Wracają wykłady o sztuce. Tym razem o kiczu, brzydocie i pięknie

Opublikowano:
Autor:

Wracają wykłady o sztuce. Tym razem o kiczu, brzydocie i pięknie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników sztuki. Po dłuższej przerwie wracają cykliczne spotkania pod hasłem: "Pokochać sztukę". Najbliższy, październikowy wykład poświęcony zostanie zjawisku kiczu w sztuce.

 

 

Czym jest kicz ? W czym tkwi jego tajemnica? Niektórzy współcześni historycy sztuki twierdzą , że kategoria kiczu już wyszła z użycia, ponieważ wszystkie określające go zjawiska w sztuce z marginalnych do niedawna - teraz znalazły się w jej centrum.

 

Czy pojęcie kiczu ma jeszcze sens, zważywszy, że jest wszechobecny i opanował prawie bez wyjątków otaczającą nas na co dzień kulturę wizualną. Czy kicz jest sztuką, czy sztuka jest kiczem?- Wojciech Hubner odpowiada na te pytania stawiając tezę, że kicz, jako odrębne od sztuki zjawisko, nie istnieje. Sztuka to pojęcie bardzo szerokie, bezkresne, jednocześnie bardzo subiektywne w ocenie. Jest działaniem przynależnym każdemu człowiekowi - posiadaniem własnej wizji rzeczywistości, a artysta człowiekiem, który ma umiejętność przekazywania tej subiektywnej wizji innym tak, by wywołać w nich emocje. To co nazywamy kiczem, tak naprawdę jest sztuką, tylko tą złą, niską, niewyszukaną, powstałą w wyniku niezbyt wysmakowanej wizji, lub w skutek kiepskiej umiejętności przekazu. Pozostałe wytwory, będące rzemieślniczą kopią rzeczywistości, to tylko ozdoby. Gustowne lub nie. Ludwik Giersz w artykule " Człowiek kiczu", stawia tezę, że kicz nie jest czymś negatywnym, istniejącym poza nami, na zewnątrz, ale tkwi on w każdym człowieku, nie są od niego wolni także wielcy artyści. Czym zatem jest kicz, brzydotą czy pięknem, a może pięknem w brzydocie jak go określa Theodor Adorno. Kicz chcąc być podziwiany i kupowany musi się podobać, dlatego nie może pozwolić sobie na bycie brzydkim.

 

Wykład poprowadzi Agata Iżykowska-Uszczyk - pedagog i edukator Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej - oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Twórcy Stąd – nasze dziedzictwo kultury", realizowanego przez Stowarzyszenie Jarocin XXI z dotacji pochodzącej z programu "Kultura w Sieci" Narodowego Centrum Kultury.

 

Spotkanie odbędzie się w czwartek 8 października w Kamienicy Kultury. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE