ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1_AKTYWNY
R E K L A M AMoto tech B1_09_2020

TYLKO W GAZECIE: Jednemu to nawet żona zakazała. Nie podobało jej się, że piwo pijemy... Od 11 lat nie mogą się rozwiązać

› Aktualności› Wydarzenia 8 dni temu    14.10.2020
Lidia Sokowicz
komentarzy 1 ocen 3 / 100%
A A A
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w WojciechowieKurkowe Bractwo Strzeleckie w Wojciechowie fot. Archiwum

W 1994 roku pojawiło się trzech zapaleńców, którzy postanowili reaktywować Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wojciechowie. Wtedy żył jeszcze ostatni przedwojenny król - Wincenty Frąckowiak, który w czasie okupacji przechowywał bracki łańcuch.

 

R E K L A M ABolsius

 

Jednym z entuzjastów był Janusz Idczak, który na pierwszym zebraniu został wybrany prezesem. Funkcję pełni do dziś. Problem w tym, że formalnie KBS zaprzestało działalności w 2009 roku. Od 11 lat nie mogą dopełnić formalności.

 

- Zwołałem nawet walne zebranie, żeby się rozwiązać, ale nikt nie przyszedł - wyjaśnia prezes. I dodaje, że braci kurkowych zdołowała też sprawa defraudacji, jakiej dopuścił się jeden z członków, będący skarbnikiem w zarządzie okręgu leszczyńskiego.

 

[ZOBACZ TEŻ] Bracia kurkowi pożegnali prezesa Ryszarda Hybiaka salwą [ZDJĘCIA, WIDEO]

 

Z 15 lat działalności oprócz sztandaru, strzelnicy i łańcucha została jeszcze kronika zawierająca ponad 600 zdjęć. To, co udało się ocalić przez okres okupacji, nie wytrzymało zmian ustrojowych.

 

Część braci wyjechała do pracy za granicę - do Anglii, Niemiec czy nawet na Islandię. Poza tym kilku braci zmarło. (...) Jednemu z braci to nawet żona zakazała. Nie podobało jej się, że piwo pijemy. Kazała wybierać: albo ona, albo bractwo - wspomina prezes Janusz Idczak.

 

Całą opowieść o historii Kurkowego Bractwa Strzeleckiego można przeczytać w papierowym wydaniu "Gazety Jarocińskiej". Nowy - 41. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny jest w sprzedaży również w wersji elektronicznej.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

 

 

 

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ lob
8 dni temu ocena: 100%  1
Teraz to już by mu pewnie żona kazała bo w Wojciechowie to nie ma gdzie się tego piwa napić jak sklep zamkną.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji