ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

WYBORY 2020. Zasady głosowania i rygoru sanitarnego

29 dni temu    10.07.2020
Anna Konieczna
komentarzy 11 ocen 0 / 0%
A A A
Dezynfekcja lokali wyborczychDezynfekcja lokali wyborczych fot. Archiwum jarocinska.pl

W najbliższą niedzielę - 12 lipca, wybierzemy Prezydenta RP. Kandydatów jest dwóch - Andrzej Duda, urzędujący Prezydent RP (PiS) i Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy (KO). Jak głosować i jaki rygor sanitarny obowiązuje w związku z zagrożeniem epidemiologicznym?

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

Pamiętajmy! Od północy z piątku na sobotę do zamknięcia lokali wyborczych - w niedzielę o godz. 21.00, obowiązuje cisza wyborcza. To oznacza, że zakazana jest jakakolwiek forma agitacji politycznej. Cisza wyborcza dotyczy także internetu.

 

Lokale wyborcze będą czynne od 7.00do 21.00. Na terenie powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto głosować będzie można w 42 obwodach wyborczych [dokładne adresy lokali wyborczych na naszym terenie znajdziesz PONIŻEJ].

 

[jak wygladała I tura wyborów prezydenckich - szczegóły znajdziesz TUTAJ]

 

Idąc na wybory pamiętajmy, by zabrać dokument tożsamości - dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Dobrze też mieć własny długopis.

 

Osoby powyżej 75. roku życia lub niepełnosprawne (w stopniu umiarkowanym lub znacznym) mogą głosować przez pełnomocnika. Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły głosować z wykorzystaniem nakładki brajlowskiej.

 

Głosować można także korespondencyjnie, ale taki zamiar trzeba było wcześniej zgłosić. Wyborca dostawał wówczas pakiet, zawierający między innymi kartę do głosowania. Zwrotny pakiet - z kartą do głosowania i oświadczeniem - można odesłać pocztą albo wrzucić osobiście do urny wyborczej [szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ].

 

[jak głosowali wyborcy na terenie Ziemi Jarocińskiej w I turze wyborów - więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ]

 

Jaki rygor sanitarny obowiązuje w lokalach wyborczych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym?

- w lokalu wyborczym przebywać powinno jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania i obserwatorów społecznych,

- członkowie komisji muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, między innymi jednorazowe rękawiczki - każdy otrzyma tyle rękawic, aby mógł je zmieniać co godzinę - oraz przyłbice lub półmaski i płyn do dezynfekcji,

- pomiędzy stanowiskami powinno być zachowane 1,5 m odstępu, a każde z nich powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania,

- w trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy.

- lokale mają być wietrzone przez 10 minut, nie rzadziej jednak niż co godzinę,

- w lokalach musi znajdować się odrębne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego, będą one musiały odczekać co najmniej dobę, zanim komisja zacznie je przeliczać,

- wyborcy przy wejściu do lokalu mają mieć do dyspozycji płyn dezynfekcyjny,

- każdy głosujący powinien posiadać zasłonę na usta i nos, którą zdejmie tylko w chwili weryfikacji tożsamości przez członka komisji wyborczej.

 

Jak głosować w lokalu wyborczym i oddać ważny głos?

Na każdej karcie umieszczona będzie informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „x”.

 

[oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich - zobacz TUTAJ]

 

Za nieważny uznaje się głos:

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata, - oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

Komitety poszczególnych kandydatów na prezydenta zgłosiły łącznie 352 osoby do pracy przy wyborach na naszym terenie. Zarobią one od 350 do 500 złotych.

 

KANDYDACI

Andrzej Duda - lat 47, wykształcenie wyższe prawnicze, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, nie należy do partii politycznej.

Rafał Trzaskowski - lat 48, wykształcenie wyższe politologiczne, wykonujący zawód pracownika samorządowego, miejsce pracy: Urząd m.st. Warszawy, zamieszkały w Warszawie, członek Platformy Obywatelskiej RP.

 

ZOBACZ, GDZIE MOŻNA GŁOSOWAĆ [ADRESY OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH]

GMINA JARACZEWO [ZOBACZ TUTAJ]

 

GMINA KOTLIN [ZOBACZ TUTAJ]

 

GMINA ŻERKÓW [ZOBACZ TUTAJ]

 

GMINA NOWE MIASTO nad WARTĄ [ZOBACZ TUTAJ]

 

GMINA JAROCIN [ZOBACZ TUTAJ]

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (11)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ mieszkańcy POLSKI
28 dni temu ocena: 100%  11
WSZYSTKIE MIASTA i WSIE WYBIERAJĄ SWOJEGO PREZYDENTA s TO ANDRZEJ DUDA ANDRZEJ DUDA
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kotlin
28 dni temu ocena: 100%  10
GŁOSUJ NA ANDRZEJA DUDĘ - mądry wybór. POPIERAM
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elwira
28 dni temu ocena: 0%  9
Cześć! Na imię mam Elwira, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do miłych spotkań i kontaktu w nudne dni. Z przyjemnością odpowiem wszystkim samotnym bo sama czuję się samotna, napisz do mnie na stronie randkowej gdzie spokojnie moglibyśmy pogadać, również na stronie znajdziesz moje odważne fotki mój profil to : http://milepanie.pl/elwirka
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tadek
28 dni temu 8
Idz pod ratusz w POznaniu tam jest dużo PO-wców może ci sie ktoś pod......y
~ KOTLIN
28 dni temu ocena: 67%  7
Wszysty tłumnie na ANDZREJA DUDĘ ,!!!!!!! TYLKO ANDRZEJ DUDA zapewni nam spokój społeczny i stabilizację dalszego życia w Polsce !!! Ci którzy śą jeszcze niezdecydowani to radzę dobrze przemyśleć sobie KIEDY WAM SIĘ LEPIEJ ŻYŁO czy za tamtych czasów czy za DUDĘ ? MYŚLĘ ŻE ZA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDĘ , !!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gosia
28 dni temu ocena: 100%  6
Pisać każdy może, jeszcze.
~ Do Gosia
28 dni temu ocena: 25%  5
Gosia skończ juz z tymi twoimi wywodami . My głosujemy na DUDĘ Wędkę to TY już w życiu dostałaś ale nie umiałaś jej wykożystać więc zakończ ten temat. Nikt nie dzieli ludzi. To sa twoje wymysły . Pan Prezydent DUDA właśnie prosi o szacunek wobec wszystkich. Nie pisz bo mnie już te Twoje wpisy mdlą.
~ Gosia
28 dni temu ocena: 100%  4
Nie mogę się zgodzić. Niestety Prezydent bardzo dzieli Polaków ma w tym udział TVP oraz Jarosław Kaczyński ichchociazich wypowiedzi burzą spokój społeczny i stabilizację. Ja rozumiem, że sporo osób cieszy się z tego, że dostaje pieniądze. Im więcej tych pieniędzy będą rozdawali tym bardziej będzie wszystko drożało. Skąd te pieniądze będą brali? Ludziom trzeba pomagać ale dając wędkę a nie rybę. Głosuję na Trzaskowskiego.
~ JAROCIN 2
28 dni temu ocena: 60%  3
Mieszkańcy Jarocina i Powiatu głosują na ANDRZEjA DUDĘ !!!!!!!!!!!!! Kiedy żyło sie WAM spokojniej i lepiej ? przed rokiem 2015 czy za czasów Prezydenta Andzreja Dudy ? ZA CZASÓW PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY -stabilizacja, spokój 500+:,na dzieci, podwyżka emerytur, 13 emeruytura , zwiększone socjale, mieszkania dla rodzin 500+ troska o rodzinę.. zwiększone bezpieczeństwo Polski, wolność wyznania katolickiego !!! iwiele innych aspektów o którycjh trudno tutaj pisać. Walka o sprawiedliwość społeczną, nie dzielenie ludzi na lepszych i gorszych na wykształconych i niższy sort ! ( co inne z HOMO-HOMO , bo to są ludznie co mają swój śwat ale chcą narzucić innym swój wpływ i się pokazują . na ulicach żeby czymś zainponować ALE BEZ WARTOŚCI MORALNYCH. Wytatuażowani, w ymalowani , porozbierani , dziwnie się zachowujący , bez ..............sami wiecie czego. )
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jarocinianka
28 dni temu 2
Pierwsza część to PiS i Duda chodzi o socjale ale w drugiej części to przesada jaka sprawiedliwość społeczna? To Kaczyński dzieli ludzi na lepszych i gorszych, Duda się od niego zaraził. Jeśli chodzi o LGBT nic do nich nie mam "Kochaj bliźniego swego jak siebie samego" Nikogo nie przekreślam i nie zaglądam pod kołdrę. Uważam, że o wiele gorsza jest pedofilia w KK. Ludzie LGBT są i żyją wśrod nas i powinniśmy się szanować. Dlaczego uważasz się zakokoślepszego?
~ JAROCIN
28 dni temu ocena: 67%  1
Jarociniacy głosują na Andrzeja Dude
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A