ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Aszpital baner podstrona

WYBORY 2020. Kto przeszedł do drugiej tury? [AKTUALIZACJA, GALERIA, WIDEO]

2 miesiące temu    28.06.2020
Anna Konieczna
komentarzy 2 ocen 3 / 67%
A A A
 fot. Beata Frąckowiak-Piotrowicz

Dzisiaj - 28 czerwca, wybieramy Prezydenta RP. Głosowanie potrwa od godziny 7.00 do 21.00 w lokalach wyborczych. Głos można także oddać korespondencyjnie. Jak to zrobić i jaki rygor sanitarny obowiązuje w związku z zagrożeniem epidemiologicznym?

 

Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na naszym portalu. Będziemy na bieżąco je aktualizować i relacjonować przebieg wyborów.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

W tym roku wybory odbywają się w cieniu panującej w kraju epidemii. To właśnie ze względu na wprowadzone ograniczenia niemożliwe było przeprowadzenie głosowania w pierwszym wyznaczonym terminie - 10 maja [na ten temat pisaliśmy więcej TUTAJ].

 

Drugim terminem podanym przez marszałek sejmu Elżbietę Witek była niedziele - 28 czerwca.

 

Lokale wyborcze zostaną otwarte o godzinie 7.00. Ich zamkniecie nastąpi o 21.00. Głosować można w lokalach wyborczych, a także korespondencyjnie. Aby to zrobić, trzeba było jednak wcześniej zgłosić taki zamiar. Wyborca dostawał wówczas pakiet, zawierający między innymi kartę do głosowania.

 

Taki, zwrotny pakiet wyborczy - z kartą do głosowania i oświadczeniem - można odesłać pocztą albo dzisiaj osobiście wrzucić do urny wyborczej [szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ].

 

W powiecie jarocińskim chęć głosowania korespondencyjnego zadeklarowało 276 osób na 56.006 uprawnionych do głosowania. Natomiast w gminie Nowe Miasto 29 na 7.066 uprawnionych do głosowania [o tym więcej czytaj TUTAJ].

 

Jak powinno wygląda głosowanie w lokalach wyborczych, jaki rygor sanitarny obowiązuje w związku z zagrożeniem epidemiologicznym? Projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie zakłada, że:

 

- w lokalu wyborczym przebywać powinno jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania i obserwatorów społecznych,

- członkowie komisji muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, między innymi jednorazowe rękawiczki - każdy otrzyma tyle rękawic, aby mógł je zmieniać co godzinę - oraz przyłbice lub półmaski i płyn do dezynfekcji,

- pomiędzy stanowiskami powinno być zachowane 1,5 m odstępu, a każde z nich powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania,

- w trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy.

- lokale mają być wietrzone przez 10 minut, nie rzadziej jednak niż co godzinę,

- w lokalach musi znajdować się odrębne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego, będą one musiały odczekać co najmniej dobę, zanim komisja zacznie je przeliczać,

- wyborcy przy wejściu do lokalu mają mieć do dyspozycji płyn dezynfekcyjny,

- każdy głosujący powinien posiadać zasłonę na usta i nos, którą zdejmie tylko w chwili weryfikacji tożsamości przez członka komisji wyborczej.

 

Jak głosować w lokalu wyborczym?

 

Na każdej karcie umieszczona jest informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „x”.

Za nieważny uznaje się głos:

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata, - oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

 

Na terenie powiatu jarocińskiego i gminy Nowe Miasto głosować będzie można w 42 obwodach wyborczych [dokładne adresy lokali wyborczych znajdziesz TUTAJ].

 

Komitety poszczególnych kandydatów na prezydenta zgłosiły łącznie 352 osoby do pracy przy wyborach na naszym terenie. Zarobią one od 350 do 500 złotych.

 

KANDYDACI

Rafał Trzaskowski - lat 48, wykształcenie wyższe politologiczne, wykonujący zawód pracownika samorządowego, miejsce pracy: Urząd m.st. Warszawy, zamieszkały w Warszawie, członek Platformy Obywatelskiej RP.

Andrzej Duda - lat 47, wykształcenie wyższe prawnicze, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, nie należy do partii politycznej.

Szymon Hołownia - lat 43, wykształcenie średnie, wykonujący zawód publicysty, miejsce pracy: własna działalność gospodarcza, zamieszkały w Otwocku, nie należy do partii politycznej.

Władysław Kosiniak - Kamysz - lat 38, wykształcenie wyższe medyczne, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Robert Biedroń - lat 44, wykształcenie wyższe politologiczne, poseł do Parlamentu Europejskiego, zamieszkały w Warszawie, członek Wiosny Roberta Biedronia. Kandydata Lewicy

Krzysztof Bosak - lat 37, wykształcenie średnie, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Warszawie, członek Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Stanisław Żółtek - lat 64, wykształcenie średnie, miejsce pracy: własna działalność, zamieszkały w Krakowie, członek Kongresu Nowej Prawicy oraz Polexitu.

Waldemar Witkowski - lat 66, wykształcenie wyższe, wykonujący zawód zarządcy, miejsce pracy: Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Hipolita Cegielskiego, zamieszkały w Poznaniu, członek Unii Pracy.

Marek Jakubiak - lat 61, wykształcenie średnie, wykonujący zawód menadżera, miejsce pracy: Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o., zamieszkały w Warszawie, nie należy do partii politycznej. Kandydat Federacji dla Rzeczpospolitej.

Mirosław Piotrowski - lat 54, wykształcenie wyższe historyczne, wykonujący zawód nauczyciela akademickiego, miejsce pracy: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, zamieszkały w Lublinie, członek Ruchu Prawdziwej Europy - Europa Christi.

Paweł Tanajno - lat 44, wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania, wykonujący zawód przedsiębiorcy, miejsce pracy: IAM4U.pl Sp. z o.o., zamieszkały w Warszawie, nie należy do partii politycznej.

 

 

[AKTUALIZACJA 7.20]

 

Rozpoczęło się głosowanie. Spływają meldunki z poszczególnych gmin. Lokale wyborcze w gminach Jarocin, Żerków, Jaraczewo, Kotlin i Nowe Miasto zostały otwarte zgodnie z planem - o godzinie 7.00.

 

Jak podają osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie wyborów w Jarocinie pierwsi wyborcy stali przed lokalem w ratuszu i czekali na otwarcie już przed godziną 7.00.Podobnie było w Wilkowyi.

 

- W niektórych lokalach wyborczych przebiegowi głosowania przyglądają się mężowie zaufania powołani przez komitety wyborcze kandydatów na prezydenta - informuje Urszula Jasek z jarocińskiego magistratu.

 

Zapewnia jednocześnie, że wszystie lokale i komisje wyborcze są wyposażone w środki bezpieczeństwa zgodnie z wymogami sanitarnymi.

 

Kolejne meldunki i informacje o przebiegu wyborów już wkrótce.

 

[AKTUALIZACJA 10.50]

Głosowanie przebiega spokojnie. Wyborcy i członkowie komisji stosują się do zaleceń. Ponieważ do lokali wyborczych może wejść ograniczona liczba osób, ludzie czekają na swoją kolej przed lokalami wyborczymi zachowując dystans między sobą.

 

Tradycyjnie najwięcej głosujących gromadzi się wlokalach wyborczych po zakończeniu mszy świętych w miejscowych kościołach.

 

Po godzinie 12.00 podamy pierwsze dane dotyczące frekwencji w poszczególnych gminach.

 

Relacjonujemy te wybory dla Was. Prosimy śledzić nasze informacje i pisać w komentarzach, jak wygląda głosowanie w Waszych lokalach wyborczych.

 

 

[AKTUALIZACJA 12.20]

 

Na godzinę 12.00 średnia frekwencja w gmine Jaraczewo wyniosła 20,09%. W gminie Kotlin była znacznie mniejsza - 18,25%. W gminie Żerków do tej pory zagłosowało 19,21% uprawnionych, natomiast w gminie Nowe Miasto jedynie - 17,27%.

 

Z kolei w gminie Jarocin, gdzie jest najwięcej obwodów do głosowania, do godziny 12.00 głos oddało średnio 20,30% uprawnionych.

 

Najwyższa frekwencja była w obwodzie nr 15 - komisja w ZS nr 4 w Jarocinie - 25,71%. Na drugim miejscu znalazł się obwód nr 10 - komisja w ZS nr 5 w Jarocinie - 24,48%.

 

Najniższą frekwencję odnotowano w obwodzie nr 4 - komisja w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Siedleminie - 16,30% oraz w obwodzie wiejskim - Wilkowyja - 16,48%.

 

Kolejne meldunki dotyczące frekwencji podane zostaną pogodzinie 17.00.

 

 

[AKTUALIZACJA 13.00]

 

Kolejki przed lokalami wyborczymi zniknęły. Komisje pracują i cały czas czekają na wyborców.

