Urodzona w Jarocinie Elizabeth Schwarzkopf. Światowej sławy śpiewaczka, do dzisiaj budzi kontrowersje. Czy była nazistką?

Opublikowano:
Autor:

Urodzona w Jarocinie Elizabeth Schwarzkopf. Światowej sławy śpiewaczka, do dzisiaj budzi kontrowersje. Czy była nazistką? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Urodzona w Jarocinie Elizabeth Schwarzkopf. Światowej sławy śpiewaczka, do dzisiaj budzi kontrowersje. Czy była nazistką?

 

Dzisiaj obchodzimy rocznicę urodzin Elizabeth Schwarzkopf. Światowej sławy śpiewaczka operowa przyszła na świat 9 grudnia 1915 roku. Oczywiście Polska nie istniała wówczas na mapach świata. Już po odzyskaniu niepodległości, a potem transformacji ustrojowej miasto nie chlubiło się postacią śpiewaczki. 

 

Wydarzenie pod nazwą „Elizabeth Schwarzkopf wraca do Jarocina” zostało zorganizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu w ramach współfinansowanego przez gminę Jarocin i powiat jarociński Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.Początkowo miało się odbyć przy ulicy Wrocławskiej 7, ale z uwagi na warunki pogodowe ostatecznie przeniesiono je do kościoła św. Jerzego. Dawniej była to świątynia ewangelicka i to właście w niej została ochrzczona przyszła śpiewaczka. Dopiero na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu udali się pod kamienicę, w której przyszła na świat Elisabeth Schwarzkopf i tam został wykonany ostatni z utworów.

 

Tak pisaliśmy o sprawie przed laty:

To w Jarocinie zdarza się rzadko, zwłaszcza w odniesieniu do wydarzeń kulturalnych. Zapowiadany na niedzielę koncert ku czci urodzonej w mieście Elizabeth Schwarzkopf wywołuje komentarze. - Szkoda, że lokalni dziennikarze nie starali się przed koncertem dociec i napisać pełnej prawdy o E. Schwarzkopf. (…) taka informację powinni przekazać mieszkańcom Jarocina. Na półprawdach niczego nie zbudujemy, a ta sprawa jest wyjątkowa i mam trochę pretensje do mediów, że powielają informacje wygodne dla organizatorów tego żałosnego spektaklu - pisze na naszym portalu jeden z internautów.

 

O co chodzi? O przemilczany, co też zauważa wielu użytkowników, nawet przez polską Wikipedię fragment życiorysu śpiewaczki, której przyszło rozpoczynać karierę w hitlerowskich Niemczech.

 

Sprawę poruszono też przed kilku laty, podczas wizyty w Jarocinie Kirsten Liese, autorki książki o Elizabeth Schwarzkopf, która miała okazję rozmawiać ze śpiewaczką. Jak zaznaczyła dziennikarka, „zbierając materiały do książki w każdym niemal artykule prasowym na jej temat zauważana była ta skaza na życiorysie śpiewaczki: przynależność do NSDAP. Z tym problem mają nie tylko jarocinianie, Polacy, ale także dzisiejsi Niemcy. „Znałam jej wrażliwość i niechęć mówienia na ten temat. Nie wyobrażałam też sobie, żeby przy całym swoim światopoglądzie, mogła być faszystką z przekonania - tłumaczyła Kirsten Liese.

 

Badaczka uzasadniała, że debiut śpiewaczki przypadł na trudne lata w ogarniętych faszyzmem Niemczech: rok 1938. „Talent miała niekwestionowany, kariera stała otworem, brakowało jednego: przychylności władz. Sam minister propagandy i oświecenia narodowego Rzeszy, Józef Goebbels, zapowiadał, że zniszczy jej karierę, jeśli nie przystąpi do NSDAP. Zrobiła to w 1941 roku, głównie na prośbę ojca.”

 

O sprawie przypominają też organizatorzy jutrzejszego koncertu. - Cień na jej biografię rzuca członkostwo w organizacji nazistowskiej przed i w trakcie II wojny światowej, a także sympatyzowanie z nazistami. Do dziś biografowie Schwartkopf toczą spór, na ile jej zaangażowanie polityczne było prawdziwe, a na ile jedynie koniunkturalnym zachowaniem, które miało pomóc młodej śpiewaczce w karierze - czytamy w komunikacie wystosowanym przy okazji koncertu."

 

 

Śpiewaczka w Polsce gościła tylko dwukrotnie. W 1977 koncertowała w Warszawie i w Poznaniu. Kilka godzin spędziła wtedy również w swoim rodzinnym mieście. Do Polski przyjechała raz jeszcze w 1978 roku. 6 września dała recital w Filharmonii Wrocławskiej w ramach festiwalu "Wratislavia Cantans".

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE