ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Wykonawca największej inwestycji zrywa umowę. Prezes PWiK: Zachodzi podejrzenie [AKTUALIZACJA]

6 miesięcy temu    7.11.2019
Redakcja
komentarzy 22 ocen 4 / 25%
A A A
Umowa na modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Cielczy została podpisana 11 czerwca 2018 rokuUmowa na modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Cielczy została podpisana 11 czerwca 2018 roku fot. Materiały PWiK

Krakowska spółka Control Proces zerwała umowę z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie, która dotyczy nowatorskiego projektu rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy. Wartość inwestycji to ponad 115 mln zł. 

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Obie instytucje współpracowały w zakresie inwestycji prawie półtora roku (czerwiec 2018). Wykonawca miał na zadanie 22 miesiące. O problemach na linii współdziałania obu podmiotów było słychać od kilku tygodni. Niestety te informacje się właśnie potwierdziły. 

 

- Zachodzi podejrzenie, że firma Control Process EPC EP 3 Sp. z o.o nie była w stanie zrealizować tak ogromnego i nowatorskiego projektu – tłumaczy Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK w Jarocinie.

 

Kiedy w czerwcu 2018 roku podpisywano umowę, tak o projekcie mówił przedstawiciel krakowskiej firmy. 

- To przedsięwzięcie jest czymś, co wyprzedza nasze czasy. Pan burmistrz popatrzył dwa kroki do przodu w stosunku do takich miast jak Kraków, z którego pochodzę czy Warszawa - tam takich instalacji nie ma. Dziękuję za możliwość uczestnictwa w takim nowatorskim procesie – mówił podczas uroczystości w Cielczy, wiceprezes spółki - Tomasz Wiatr.

 

Prezes PWiK przesłał do mediów oświadczenie w tej sprawie. 

 

Informujemy, że 4 listopada 2019 r. Firma Control Process EPC Environmental Protection 3 Sp. z o.o odstąpiła od podpisanej w czerwcu 2018 roku umowy na wykonanie zadania „Modernizacja gospodarki osadowej na oczyszczalni ścieków w Cielczy k/Jarocina”.

Do końca września tego roku firma Control Process EPC Environmental Protection 3 Sp. z o.o. miała zrealizować roboty budowalne o wartości ponad 36 milionów zł netto. Niestety prace nie zostały wykonane, a firma nie przedstawiła żadnych rozliczeń finansowych na koniec 3 kwartału br., pomimo, że zgodnie z umową prace rozliczane są na koniec każdego kwartału.

Dodatkowo spółka Control Process EPC EP 3 zażądała od Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zabezpieczenia w postaci gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Zgodnie z prawem koszty gwarancji zapłaty po połowie pokrywają inwestor i wykonawca.

Firma Control Process EPC EP 3, pomimo wniosku Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, nie wniosła 50% kosztów pozyskania gwarancji zapłaty, tj. kwoty ponad 1,7 mln zł do dnia 29 października 2019 r. Wyjaśniamy, że mechanizm gwarancji zapłaty zabezpiecza wykonawcę w sytuacji, gdy inwestor nie płaci w terminie za zrealizowane prace. W przypadku inwestycji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, która ma zagwarantowane finansowanie, w dużym stopniu pochodzące z dotacji unijnej, zabezpieczenie takie wydaje się być jedynie pretekstem do uwolnienia się Wykonawcy od odpowiedzialności za naruszenie zobowiązań umownych.

 

Zachodzi podejrzenie, że firma Control Process EPC EP 3 Sp. z o.o nie była w stanie zrealizować tak ogromnego i nowatorskiego projektu, a „instytucję gwarancji” chciała wykorzystać, aby uniknąć szeregu negatywnych konsekwencji związanych z niewykonaniem lub nieprawidłowym wykonaniem inwestycji.

Podkreślić należy, że firma Control Process EPC EP 3 Sp. z o.o była w około 6 - miesięcznej zwłoce w realizacji prac względem pierwotnego harmonogramu rzeczowo – finansowego, złożonego po zawarciu umowy.

Prezes Zarządu PWiK Sp. z o.o.

/-/ Remigiusz Nowojewski

 

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Cielczy jest jednym z zadań ujętych w projekcie „Gospodarka wodno - ściekowa na terenie gminy Jarocin”. Łączny koszt realizacji wszystkich zadań to blisko ćwierć miliarda złotych. Inwestycja w Cielczy jest najwiekszym z sześciu przedsięwzięć i jednocześnie najbardziej nowatorskim. W ramach projektu w Cielczy produkowany ma być nawóz: fosfor i azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone miały zostać uciążliwe zapachy, na które narzekali mieszkańcy i emisja gazów cieplarnianych. Koszt modernizacji i rozbudowy oczyszczalni oszacowano na kwotę ok. 115 mln zł.

Ogromna inwestycja jest realizowana przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

 

 

[AKTUALIZACJA]

 

Zapytaliśmy firmę Control Process o stanowisko w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź na nasze pytania. 

Póki co otrzymaliśmy maila nastepującej reści:

 

 

Dziękujemy za możliwość ustosunkowania się do stanowiska PWIK Jarocin, z którego oczywiście chętnie skorzystamy.

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

R E K L A M AWOLNE MIEJSCA AR1
+ 1 głosów: 4 (25%) 3 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (19)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obserwator
6 miesięcy temu ocena: 83%  19
,,Zachodzi podejrzenie, że firma Control Process EPC EP 3 Sp. z o.o nie była w stanie zrealizować tak ogromnego i nowatorskiego projektu – tłumaczy Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK w Jarocinie.'' Nie jest to pierwsza inwestycja, gdzie profesjonaliści to głupcy a my wieśniaki zrobimy to sami za większe pieniądze. Brawo rozwój.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zatroskany mieszkaniec
6 miesięcy temu ocena: 79%  18
Czy w związku z rezygnacją generalnego wykonawcy jest zagrożony cały projekt związany z rewitalizacją sieci wodociągowo-kanalizacyjnej? Czy nie było to realizowane w ramach jednego projektu? Chciałbym aby GJ zbadała ten temat, bo jeśli zagrożona jest realizacja projektu to również istnieje możliwość konieczności zwrotu dotacji w wysokości ponad 120 milionów złotych, na co myślę, że ani PWiKu ani gminy nie stać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ K3
6 miesięcy temu ocena: 80%  17
Kto wybrał wykonawcę niezdolnego do wykonania robót?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mufti
6 miesięcy temu ocena: 86%  16
Grupa kapitałowa ADAMEX nie takie inwestycje w mieście dokańczała...spokojna głowa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ podobnie ?
6 miesięcy temu ocena: 79%  15
jak było z tym dużym niepotrzebnym zbyt drogim łącznikiem (za starym ośrodkiem zdrowia)? Kto wygrał przetarg a kto w końcu budował i dlaczego ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marcin
6 miesięcy temu ocena: 88%  14
A co z gazem w Cielczy ? Mieszkańcy chcą gaz !!! Jak dbać o środowisko palac węglem ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Misiu
6 miesięcy temu ocena: 77%  13
A miało być tak fajnie i nie śmierdzieć ale przy wjeżdzie do Jarocina jest smród że koszmar i tak codziennie takie zapachy pojawiły się od momentu czyszczenia studzienek na ul Poznańskiej wydaje mi się że coś poszło nie tak z tym czyszczeniem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ eko
6 miesięcy temu ocena: 87%  12
A koło stacji ochman i orlen co dzień od zmierzchu śmierdzi kałem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ djjdjdk
6 miesięcy temu ocena: 33%  11
Gniazdo referendystów?
~ Tadeusz
6 miesięcy temu ocena: 89%  10
Czy GJ może zapytać firmę która zerwała umowę o przyczyny zamiast kopiować fejsbuka Pawlickiego tylko ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dzieje
6 miesięcy temu ocena: 82%  9
Ktoś taka firmę wybrał, profesjonalizm w pełnej odsłonie, to czekamy teraz aż drobut będzie to dalej budował , wcale mnie to nie zdziwi , droga gazeta jak chcecie być rzetelni to zapytajcie firmę która zerwała umowę o przyczynę A nie podajcie tylko komunikat władzy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ żygać się chce
6 miesięcy temu ocena: 72%  8
Pozdychamy od tego smrodu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czystek
6 miesięcy temu ocena: 72%  7
Jarocin, smród, brud, ubóstwo.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Spoko
6 miesięcy temu ocena: 80%  6
A czy czasami ktoś tam z Jarocina nie był w konsorcjum ???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ aga
6 miesięcy temu ocena: 80%  5
Wyczuli przewały
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A