 

Urszula Jasek z jarocińskiego urzędu miejskiego zapewnia, że wszyscy będą mieli możliwość oddania głosu, obostrzenia nie będą przeszkodą.

 

 

- Jeśli ktoś przyjdzie do lokalu wyborczego przed zamknięciem, czyli przed godziną 21.00, a ograniczenie związane z liczbą osób, które mogą tam przebywać, nie pozwolą na to, żeby wszedł i oddał głos od razu, to na pewno będzie mógł to zrobić, nawet po 21.00. Będziemy tak długo pracować, aby każdy mógł zagłosować. Nikt nie zostanie odesłany - zapowiada urzędniczka.

 

[AKTUALIZACJA 14.00]

Frekwencja w niedzilnych wyborach prezydenckich na godz. 12.00 wyniosła 24,08 procent osób uprawnionych do udziału w wyborach - pionformował przewodniczacy Panstwowej Komisji wyborczej Sylwester Marciniak na konferencji prasowej. 

 

Można uznać, że frekwencja jest rekordowa w historii ostatnich wyborów, nawet porównując lata 90. to, jeżeli będzie się tak rozwijała w kolejnych godzinach, będzie najwyższa - skomentował Marciniak.

 

[AKTUALIZACJA 17.30]

 

Na godzinę 17.00 średnia frekwencja w gmine Jaraczewo wyniosła 45,23%. W gminie Kotlin znacznie wzrosła w stosunku do poprzednich wyników - 41,13. W gminie Żerków do tej pory zagłosowało najwyższą średnią 45,17 %.uprawnionych, natomiast w gminie Nowe Miasto jedynie - 40,39%.

 

 

Z kolei w gminie Jarocin, gdzie jest najwięcej obwodów do głosowania, do godziny 12.00 głos oddało średnio 44,96 % uprawnionych.

 

Najwyższa frekwencja była w obwodzie nr 16- komisja w ZS nr 4 w Jarocinie - 60,98% oraz obwód nr 15 również ze ZS nr 4 - 49,02%. Najniższa frekwencja odnotowana została w obwodzie nr 12 SP nr 3 - 38,46% oraz obwód nr 5 w szkole w Wilkowyi - 39,46%. Dla porównania I tura wyborów prezydenckich w 2015 roku zakończyła się frekwencją na koniec głosowania 46,70 %, a teraz mamy dopiero godz. 17.00  

 

Policja nie odnotowła żadnych incydentów związanych z wyborami. 

 

[AKTUALIZACJA 18.40]

Frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich na godz. 17.00 wyniosła 47,89 % - podał przewodniczacy Państwowej Komisji Wyborczej. 

Najwyższą frekwencję odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie głosowało 51,17% uprawnionych. Z kolei najniższą frekwencję odnotowano w województwie opolskim - 42,32%. 

Od poczatku głosowania zanotowano 242 zdarzenia - przestępstwa i wykroczenia - związane z zakłóceniem przebiegu wyborów. 

 

[AKTUALIZACJA 21.00]

Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos pierwszą turę wyborów prezydenckich zwycięża urzędujący prezydent Andrzej Duda z wynikiem 41,8 proc. W drugiej turze zmierzy się z kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim, który zdobył 30,4 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Szymon Hołownia, który uzyskał poparcie w wysokości 13,3%.


Andrzej Duda, by zwyciężyć już w I turze, musiałby otrzymać ponad połowę wszystkich ważnie oddanych głosów, jak wynika jednak ze sondażu nie udało się to urządującemu prezydentowi. Dojdzie do drugiej tury, w której jego rywalem będzie Rafał Trzaskowski.

 

 

Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła aż 62,9% - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2015 r. frekwencja w pierwszej turze wyniosła 48,96%, a w drugiej - 55,34%. 

 

Jak głosowali nasi mieszkańcy? Szczegółowe wyniki tutaj i w najnowszej Gazecie Jarocińskiej.
 

 

[AKTUALIZACJA 22.00]

Z sondażu Ipsos wynika, że Andrzej Duda wygrała w dwunastu wojwództwach, Rafał Trzaskowski w czterech.Ogłoszenie wyników wyborów prezydenckich jest możliwe we wtorek; sądzę, że najpóźniej w środę rano - powiedział w niedzielę wieczorem przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

 

+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (2)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ dretyl
  2 miesiące temu ocena: 100%  2
  Rolnicy zostawili PSL, poparli Dudę.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Adam
  2 miesiące temu ocena: 100%  1
  Jak kształtują się wyniki w poszczególnych gminach powiatu jarocińskiego?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji