ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS Jarocin A1 2021

WYBORY 2020. Wybieramy prezydenta na kolejne 5 lat [AKTUALIZACJA, GALERIA]

6 miesięcy temu    12.07.2020
Anna Konieczna
komentarzy 18 ocen 4 / 50%
A A A
Lokal wyborczy w Zespole Szkół nr 4 w JarocinieLokal wyborczy w Zespole Szkół nr 4 w Jarocinie fot. K. Muszalska

Dzisiaj - 12 lipca, wybieramy Prezydenta RP. Kandydatów jest dwóch - Andrzej Duda, urzędujący Prezydent RP (PiS) i Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy (KO). Jak i gdzie głosować, jaki rygor sanitarny obowiązuje w związku z zagrożeniem epidemiologicznym - wszystkie te informacje znajdziecie PONIŻEJ. Będziemy je dla Was na bieżąco aktualizować i relacjonować przebieg wyborów.

 

Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7.00. Ich zamkniecie nastąpi o 21.00. Na terenie powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto głosować można w 42 obwodach wyborczych [dokładne adresy lokali wyborczych na naszym terenie znajdziesz PONIŻEJ].

 

Idąc na wybory pamiętajmy, by zabrać dokument tożsamości - dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Dobrze też mieć własny długopis.

 

[jak wyglądała I tura wyborów prezydenckich na Ziemi Jarocińskiej - na ten temat więcej przeczytasz TUTAJ]

 

Osoby powyżej 75. roku życia lub niepełnosprawne (w stopniu umiarkowanym lub znacznym) mogą głosować przez pełnomocnika. Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły głosować z wykorzystaniem nakładki brajlowskiej.

 

Głosować można także korespondencyjnie. Aby to zrobić, trzeba było jednak wcześniej zgłosić taki zamiar. Wyborca dostawał wówczas pakiet, zawierający między innymi kartę do głosowania. Taki pakiet - z kartą do głosowania i oświadczeniem - należało odesłać pocztą albo dzisiaj osobiście wrzucić do urny wyborczej [szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ].

 

Jaki rygor sanitarny obowiązuje w lokalach wyborczych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym?

- w lokalu wyborczym przebywać powinno jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania i obserwatorów społecznych,

- członkowie komisji muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, między innymi jednorazowe rękawiczki - każdy otrzyma tyle rękawic, aby mógł je zmieniać co godzinę - oraz przyłbice lub półmaski i płyn do dezynfekcji,

- pomiędzy stanowiskami powinno być zachowane 1,5 m odstępu, a każde z nich powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania,

- w trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy,

- lokale mają być wietrzone przez 10 minut, nie rzadziej jednak niż co godzinę,

- w lokalach musi znajdować się odrębne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego, będą one musiały odczekać co najmniej dobę, zanim komisja zacznie je przeliczać,

- wyborcy przy wejściu do lokalu mają mieć do dyspozycji płyn dezynfekcyjny,

- każdy głosujący powinien posiadać zasłonę na usta i nos, którą zdejmie tylko w chwili weryfikacji tożsamości przez członka komisji wyborczej.

 

[jak w I turze głosowali jarociniacy - szczegóły TUTAJ]

 

Jak głosować w lokalu wyborczym i oddać ważny głos?

Na każdej karcie umieszczona jest informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „x”.

Za nieważny uznaje się głos:

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata,

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

 

Pamiętajmy! Od północy z piątku na sobotę do zamknięcia lokali wyborczych - w niedzielę o godz. 21.00, obowiązuje cisza wyborcza. To oznacza, że zakazana jest jakakolwiek forma agitacji politycznej. Cisza wyborcza dotyczy także internetu.

 

KANDYDACI

Andrzej Duda - lat 47, wykształcenie wyższe prawnicze, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, nie należy do partii politycznej.

Rafał Trzaskowski - lat 48, wykształcenie wyższe politologiczne, wykonujący zawód pracownika samorządowego, miejsce pracy: Urząd m.st. Warszawy, zamieszkały w Warszawie, członek Platformy Obywatelskiej RP.

 

[jak w II turze wyborów zagłosują Jarociniacy - wyniki SONDY znajdziesz TUTAJ]

 

ZOBACZ, GDZIE MOŻNA GŁOSOWAĆ [ADRESY OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH]

GMINA JAROCIN [ZOBACZ TUTAJ]

GMINA JARACZEWO [ZOBACZ TUTAJ]

GMINA KOTLIN [ZOBACZ TUTAJ]

GMINA ŻERKÓW [ZOBACZ TUTAJ]

GMINA NOWE MIASTO nad WARTĄ [ZOBACZ TUTAJ]

 

Będziemy na bieżąco informować o sytuacji i relacjonować dla Was przebieg głosowania. Na naszym portalu znajdziecie też aktualne dane dotyczące frekwencji.

 

 

[AKTUALIZAJCA 7.10]

 

Spływają do nas meldunki z gmin Ziemi Jarocińskiej. Okazuje się, że wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie i bez problemów. Będą czynne do 21.00. 

