ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Afamilijna tłusty indyk a1

Uczysz się lub studiujesz - powiadom o tym ZUS

miesiąc temu    24.09.2020
Anna Konieczna
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Zdjęcie poglądowe

Uczniowie i studenci, którzy otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rentę rodzinną muszą powiadomić ZUS o kontynuowaniu lub zaprzestaniu nauki. Kiedy trzeba zrobić, żeby nie stracić prawa do renty, albo nie zwracać nadpłaconego świadczenia?

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16 roku życia. Jeśli jednak nadal się ono kształci, dostanie rentę aż do zakończenia nauki, lecz nie dłużej niż do 25. roku życia. Chyba, że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów - wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego.

 

[jakie korzyści niesie przedsiębiorcom mały ZUS - o tym czytaj więcej TUTAJ]

 

- Renta wypłacana jest przez rok szkolny i okres wakacji. Zaraz po wakacjach, bądź jeszcze w trakcie ich trwania, uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o dalszą wypłatę świadczenia wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki - zaznacza Marlena Nowicka, rzecznik prasowy ZUS-u w Wielkopolsce.

 

I dodaje:

 

- Zaświadczenie wydaje placówka, w której dziecko się uczy.

 

Uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni je złożyć najpóźniej we wrześniu. Natomiast studenci mają czas do końca października.

 

[bezpłatna pomoc prawna - jak z niej skorzystać czytaj TUTAJ]

 

Zatem, aby renta wypłacana była bez przerwy, należy pamiętać, by najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS-u wniosek wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki.

 

Podobnie, jeśli uprawniony do renty uczeń/student przestanie się uczyć, musi niezwłocznie zawiadomić o tym ZUS, który wstrzyma wypłatę świadczenia.

 

Jeśli nie zawiadomimy ZUS-u o okolicznościach powodujących zmniejszenie, zawieszenie lub utratę prawa do renty i ubezpieczyciel nadal będzie wypłacał nam niezmienioną kwotę, będziemy musieli zwrócić nienależnie wypłacane nam świadczenia.

 

[ważna informacja dla pracujących emerytów i rencistów - szczegóły znajdziesz TUTAJ]

 

Jeżeli pobieramy rentę rodzinną musimy zawiadamiać ZUS między innymi:

- o podjęciu zatrudnienia oraz o wysokości przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowym - w terminie do końca lutego kolejnego roku,

- zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego,

- pobieraniu renty z innego tytułu - przyznanej przez inny organ rentowy, bądź renty socjalnej,

- zaprzestaniu uczęszczania do szkoły przez osobę, która skończyła 16 lat.

 

 

Nowy - 38. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny już w sprzedaży. Przeczytasz w nim wiele ważnych i aktualnych materiałów oraz ciekawych wywiadów.

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!