ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

W sobotę będą budzić... pasażerów na dworcu i w pociągach

› Aktualności› Wydarzenia 6 miesięcy temu    7.11.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Materiały organizatora

W nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku w jarocińskich koszarach wybuchł bunt. Powstała pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska. To wydarzenie upamiętnia co roku akcja „Obudzić śpiących”. Tym razem odbędzie się ona w sobotę (9 listopada).

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

„Obudzić śpiących” to akcja plenerowa, która odbędzie się na dworcu kolejowym w Jarocinie dokładnie w 101. rocznicę wydarzeń, jakie miały miejsce w Jarocinie w nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku. To one zapoczątkowały przejmowanie z rąk zaborcy władzy w mieście i powiecie przez Polaków.

Tej nocy wśród żołnierzy stacjonujących w jarocińskich koszarach wybuchł bunt, powstała pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska, a oddział wojskowy pod dowództwem Bronisława Kirchnera ruszył do miasta zajmując budynek dowództwa garnizonu, więzienie, pocztę i dworzec kolejowy.

Akcja „Obudzić śpiących” odbywać się będzie na terenie jarocińskiego dworca kolejowego od godz. 5.00 rano. Na peronie pojawią się harcerze z hufca ZHP, uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie, członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Jedność” i jarocińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19.

Umundurowana młodzież, zaopatrzona we flagi powstańcze i narodowe, wręczać będzie pasażerom pociągów przejeżdżających przez Jarocin biało-czerwone rozetki powstańcze wraz z krótką informacją przybliżającą ich symbolikę, a także ulotki przypominające o jarocińskich wydarzeniach z 1918 roku. Każdy pociąg witany i żegnany będzie odgłosami werbli oraz dźwiękami pieśni patriotycznych. Dzięki nagłośnieniu podróżni w czasie postoju pociągu są na bieżąco informowani o jarocińskiej rewolucji sprzed ponad 100 lat. Dla uczestników akcji przygotowane będą ciepłe napoje i grochówka wojskowa.

Wszystko potrwa ponad 3 godziny, podczas największego natężenia ruchu pasażerskiego i zakończy się ok. godz. 9.00.

 

Hasło „Obudzić śpiących” nawiązuje bezpośrednio do wspomnień jarocińskiego powstańca Stanisława Karolczaka, który o akcji mającej miejsce w mieście w nocy z 8 na 9 listopada pisał, że mieszkańcy zostali „zbudzeni okrzykami, strzałami i biciem dzwonów kościelnych”. Pamiętając o tamtych wydarzeniach warto „obudzić” śpiących podróżnych i mieszkańców miasta, przypominając im o wydarzeniach sprzed wieku.

 

Akcja ma charakter cykliczny i organizowana jest przez koło TPPW 1918/19 w Jarocinie od sześciu lat w ramach obchodów Dni Patrona Miasta.

R E K L A M AWOLNE MIEJSCA AR1
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Yolo
6 miesięcy temu ocena: 50%  2
Jak już będą stali na dworcu to o 5:10 jedzie pociąg do Poznania do roboty a nie głupotami się zajmować. Bilet 15.80 w jedną stronę lub miesięczny ok 400 zł. Pozdrawiam serdecznie Yolo
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gminnik
6 miesięcy temu ocena: 100%  1
W ramach wspominania buntu w koszarach, będą budzić pasażerów pociągów. Ja proponuję inaczej. Obudźcie o 5:00 rano radnych i burmistrza. Ewentualnie zróbcie pobudkę w koszarach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A