ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Kiedy wejdą?

› Aktualności› Wydarzenia 11 miesięcy temu    23.06.2019
Karina Muszalska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. zdjęcie pogladowe

Wkrótce egzamin na prawo jazdy będzie zmieniony. Dla wszystkich – zarówno tych, którzy chcą zdobyć prawo jazdy, jak i egzaminatorów. Będą one odbywały się w ściśle wyznaczonych godzinach, a kursanci nie będą musieli już zebrać tak wielu pieczątek. To nie wszystkie ułatwienia.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Od dawna mówi się o zmianach dotyczących egzaminów na prawo jazdy. Było wiele propozycji, które ostatecznie nie zostały wprowadzane. Tym razem Ministerstwo Infrastruktury postanowiło wywiązać się z części obietnic.

 

Limit egzaminów

Przede wszystkim wprowadzony zostanie limit na ilość przeprowadzanych egzaminów w ciągu dnia przez jednego egzaminatora. Nie będzie on mógł przekroczyć liczby 8. Dotyczy to egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. Poza tym na każdą godzinę będzie mógł przypaść tylko jeden egzamin. Jak tłumaczy resort, dzięki takim zmianom egzaminatorzy będą mieli czas na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców.

 

 

Godziny zdawania egzaminu

Poza tym będą wyznaczone konkretne godziny egzaminów, co według ministerstwa zmniejszy stres u kursantów i bez wątpienia wpłynie na wynik. Nie będzie więc długiego wyczekiwania na swoją kolej udziału w egzaminie.

 

 

Zmiany w zdawaniu na  kategorię AM

Zmiany będą też dotyczyć prawa jazdy kategorii AM, która uprawnia do kierowania zarówno motorowerami, jak i czterokołowcami. Otóż osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na tę kategorię (obecnie egzamin odbywa się wyłącznie przy użyciu motoroweru), będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego.

 

 

Miniej biurokracji

Kolejna nowość jest związana z poświadczaniem dokumentów przez egzaminatorów, instruktorów oraz wykładowców. Nie będą oni musieli stosować na nich pieczęci, wystarczy tylko czytelny podpis oraz numer uprawnień. Ma to związek z wprowadzoną ustawą dotycząca uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.

 

Nowe przepisy regulujące egzaminy na prawo jazdy są niezwykle potrzebne i idą w dobrym kierunku. Stres niewątpliwie ma ogromny wpływ na jego wyniki. Wszelkie więc zmiany, które mogą ten stres zminimalizować są pożądane. Również ważnym ogniwem jest sam egzaminator, który po wejściu przepisów będzie mógł spokojnie oceniać umiejętności kursantów bez pośpiechu. Co prawda zmian przepisów jest znacznie więcej, dotyczą one również egzaminów, jak i świeżo upieczonych kierowców. Brakuje jednak rozporządzeń, które by je wprowadziły. Wciąż nie funkcjonuje nowy system CEPiK 2.0., a Ministerstwo Cyfryzacji kolejny raz przesunęło termin jego wprowadzenia. Prawdopodobnie nastąpi to w tym roku, jednak dokładna data nie jest znana - powiedział dyrektor WORD-u w Jeleniej Górze, Robert Tarsa

 

 

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2019 r., przy czym zmiany dotyczące pracy egzaminatora i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu, ze względu na konieczność dostosowania się WORD-ów do nowych zasad, wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r.

R E K L A M AWOLNE MIEJSCA AR1
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A