 

Możemy głosować. Komisje już pracuję i czekają na wyborców. Na terenie powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto do urny można pójść w 42 obwodach [dokładne adresy lokali wyborczych na naszym terenie znajdziesz POWYŻEJ].

 

Przypominamy, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Warto też mieć własny długopis. W lokalach obowiązuje rygor sanitarny. Trzeba mieć zakryte usta i nos. Przed wejście należy zdezynfekować ręce. W lokalu może przebuwać ograniczona liczba osób, dlatego niewykluczone, że trzeba będzie poczekać na wejście i oddanie głosu. W takiej sytuacji obowiązuje dystans między oczekującymi.

 

Bez kolejki zagłosować mogą:

- osoby od 60. roku życia,

- kobiety w ciąży,

- osoby z dziećmi do lat 3,

- osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności,

- osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego,

- osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

 

 

[AKTUALIZAJCA 11.30]

 

Głosowanie przebiega spokojnie. Przed lokalami wyborczymi tworzą się kolejki tradycyjnie po zakończonych mszach w kościołach. Wtedy głosujących jest zdecydowanie więcej. Pogoda sprzyja, dlatego organizatorzy wyborów mają nadzieję na powtórzenie rekordowej frekwencji z I tury [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

 

Wielu wyborców planujących wyjazd na wakacje odebrało z urzędów gmin specjalne zaświadczenia uprawniające do głosowania w dowolnej komisji wyborczej. Ilość wydanych dokumentów w Urzędzie Miejskim w Jarocinie przerósł oczekiwania urzędników [więcej szczegółów na ten temat znajdziesz TUTAJ]

 

Już wkótce będziemy mieli dla Was pierwsze komunikaty o tym ilu wyborców zagłosowało od godziny 7.00 do 12.00.

 

[AKTUALIZAJCA 12.15]

 

Docierają do na spiersze komunikaty o frekwencji wyborczej na godznę 12.00. I tak w Żerkowie wynisła 19,42% uprawnionych - w I turze 19,21%. W gminie Nowe Miasto - 18,78% - w I turze 17,27%. Frekwencja w gminie Kotlin wyniosła 20,24% - w I turze 18,25%.

 

Czekamy na meldunki z gmin Jaraczewo i Jarocin.

 

[AKTUALIZAJCA 12.30]

 

Znamy już frekwencję w gminie Jarocin. Otóż ogólna na godzinę 12.00 wyniosła 20,93% i była nieco wyższa niż w I turze - 20,30%. Trzy obwody z najwyższym wynikiem to: nr 9 (ZS nr 5 Jarocin) - 26,29%, nr 15 (ZS nr 4 Jarocin) - 26,20% i nr 14 (ZSP nr 2 Jarocin) - 25,65%. 

Z kolei najniższa frekwencja była w obwodach: nr 4 (Siedlemin) - 15,11%, nr 5 (Wolkowyja) 17,18% i nr 3 (Mieszków) - 18,27%.

 

W gminy Jaraczewo do godziny 12.00 głosowało 20,20% - w I turze 20,09%.

 

Kolejny komunikat dotyczący frekwencji podamy o godzinie 17.00.

 

[AKTUALIZAJCA 16.17]

 

Głosowanie na terenie powiatu jarocińskiego przebiega w spokoju. Policja nie odnotowała żadnych zdarzeń związanych z wyborami. 

 

[AKTUALIZAJCA 17.15]

Docierają do na kolejne komunikaty o frekwencji wyborczej na godznę 17.00. I tak w Żerkowie wynisła 48,67% uprawnionych - w I turze 45,17%. W gminie Nowe Miasto - 48,01% - w I turze 40,39 %. 

Czekamy na wyniki z Jarocina, gminy Kotlin i Jaraczewa.

 

[AKTUALIZAJCA 17.25]

Mamy już wyniki frekwencji z gminy Kotlin. Wyniosła ona 44,62% - w I turze 41,13%. Natomiast w gminie Jaraczewo do godz. 17.00 głosowało 47,26% uprawnionych - w I turze 45,23%.

W dalszym ciągu oczekujemy na frekwencje z gminy Jarocin. 

 

[AKTUALIZAJCA 17.35]

 

Mamy już wyniki frekwencji w Jarocinie. Ogólna  wyniosła 48,34% - w I turze było o tej porze 44,96%. Trzy obwody z najwyższą frekwencją: nr 15 (ZS nr 4 Jarocin) 54,77%, nr 11 (Niepubliczne Przedszkole Stokrotka Jarocin) 54,49%, nr 14 (ZSP nr w Jarocin) 52,68%. Z najniższą frekwencją: nr 4 (Siedlemin) 41,10%, nr 12 (SP nr 3 Jarocin) 44,43% i ne 2 (Golina) 44,54%.

