ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1_AKTYWNY

Tegoroczne Święto Policji skromniejsze

› Aktualności› Na sygnale miesiąc temu    24.07.2020
Elżbieta Rzepczyk
komentarzy 13 ocen 5 / 40%
A A A
Ubiegłoroczne obchody Święta Policji w Jarocinie   Ubiegłoroczne obchody Święta Policji w Jarocinie  fot. Elżbieta Rzepczyk/Archiwum

24 lipca to szczególna data dla policjantów i pracowników Policji. Dokładnie tego dnia, w 1919 roku powołano Policję Państwową. Aby upamiętnić to wydarzenie, co roku obchodzone jest Święto Policji.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Policja to największa formacja resortu spraw wewnętrznych i administracji. Dzisiaj funkcjonariusze mają swoje święto. W jarocińskiej jednostce pracuje 114 mundurowych. W tym roku obchody ze względu na pandemię koronawirusa będą skromniejsze. Jarocińscy mundurowi będą świętować dopiero w sierpniu. W ubiegłym roku obchodzono setną rocznicę powołania (1919 r.) Policji Państwowej.

 

Z tej okazji przed Komendą Powiatową Policji w Jarocinie odsłonięto obelisk ku czci policjantów zamordowanych w czasie II wojny światowej [ZOBACZ TUTAJ]

 

 

 

W Wielkopolsce Policja powołana została równo 100 lat temu (w 1920 r.) jako Policja Państwowa Okręgu XI. Do tego czasu funkcjonowała tu Żandarmeria Krajowa byłej Dzielnicy Pruskiej.

 

 - Pomimo iż Jarocin był miastem powiatowym, posterunki znajdujące się na jego terenie, podlegały w pierwszych powojennych latach Komendzie Powiatowej Policji w Krotoszynie. W 1923 roku na terenie powiatu jarocińskiego funkcjonowało 8 posterunków Policji. Rozlokowane zostały one w takich miejscowościach jak: Jarocin, Kotlin, Robaków Żerków, Komorze, Mieszków, Nowe Miasto i Jaraczewo. Służbę na tych posterunkach pełniło łącznie 43 funkcjonariuszy, z czego 20 na posterunku w Jarocinie. W Jarocinie znajdowały się dwa posterunki: obwodowy – w budynku Starostwa Powiatowego przy Al. Niepodległości i miejski – w Ratuszu na Rynku. W piwnicach Ratusza były też cele, w których „przetrzymywano” drobnych przestępców – opowiada asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.    

 

W latach 20-tych policjanci z powiatu jarocińskiego mieli do patrolowania bardzo rozległy teren w związku z czym komisariaty powstawały nawet w małych miejscowościach. Większość służby w obchodzie pełnili pieszo. Innymi środkami lokomocji były rowery. W początkowej fazie były to dwuślady marki Inwentia.

 

w 1932 roku, dokładnie 27 grudnia, powołana do życia została Komenda Powiatowa Policji Państwowej w Jarocinie. Jej siedziba znajdowała się na pierwszym piętrze Inspektoratu Szkolnego przy ul. Tadeusza Kościuszki. W tym samym czasie zlikwidowany został posterunek obwodowy, a pozostawiono tylko miejski. Do Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie włączono zostały następujące posterunki P.P.: Jarocin, Kotlin, Jaraczewo, Żerków, Nowe Miasto, Robaków, Pleszew, Gołuchów i Sobótka.

 


Czytaj również: Uwaga! Zmieniły się numery telefonów na policję

 

 

Policjantkom, policjantom i pracownikom cywilnym życzymy awansów, sukcesów w pracy zawodowej. Niech trudna i odpowiedzialna służba będzie źródłem satysfakcji.

Nowy - 29. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny już w sprzedaży.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

 

 

 

+ 2 głosów: 5 (40%) 3 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.