ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Z mapy Jarocina zniknie Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej [SONDA]

4 miesiące temu    26.02.2020
Anna Konieczna
komentarzy 3 ocen 2 / 50%
A A A
 fot. Zdjęcie poglądowe

Tak poważnych zmian, które dotyczą Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej dawno nie było. Otóż zniknie on z mapy Jarocina. Co w tej sytuacji stanie się z tymi wszystkimi sprawami, którymi zajmowali się pracownicy MGOPS-u, czy ktoś przejmie ich obowiązki?

 

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

Dyrektor placówki uspokaja:

 

 

- Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarocinie zostanie przekształcony w Centrum Usług Społecznych. Ma to umożliwić zwiększenie zakresu usług świadczonych przez placówkę - wyjaśnia Igor Armon. - Dzięki temu przekształceniu poza tą ofertą, którą mamy, czyli tymi zadaniami, które realizujemy może powstać pion usług społecznych ogólnodostępnych dla mieszkańców - dodaje.

 

 

 

Sprawa przekształcenie stanęła na obradach Rady Miejskiej Jarocina. Potrzebna jest bowiem zgoda radnych na przystąpienie jarocińskiego MGOPS-u do rządowego programu.

 

 

[pacownicy jarocińskiej skarbówki wychodza do mieszkańców - zobacz, gdzie możesz ich spotkać - szczegóły TUTAJ]

 

 

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło pilotażowy program przekształcania ośrodków pomocy społecznej w CUS-y. Wyłonionych zostanie 30 takich ośrodków, które przez 3 lata będą kształtowały usługi społeczne na poziomie gminy. Żeby złożyć wniosek do tego programu potrzebna jest uchwała intencyjna rady miejskiej o zamiarze przekształcenia MGOPS-u w CUS - tłumaczy szef jarocińskiej pomocy społecznej.

 

 

 

I dodaje: - Nawet, jeśli nie uda się nam wejść do tego programu, to i tak od stycznia 2021 roku chcielibyśmy już funkcjonować jako CUS, bo jest to kolejna forma rozwoju dla naszego ośrodka.

 

 

[były premier w Jarocinie - zobacz, gdzie i kiedy - dokładne informacje TUTAJ]

 

 

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej Lechosława Dębska chciała wiedzieć, co dla pracowników MGOPS-u oznacza przekształcenie. - Czy będzie to więcej pracy bez pieniędzy, czy coś wam dołożą? - pytała.

 

 

- Jeśli udałoby nam się wejść do tej trzydziestki ośrodków w programie, otrzymalibyśmy 3 miliony złotych na przekształcenie. Pięćdziesiąt procent z tego możemy przeznaczyć na finansowanie owych usług społecznych dla mieszkańców. Mamy na przykład starszą osobę, którą opiekuje się ktoś z rodziny, ale okazuje się, że musi na jakiś czas wyjechać, wtedy może tą opiekę zlecić gminie w ramach usług społecznych. Odbywałoby się to poza tym całym systemem pomocy społecznej. Nie potrzebujemy w tym przypadku spełniać jakichś kryteriów dochodowych, po prostu podpisujemy umowę i za określoną opłatą my zlecamy usługę opiekuńczą dla tej starszej osoby.

 

 

 

Równie dobrze będą to mogły być usługi z zakresu kultury, sportu czy rekreacji. Katalog takich usług będzie tworzony na podstawie przeprowadzonej diagnozy potrzeb w czasie tych 3 lat trwania rządowego programu i następnie zawarty w Gminnym Programie Usług Społecznych.

 

 

To, czy gmina Jarocin została zakwalifikowana do pilotażowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej może się okazać na przełomie czerwca i lipca.

 

 

 

Najnowsze wydanie Gazety Jarocińskiej już w sklepach, a w nim - kliknij TUTAJ

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. 

 

 

Pomoc społeczna

Czy korzystasz z usług lub świadczeń ośrodka pomocy społecznej?

ankieta dodana 26.02.2020, ilość wszystkich głosów: 73
Tak
5%
Nie
95%
Nie interesuje mnie to
0%
+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Andrzej
4 miesiące temu 3
Najlepiej niech gmina przejmie wszystkie drobne usługi, a ci co do tej pory na tm zarabiaj nich idą do zakładów pracy. Łatwiej zabrać robotę tym co ją już mają, niż dać tym którzy do opieki tylko po pieniądze przychodzą.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Janusz
4 miesiące temu ocena: 80%  2
"Nie potrzebujemy w tym przypadku spełniać jakichś kryteriów dochodowych, po prostu podpisujemy umowę i za określoną opłatą my zlecamy usługę opiekuńczą dla tej starszej osoby". Lepiej te pieniądze za opiekę dać wnukowi lub sąsiadce, a nie pazernym urzędom. W takim przypadku opieka powinna być za darmo skoro dostają na to pieniądze od państwa.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MłodyJarociniak
4 miesiące temu ocena: 100%  1
Tytuł jakby miał całkowicie zniknąć a tu tylko zmiana nazwy... cała Jarocińska...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A