 

[AKTUALIZAJCA 18.49]

Państwowa Komisja Wyborcza podała rekordowe dane. Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1% - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.  W pierwszej turze wyborów prezydenckich frekwencja wynosiła wyraźnie mniej - 47,89%. Natomiast w wojewóztwie wielkoplskim do godz. 17.00 głosowało 52,14 % uprawnionych. [AKTUALIZAJCA 21.00]

 

Są pierwsze wyniki wyborów, choć nie da się wskazać jednoznacznie zwycięzcy. Według sondaży na Andrzeja Dudę zagłosowało 50,4% głosujących, natomiast na Rafała Trzaskowskiego 49,6%. 

 

Pracownia Ipsos poinformowała, że na podstawie sondażu nie da się wskazać zwycięzcy wyborów. To niecodzienna sytuacja. Margines błędu przy exit poll wynosi 2 pkt. proc., a różnica poparcia między kandydatami to 0,8 pkt. proc.

Frekwencja w II turze, według sondażu, wyniosła 68,9 %.


 

Z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat wynika, że kandydat KO Rafał Trzaskowski wygrał w dziewięciu województwach, a popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda w siedmiu. Wielkopolsce 55,3 % wyborców głosowało na Rafała Trzaskowskiego. 

 

 

+ 2 głosów: 4 (50%) 2 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (18)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Antek
  6 miesięcy temu ocena: 62%  18
  Bezrobotni, emeryci i ci z tuzinem dzieci wybrali prezydenta młodym, wykształconym i pracującym często na 2 etaty by tamci mogli dostać 500 plus, zajebiście, Polska to piękny kraj jak mówił Piłsudski tylko ludzie k...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ab
  6 miesięcy temu ocena: 68%  17
  MAM DOŚĆ poPAPRAŃCÓW CO RZĄDZILI POLSKĄ OD 2008 DO 2015 ZA TYM ZAGŁOSOWAŁO WIĘKSZOŚĆ POLAKÓW .MYŚLĘ ŻE DZIŚ NIE USUNIECIE MOJEGO WPISU .BO ŻE WYGRAŁ ANDRZEJ DUDA TO JUŻ JEST FAKT NIEZAPRZECZALNY TAK WYBRAŁA WIEKSZOŚĆ
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Jarociniak
  6 miesięcy temu ocena: 43%  16
  Trzaskowski może być dumny z wyniku,bo zdobył go tylko ze swoim sztabem,a nie z premierem,rządem i TVP.Niestety szanse nie były równe.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Puści Obywatelscy
  6 miesięcy temu ocena: 50%  15
  Masz rację "rewelacyjny wynik" hehe hehe
  ~ Nie płacz...
  6 miesięcy temu ocena: 73%  14
  I z TVN tvn24 onet.pl wp.pl i innymi mediami w większości z kapitałem niemieckim, rosyjskim
  ~ Pusta Obywatelska
  6 miesięcy temu ocena: 71%  13
  "Piniędzy ni ma i nie będzie" - wypowiedź Ministra finansów Vincenta Rostowskiego w rządzie Tuska i Trzaskowskiego. "H... j, dupa i kamieni kupa" - wypowiedź Sienkiewicza Ministra spraw wewnętrznych w rządzie Tuska. To jest szok że na wiceprzewodniczącego Pustej Obywatelskiej zagłosowało tylu Polaków
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ VV
  6 miesięcy temu ocena: 68%  12
  PiS wygrał 11te wybory z rzędu. Gratulacje! Możecie zawracać cysterny z Niemiec i Litwy. VAT i akcyza nadal obowiązują! Nie tak jak przed 2015 rokiem. Polska dla Polaków, a nie cwaniaków dorabiających się milionów np. na wyłudzaniu VATu z urzędów skarbowych. Za Tuska można było ukraść 3 milony złotych z Urzędu Skarbowego i dostać za to wyrok grzywny w wysokości 1700 zł. Ciekawe czy wyborcy Trzaskowskiego mieli taką wiedzę?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Pusta Obywatelska
  6 miesięcy temu ocena: 86%  11
  Staszko, Lesio czas na emeryturę! Już PO was. I waszej partyjce!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ate
  6 miesięcy temu ocena: 75%  10
  U wyłudzających VAT żałoba.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Tak
  6 miesięcy temu ocena: 89%  9
  ☆☆☆☆☆ ☆☆☆
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ osiem gwiazd
  6 miesięcy temu ocena: 59%  8
  duda prezydentem emerytów i tych z podstawowym wykształceniem no i pewnie ułaskawionego pedofila
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ 000
  6 miesięcy temu ocena: 67%  7
  Tak właśnie to wygląda.
  ~ VVVVVVVV
  6 miesięcy temu ocena: 55%  6
  I tych co patrzyć nie mogli jak rozkradane jest państwo chociażby przez wyłudzenia VAT u z urzędów skarbowych za czasów rządzących krajem polityków z PO i PSL
  ~ jarock
  6 miesięcy temu ocena: 73%  5
  Ile wart był ten sondaż GJ ?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ja
  6 miesięcy temu ocena: 47%  4
  Andrzej Duda nasz prezydent.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ***** *** ruch osmiu gwiazd
  6 miesięcy temu ocena: 93%  3
  ***** *** ruch osmiu gwiazd
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji