Z mapy Jarocina zniknie Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej [SONDA]

Opublikowano:
Autor:

Z mapy Jarocina zniknie Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej [SONDA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Tak poważnych zmian, które dotyczą Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej dawno nie było. Otóż zniknie on z mapy Jarocina. Co w tej sytuacji stanie się z tymi wszystkimi sprawami, którymi zajmowali się pracownicy MGOPS-u, czy ktoś przejmie ich obowiązki?

 

 

Dyrektor placówki uspokaja:

 

 

- Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarocinie zostanie przekształcony w Centrum Usług Społecznych. Ma to umożliwić zwiększenie zakresu usług świadczonych przez placówkę - wyjaśnia Igor Armon. - Dzięki temu przekształceniu poza tą ofertą, którą mamy, czyli tymi zadaniami, które realizujemy może powstać pion usług społecznych ogólnodostępnych dla mieszkańców - dodaje.

 

 

 

Sprawa przekształcenie stanęła na obradach Rady Miejskiej Jarocina. Potrzebna jest bowiem zgoda radnych na przystąpienie jarocińskiego MGOPS-u do rządowego programu.

 

 

 

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło pilotażowy program przekształcania ośrodków pomocy społecznej w CUS-y. Wyłonionych zostanie 30 takich ośrodków, które przez 3 lata będą kształtowały usługi społeczne na poziomie gminy. Żeby złożyć wniosek do tego programu potrzebna jest uchwała intencyjna rady miejskiej o zamiarze przekształcenia MGOPS-u w CUS - tłumaczy szef jarocińskiej pomocy społecznej.

 

 

 

I dodaje: - Nawet, jeśli nie uda się nam wejść do tego programu, to i tak od stycznia 2021 roku chcielibyśmy już funkcjonować jako CUS, bo jest to kolejna forma rozwoju dla naszego ośrodka.

 

 

 

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej Lechosława Dębska chciała wiedzieć, co dla pracowników MGOPS-u oznacza przekształcenie. - Czy będzie to więcej pracy bez pieniędzy, czy coś wam dołożą? - pytała.

 

 

- Jeśli udałoby nam się wejść do tej trzydziestki ośrodków w programie, otrzymalibyśmy 3 miliony złotych na przekształcenie. Pięćdziesiąt procent z tego możemy przeznaczyć na finansowanie owych usług społecznych dla mieszkańców. Mamy na przykład starszą osobę, którą opiekuje się ktoś z rodziny, ale okazuje się, że musi na jakiś czas wyjechać, wtedy może tą opiekę zlecić gminie w ramach usług społecznych. Odbywałoby się to poza tym całym systemem pomocy społecznej. Nie potrzebujemy w tym przypadku spełniać jakichś kryteriów dochodowych, po prostu podpisujemy umowę i za określoną opłatą my zlecamy usługę opiekuńczą dla tej starszej osoby.

 

 

 

Równie dobrze będą to mogły być usługi z zakresu kultury, sportu czy rekreacji. Katalog takich usług będzie tworzony na podstawie przeprowadzonej diagnozy potrzeb w czasie tych 3 lat trwania rządowego programu i następnie zawarty w Gminnym Programie Usług Społecznych.

 

 

To, czy gmina Jarocin została zakwalifikowana do pilotażowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej może się okazać na przełomie czerwca i lipca.

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE