy akcja cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

[AKTUALIZACJA, 23 LISTOPADA 2020]

 

Akcja "Zostań św. Mikołajem dla mieszkańca DPS-u w Kotlinie" przerosła oczekiwania organizatorów. Listy rozeszły się w zaskakująco szybkim tempie. Co się okazało, wielu ludzi już wcześniej dzwoniło do urzędu powiatowego w Jarocinie z prośbś o rezerwacje listu. Wśród nich znaleźli się pracownicy jednego z jarocińskich urzędów. Większość jednak stanowią osoby prywatne. 

 

Cieszę się z tak dużego odzewu. Przyznam się, że poczatkowo miałam obawy i zastanawiałam się co zrobimy, kiedy na przykład zostanie u nas 50 listów nieodebranych. A tutaj taka niespodzianka. Dzwoniono do nas i proszono o odłożenie listów. Jednak  zostały one wydane dopiero dzisiaj - tłumaczy Katarzyna Szymkowiak, wicestarosta powiatu jarocińskiego.

 

To nie koniec akcji, bowiem zostanie ona rozszerzona na kolejna instytucje. Szczegóły już wkrótce. 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (15)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obserwator
10 dni temu ocena: 50%  15
Spontaniczna akcja która zaczęła jedna mieszkanka. Dobre serce nigdy się nad takimi tematami nie zastanawia tylko przechodzi do działania. I tak jest z panią Kasią, która pomogła od razu. Dobroć rozsiewać to przyszłość dla pokoleń.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ magiczka
12 dni temu ocena: 75%  14
"magii" proszę Pani...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Taka prawda
13 dni temu ocena: 58%  13
A mi kto da ? Tylko dawac wszystkim wkolo . Bylo wiadomo ze wirus uderzy to teraz wielkie zbiorki. Nie dam sory .... mi tez nikt nie daje grosza
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do Taka prawda
10 dni temu ocena: 90%  12
Listy rozeszły się jak świeże bułeczki. Było dużo chętnych, nie dla wszystkich wystarczyło listów. Tak że nie musi się Pani wysilać, bez takich malkontentów jak Pani podopieczni też będą szczęśliwi.
~ Ola
11 dni temu ocena: 80%  11
To jest dla chętnych. Nikt nikogo nie zmusza. Daje się prezent, a nie pieniądze. Jeśli nikt Ci nie daje, to chętnie i Tobie zrobię prezent.
~ MINU$ JEDEN GRO$Z
13 dni temu ocena: 80%  10
DO KRAWCA I JEGO KOLESI NIE NALEŻY NIGDY ZADAWAĆ PYTANIA ILE DAŁEŚ A TYLKO ILE WZIĄŁEŚ
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ewa Hejduk
16 dni temu ocena: 65%  9
To moja inicjatywa, nie jestem samorządowcem tylko kasjerką w Kauflandzie. Może czasami warto odpuścić sobie polityczne przepychanki i zobaczyć po prostu samotnego człowieka, który chce być dla kogoś ważny. Paczka o wartości 50 zł nie przerasta przeciętnego obywatela. Nie chodzi o wielkie prezenty a pamięć i list zwrotny nie do jakiegoś pana x a do konkretnej osoby dla której jest ważne że ktoś zrobi paczkę SPECJALNIE DLA NIEJ. Może dosyć kłótni i podziałów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Antypis
10 dni temu ocena: 50%  8
Przecież to pis podzielił ludzi! A starościna, która odpowiada za dps jest pisowcem, ze hoho. Ewa nie da się tego oddzielić. Zebraja na szpital a sami zarabiają 5 razy tyle co Ty w Kauflandzie. Amen
~ Obiektywny.
17 dni temu ocena: 83%  7
Uwaga , jest w DPS około 110 mieszkańców X 50 zł paczka to wynosi 5 500,00 zł. Drodzy Państwo , nie mam noc przeciwko ani tym mieszkańcom ani tej kwocie, W Starostwie i jednostkach podległych czyli szkołach( ZSP Nr 1 , ZSP Nr 2 , LO Tarce , PSP Jarocin , UP Jarocin i inne przcuje średnio około 700- do 1000 psób. 5500 : 1000 + 5,50 zł. na osobę, Nie należy wołać od innych, a zacząć od ......siebie. Piękna akcja ze strony przcowników samorządowców pani Kasiu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ola
11 dni temu ocena: 100%  6
Człowieku, myślenie nie boli. To jest inicjatywna oddolna, nie ma tu znaczenia kto ile zarabia i kto powinien. To dla chętnych, ale do pustych głów szkoda słów.
~ Maks G.
17 dni temu ocena: 73%  5
Mam pytanie bo zastanawiam się kto kogo robi w konia. Od marca było wiadomo , że nadejdzie druga fala. Można było się przygotować w podstawowe rzeczy a DPS padł , w Szpitalu nawet wody nie mają. Chwała wszystkim darczyńcom i osobom zaangażowanym ale ....? W tym samym okresie Pani Starosta buduje szeroki chodnik przy ulicy przy której mieszka ( można było te pieniądze przesunąć na DPS ) , Boi się tym pochwalić w mediach, bo jakoś nie widzę o tym informacji. No i ciekawostka. Czy wychodząc na spacer z psem musimy zakładać maseczkę? Bo rodziny Pani starosty to chyba nie dotyczy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jarocinianka
13 dni temu ocena: 70%  4
Brawo dla Pani za odwagę i taką propozycję. Powyżej dyskusja(wymiana) politycznych poglądów nie powinna mieć miejsca. Chcesz to zrób paczkę nie chcesz nie rób. Mam wrażenie że piszą osoby , które mogłyby zrobić nie jedną paczkę.Może tak na jeden dzień do opieki choć nad jednym podopiecznym.
~ Jaga
17 dni temu ocena: 71%  3
Trzeba napisać do prof. Szumowskiego.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ miru$
18 dni temu ocena: 69%  2
Krawiec do dymisji!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji