ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AEnergia Jarocin A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Umyją ci kubeł po resztkach kuchennych. Za ile? [SONDA]

9 miesięcy temu    21.08.2019
Anna Konieczna
komentarzy 34 ocen 3 / 33%
A A A

Od lipca na terenie gminy Jarocin wprowadzana jest selektywna zbiórka odpadów kuchennych. Podstawowym problemem dla osób, które zadeklarowały zbieranie takich odpadów do specjalnego kubła z napisem BIO, jest mycie takiego pojemnika, ponieważ wszystkie resztki muszą trafiać do niego bezpośrednio - bez żadnego worka.

 

Teraz takie mycie można zlecić. Trzeba jednak za nie zapłacić.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

 

Trwa wyposażanie posesji w gminie Jarocin w brązowe pojemniki z napisem BIO do segregacji odpadów kuchennych.

 

 

[konkurs na ważne stanowisko w jarocińskim magistracie - zobacz kogo poszukują i do kiedy trzeba sie zgłosić - szczegóły TUTAJ]

 

 

Do zabudowy jednorodzinnej dostarczone są kubły 80-litrowe, z kolei do budynków wielorodzinnych przeznaczone są dwie pojemności - 80 i 240 litrów.

 

 

Z posesji jednorodzinnych kubły z odpadami kuchennymi będą opróżniane raz na dwa tygodnie, a w zabudowie wielorodzinnej - sukcesywnie w miarę napełnienia, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu.

 

 

Pojemniki będą własnością ZGO. Opłata za ich używanie wliczona jest w stawkę, którą mieszkańcy płacą za wywóz śmieci. Każdy z pojemników zostanie wyposażony w czip, który będzie rejestrował między innymi fakt odebrania odpadów z posesji.

 

 

[Jarocin ma trzecha kandydatów na posła - czy któryś ma szansę w wyborach - czytaj TUTAJ]

 

 

Jest jednak jeden poważny problem, który cały czas sygnalizują nam mieszkańcy. Otóż do kubłów nie można wrzucać resztek kuchennych w workach - tylko luzem. Można się tylko domyślać, jak może wyglądać kubeł po opróżnieniu z takich odpadów. Kto go zatem później umyje?

 

 

Z takim pytaniem zwróciliśmy się jakiś czas temu do Zakładu Gospodarki Odpadami. W odpowiedzi odesłano nas do Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 1996 r. Jeden z jej artykułów mówi:

 

 

„Utrzymywanie pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym należy do właścicieli nieruchomości, chyba że na mocy uchwały, obowiązki te przejmie gmina, jako część usługi odbierania odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę.”

 

 

 

[BIO odpady - mieszkańcy pytają, gmina odpowiada - czytaj TUTAJ]

 

 

Tak też stało się w gminie Jarocin. Usługę mycia pojemników na odpady kuchenne każdy może teraz zlecić spółce ZGO Nova, która zajmuje się odbiorem śmieci.

 

 

Koszt takiej usługi to 30 zł. Cena obejmuje odbiór i transport pojemnika, mycie oraz odstawienie pojemnika do klienta.

 

 

WAŻNE! Pojemnik musi być opróżniony.

 

 

Pierwsze mycie pojemników odbędzie się w poniedziałek - 26 sierpnia. Zgłoszenia przyjmowane są jednak do czwartku - 22 sierpnia pod numerem telefonu: 519-317-852.

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

Czy do bioodpadów powinny być stosowane biodegradowalne worki wkładane do koszy?

Odpady bio są trudne do przechowywania, zwłaszcza w gorące dni. W niektórych miastach problem ten rozwiązało dopuszczenie używania worków biodegradowalnych, które rozkładają się po określonym czasie.

ankieta dodana 21.08.2019, ilość wszystkich głosów: 229
Zdecydowanie tak
93%
Zdecydowanie nie
4%
Nie mam zdania
1%
Nie segreguję odpadów
1%
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA AR1
+ 1 głosów: 3 (33%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (36)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mieszkaniec witaszyc
9 miesięcy temu ocena: 100%  36
Szkoda ze gazeta nie napisze o ukraińskich rozbijach w witaszycach. Kradzieże są juz na porządku dziennym? Aż strach tu mieszkać. Kradzieże rowerów, telefonów, czemu gazeta o tym nie mówi? Mieszkańcy mają dość już imprez do późnej nocy. Strach wyjść z domu późnym wieczorem w piątek czy w sobotę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
9 miesięcy temu ocena: 100%  35
wszyscy wiemy kto stoi za zgo i dla kogo to napędzanie kasy przecież mu wiecznie mało!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
9 miesięcy temu ocena: 100%  34
W internecie znajdziecie wiele informacji nt. segregacji odpadów bio. Są artykuły dotyczące "w czym wrzucać odpady bio" np. http://www.nanowosmieci.pl/w-czym-wyrzucac-odpady-bio/ Z artykułu wynika, że wskazane jest wręcz wrzucanie odpadów nie luzem ale w specjalnych opakowaniach z tego powodu aby jak najmniej zanieczyścić pojemnik i uniknąć koniecznego mycia i marnowania wody. Niestety w Jarocinie wody mamy z pewnością nadmiar w czasach gdzie promuje się rozwiązania pozwalające oszczędzać wodę. Druga sprawa to pojemnik na bio odpady i jak powinien wyglądać (drugie dno w postaci kratki) a szczegóły tutaj https://bioodpad.pl/#jednorodz... Niestety nasze pojemniki też mamy inne i myślę. Pewnie odpowiedź ZGO (prezesa ) byłaby że lepsze. Ja myślę że na pewno droższe.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarociniańka
9 miesięcy temu ocena: 100%  33
Witam, mój odzew na temat - kubeł na odpady BIO: moim zdaniem to jest po prosu jeden skandal !!! juz drugi raz niestety ( w sumie ponad 1 miesiąc) mam zapełniony kubeł BIO ponieważ dwukrotnie zgodnie z terminem był wystawiony do obsługi przez ZGO i nieobsłużony. Za drugim razem dopiero została naklejona karteczka z info, że jest nieodpowiednia segregacja i wio... Płacę i to niemało za wywóz śmieci.... zgodziliśmy się na kubeł BIO tylko dlatego, że jeśli nie wyrazilibyśmy tej zgody musielibyśmy utworzyć pod swoim nosem tzw kompostownik, na który oczywiście przy budowie domu i jego funkcjonalności nie brano takiego wyjścia pod uwagę. Mając na uwadze, że jest okres letni - i to z wysokimi temperaturami nie odbiera się odpadów, a przede wszystkim pozostałości zebranych spadłych owoców, gdzie tworzy się koło takich rój os i much ??? I czytam teraz , że mogę sobie zamówić mycie kubła, za dodatkową opłatą....:((( no ludzie !!! trochę szacunku dla mieszkańców !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja
9 miesięcy temu ocena: 100%  32
na wszystkim patrząc zarobić.... taka wladza
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bio
9 miesięcy temu ocena: 100%  31
Można kupić worki bio ludziska i bez problemu z myciem. Nikt oficjalnie takich informacji nie udziela???? Dlaczego???? Jest w tym jakiś cel??? Na innych stronach urzędów miast informacje są!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ No według gminy nie można, bo... nie
9 miesięcy temu ocena: 100%  30
https://m.facebook.com/story.p...
~ Ludzie opanujcie się!
9 miesięcy temu ocena: 4%  29
Zachowujecie się jakby od pierwszego lipca pojawił się nowy rodzaj śmieci w waszych domach. Do tej pory też wyrzucaliście ten rodzaj odpadów tylko do jednego kontenera. Też w kontenerach śmierdziało, też były muchy i larwy. Skończcie ujadać i się mądrować! Nikt wam kontenerów nie czyścił i jakoś siedzieliscie cicho jak pod blokami śmierdziało. Nagle robicie larum jak i tak od zawsze wyrzucaliście te odpady i był smród, były robaki, były muchy i szczury.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Izka
9 miesięcy temu ocena: 100%  28
Z jakiej planety jesteś? Śmieci nie pachną, ale fetor zmniejszamy wyrzucając je w workach. Na pewno teraz bardziej uciążliwy jest fetor jaki dają gnijące resztki organiczne z brązowych pojemników oklejonych larwami. A ujada w obronie bio pojemników mam wrażenie ciągle ta sama osoba.
~ Agata
9 miesięcy temu ocena: 100%  27
Nie mieszkam w bloku, do kosza odpady zmieszane wrzucam w workach, więc kubeł jest czysty. W przeciwieństwie do tego, z odpadami bio...
~ zosia
9 miesięcy temu ocena: 56%  26
Te białe glisty to larwy które lęgną się na zepsutym surowym mięsie- wystarczy nie wyrzucać mięsa, a kupować tyle ile się zużyje i po sprawie. Resztki roślinne tak nie śmierdzą i siedzą w nich głównie muszki owocówki ich larwy są zdecydowanie mniejsze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ciekawe
9 miesięcy temu ocena: 50%  25
Dzisiaj widziałem jedną dużą muchę taką 3x normalnej, kilka normalnych much i kilka małych. Na schodach leżała pszczoła i tylko ruszała skrzydełkami, nie mogła lecieć. Komary chyba coś pożarło bo nie ma ich wcale. Jeszcze mrówkę widziałem jedną i ptaki.
~ rozważny
9 miesięcy temu ocena: 70%  24
Wystarczy nie segregować :) I wyjdzie i taniej i mnie kłopotów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ emeryt
9 miesięcy temu ocena: 94%  23
Smród z pojemnika jest o wiele mniejszy od smrodu z oczyszczalni. Jak do tego dojdą zapylenie od azbestu to tyko uciekać z Jarocina. Jarocin staje się miastem smrodu i niebezpiecznym dla zdrowia dla jego mieszkańców. Wywiad z prezesem ZGO to totalna porażka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Michu
9 miesięcy temu ocena: 17%  22
Jakie zapylenie weź się dziadek ogarnij
~ POTWIERDZENIE ZE MOZNA UZYWAC WORKÓW BIO
9 miesięcy temu ocena: 75%  21
Dzisiaj zostałem ZAPEWNIONY ze jezeli worek będzie BIO to mają OBOWIĄZEK odebrać ten kubeł ode mnie i go NIE WRÓCA.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Użytkownik bio
9 miesięcy temu ocena: 67%  20
Kto zapewnił?
~ Ciekawa
9 miesięcy temu ocena: 86%  19
Kto, kiedy i w jaki sposób zapewnił?
~ Jarocin nie pachnie
9 miesięcy temu ocena: 82%  18
A może mi ktoś powie jaki jest sens tego mycia?! Po pierwsze marnowanie drogocennej teraz wody! Po drugie umyjecie i co, na drugi dzień wyrzucicie resztki i będzie to samo! Przyjdzie zima jeśli będzie mroźno to wszytko utknie w koszu. Wtedy zaproponują usługę odmrażania za 50 zł i biznes się kreci. A my płaćmy za to...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Logiczny
9 miesięcy temu ocena: 0%  17
Proponuję Tobie nie myj się przecież i tak się zaraz ubrudzisz...
~ jjgf
9 miesięcy temu ocena: 50%  16
Sens jest taki że z nieumytego śmierdzi tak że przejść obok się nie da a co dopiero otworzyć.
~ Patologia
9 miesięcy temu ocena: 89%  15
Kawalerka z jednym oknem w bloku wez segreguj odpady złaź 3 razy z 4 pietra ze smrodem w ręce i leć na drugi koniec bloku szukac bio pojemnika lub wąhaj smród resztek jedzenia itp trzymajac to pod nisrm i złaź co 3 dni
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ BIO WORKI BIO WORKI W KONIA ROBICIE LUDZI
9 miesięcy temu ocena: 89%  14
A co z informacją, że można używać worków ale BIO?!?!?!. Najpierw udzielono mi informacji, że można, że musza być BIO, a dzisiaj nie zabrali mi kubła ponieważ "nieprawidłowa segregacja". Choć worek wyraźnie opisany że jest BIO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obywatel nigdy nie Skazany za
9 miesięcy temu ocena: 89%  13
Ja tam nie myje, jak im śmierdzi to niech myją (ie zapłacę). Jestem przyzwyczajony do smrodu z ZGO, więc mi nie przeszkadza.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Charlotta
9 miesięcy temu ocena: 92%  12
Mój kubeł na bio żyje własnym życiem i sam wychodzi na ulicę gdy chłopaki z ZGO jadą po niego.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jjj
9 miesięcy temu ocena: 73%  11
Porażka. Są od tego ludzie żeby zegregowali śmieci.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ .
9 miesięcy temu ocena: 100%  10
Chodziło mi o to, że to ich praca. Ja też muszę chodzić do pracy. Segreguje szkło plastik nie pale w piecu jak sąsiedzi pala nawet (materiałami z ubrań). Ale co ja mam mieć 15 koszy na śmieci? To już wogole nie zamieszczę się na podwórku.
~ wstyd!!!
9 miesięcy temu ocena: 22%  9
tak, jak się jest leniem marynowanym to inni muszą za ciebie gburze robote odwalać !!!!
~ Roman
9 miesięcy temu ocena: 84%  8
Czestotliwosc wywozu odpadow bio raz na 2tyg gwarantuje wychodowanie bialych glizd, ktore przez kilka dni beda otaczac kubel i jego otoczenie. Sprawdzone wielokrotnie, glownie w lecie w upaly. Po takim czyms mycie powinno byc obowiazkowe i nie za doplata, a gratis bo nie ja sobie wymyslilem taki grafik wywozu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 44
9 miesięcy temu ocena: 90%  7
Słusznie. Po każdym oproznieniu odbierający myją kubly bez niczego . I tak ma być czysto. Jeśli nie to worki biodegradowalne
~ Na pewno ucieszą się...
9 miesięcy temu ocena: 85%  6
... wędkarze, nie będą musieli wydawać kasy na robaki ;-)))
~ Haha
9 miesięcy temu ocena: 72%  5
Te biale robaki, to larwy much. Kazdy bedzie mial teraz swoja hodowle o pelno w domu ich.
~ oko
9 miesięcy temu ocena: 89%  4
Witam. powiem tak. Z punktu widzenia technicznego. Zimą zamarzną odpady i ni da się ich wyrzucić a latem tak jak przedmówca napisał smród i robaki to delikatne określenie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jack
9 miesięcy temu ocena: 77%  3
jak będą szczury chodzić w biały dzień to będą myć na free
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ndndnmx
9 miesięcy temu ocena: 100%  2
na free? co?
~ Aqq
9 miesięcy temu ocena: 85%  1
powodzenia latem w upały. smród będzie nie do wytrzymania. Całe szczęście, ze mam swój kompostownik.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A