ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1_AKTYWNY

Szpital ma kłopoty. Skąd chce wziąć pieniądze?

› Aktualności ponad rok temu    15.12.2018
Anna Konieczna
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Szpital Powiatowy Jarocin

O fatalnej sytuacji finansowej jarocińskiego szpitala mówiło się od jakiegoś czasu, ale nikt głośno nie chciał tego przyznać. A doniesienia nie były zbyt wiarygodne, ponieważ sprzymierzeńcy prezesa lecznicy Leszka Mazurka twierdzili, że wcale nie jest tak źle, a przeciwnicy alarmowali, że jest katastrofalnie, a szpitalowi grozi zamknięcie. Teraz prawda powoli wychodzi na jaw i rzeczywiście budzi niepokój.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Jako jeden z pierwszych o rosnącym lawinowo zadłużeniu naszej lecznicy mówił burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. A, że było to w kampanii wyborczej, to włodarz gminy został za to pozwany do sądu w trybie wyborczym. Pawlicki twierdził, że dług szpitala sięga 5 mln zł. Szef lecznicy się z tym nie zgadzał. W trakcie przewodu sądowego wyszło jednak, że strata szpitala to nawet 5,1 mln zł.

 

 

Prezes Leszek Mazurek twierdzi, że dług szpitala zmienia się z dnia na dzień. - Każdego dnia spływają nowe faktury. Myślę, ze 2018 rok zamknie się stratą w granicach 4 milionów. Ale z drugiej strony mamy zwiększenia z Narodowego Funduszu Zdrowia choćby na ortopedię. Tak że zobaczymy, jak ten rok się zakończy - stwierdza Mazurek.

 

 

Prezes przyznaje, że sytuacja jest trudna. Szpital w momencie wpisania go do Sieci Szpitalu (czerwiec 2017 r. - przyp. red.) otrzymał ryczałt na działalność o 1,5 mln zł mniejszy od budżetu, który zakładał na ten rok.

 

 

- Do tego dochodzą należności dla pielęgniarek, które minister nie do końca nam wyrównał. To jest 80 tys. zł każdego miesiąca z naszego budżetu. Poza tym zakupy sprzętu, którego koszty są niewyobrażalnie wysokie. Kupiliśmy na przykład dwa defibrylatory - każdy za ponad 60 tys. zł - wymienia szef lecznicy.

 

[o nowej karetce przekazanej jarocińskiemu szpitalowi - czytaj TUTAJ]

 

Prezes Mazurek złożył do Rady Powiatu Jarocińskiego wniosek o udzielenie pomocy finansowej w wysokości 1 mln zł. Sytuacja szpitala będzie przedmiotem obrad powiatowej komisji zdrowia, która w najbliższy piątek - 14 grudnia, zbiera się na posiedzeniu w szpitalu. 

 

[skąd szpital chce wziąć nowy tomograf - szczegóły TUTAJ]

 

Na to, że spółka szpitalna jest w kiepskiej kondycji, zwracał uwagę też ustępujący  przewodniczący powiatowej komisji budżetu i były starosta Sławomir Wąsiewski. - Nowy starosta zaraz po wyborze powinien usiąść i próbować rozwiązać ten problem. Nie może tego odłożyć w czasie i się zastanawiać - zaznaczył Wąsiewski.

 

 

A burmistrz Jarocina Adam Pawlicki w wywiadzie dla „Gazety Jarocińskiej” powiedział: - W moim przekonaniu tylko PiS może uratować szpital.

 

 

Czy rzeczywiście włodarz gminy ma rację? Nowym starostą wybrana została Lidia Czechak, liderka jarocińskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Ona sama przyznaje, że znana jest jej sytuacja finansowa szpitala.

 

 

- Nie będą udawała, że jest satysfakcjonująca. Mnóstwo pracy jest do wykonania zarówno w kwestiach zarządzania jak i pomocy tej placówce. Jednak należy pamiętać, że sytuacja szpitala, to jeden z wielu elementów ogólnopolskiej złej sytuacji służby zdrowia, która jest od wielu już lat nie dofinansowana i wymaga radykalnych reform - mówi Lidia Czechak.

 

 

- Jestem jednak przekonana, że ze strony powiatu nastąpi pełne zaangażowanie i wsparcie dla naszej lecznicy. Ja nie wyobrażam sobie, by Jarocin nie miał szpitala dobrze wyposażonego, spełniającego najwyższe wymogi ministerstwa zdrowia - podkreśla.

 

 

Czy nowy zarząd powiatu ma propozycje rozwiązania problemów finansowych szpitala? - Mamy już wstępnie ustalony harmonogram działań. Muszę w tym celu spotkać się z radnymi oraz z kilkoma osobami z branży. Jednak na razie, jeżeli chodzi o kwestie finansowe, jesteśmy zobligowani do zrealizowania założeń tegorocznego budżetu - zaznacza Lidia Czechak.

 

 

- Jednocześnie przy tworzeniu budżetu powiatowego na kolejny rok poprzedni zarząd uwzględnił niewielkie, ale jednak, nakłady na szpital. Wiele w tej kwestii będzie zależało od wielkości pozyskanych środków zewnętrznych - uważa starosta.

 

 

Lidia Czechak na razie nie widzi potrzeby wykonywania audytu w jarocińskiej lecznicy. Ale zastrzega: - Jeżeli jednak okaże się, że po analizie wszystkich dokumentów i spotkaniu z radą nadzorczą szpitala, będą jeszcze jakiś niewyjaśnione kwestie, to wówczas audyt będzie koniecznością.

 

 

Z kolei Mikołaj Grzyb, który jest przewodniczącym rady nadzorczej Szpitala Powiatowego w Jarocinie przyznaje, że od mniej więcej roku obserwuje działania obecnego prezesa Leszka Mazurka.

 

- Prowadzona przez niego rozbudowa placówki jest inwestycją, która pozwoli na rozszerzenie działalności i tym samym zwiększenie budżetu. Żeby się jednak tak stało, potrzeba czasu. Dlatego zanim to nastąpi szpital powinien mieć wsparcie finansowe ze strony powiatu, który jest właścicielem spółki - uważa szef radny nadzorczej.

Powiązane

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (15)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kłamstwo wyborcze?
ponad rok temu ocena: 100%  15
Lechu jaki milion? Przecież wg twojego nadzorcy byłego Stanisława Martuzalskiego "Szpital wychodzi na prostą"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ???? 33
ponad rok temu ocena: 100%  14
Żeby było na wypłaty przestał płacić za faktury w terminie. Ciekawe jak długo tak pociągnie?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Będziecie płacić i płakać za profesjonalizm Mazurka i Martuzalskiego
ponad rok temu ocena: 100%  13
Niewielkie nakłady w przyszłorocznym budżecie o których mówi Lidka Czechak to kwota 1,5 miliona na spłatę obligacji i kredytu. A Mazurkowi chodzi o dofinansowanie bieżącej działalności. Tego nigdy w historii spółki nie było.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Stasiu POsrany?
ponad rok temu ocena: 100%  12
Audyt Mazurka i Martuzalskiego. Prawda was wyzwoli
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pytanie na śniadanie
ponad rok temu ocena: 100%  11
A wymagalnych zobowiązań ile masz Mazurek? Dobiłeś do miliona?
~ Martuzalski a tak go wychwalałeś
ponad rok temu ocena: 100%  10
Ponton tonie.
~ Co on tam jeszcze robi? Emeryturę przelicza?
ponad rok temu ocena: 100%  9
Kredyt odnawialny wydojony w kwocie 1.200.000. Szykujcie 3 bańki po Lechu i kolejne na każdy następny rok. Ładnie was platfusy urządziły.
~ Lidka Czechak z PIS działaj
ponad rok temu ocena: 100%  8
Po co audyt. Wystarczy sprawdzić ile mają zobowiązań wymaganych, czy nie przetwonili gwarancji należytego wykonania umowy którą trzeba oddać wykonawcy w kwocie 850.000 i ile wykorzystali kredytu odnawialnego. I wyjdzie że potrzeba 3 milionów aby wyjść na zero po dwóch latach rządów PO w szpitalu.
~ MALINA ZE W$I
ponad rok temu ocena: 75%  7
A Heniu$ $$zymczak z Pi$ ZWANY MALINA - WPUSZCZA W MALINY - członek rady nadzorczej jak szczór ucieka z tonącego okrętu ? HENIU$ ZABRAKŁO KOMPETENCJI ? GDZIE TWOJE BAJKI ZE ZA CIEBIE BYŁ ZY$K? I TO JESZCZE JAK WSZEDŁ W SIEC SZPITALI I KOTRAKT WIEKSZY BYŁ O 10 % JESZCZE KONIECZNA PISZE ARTYKÓŁ O HENIU$IU JAK TO WYCOFAŁ SIE Z SAMORZĄDU JAK WYCOFAŁ PRZEGRAŁWYBORY !!!!!!!!!!!!!! TERAZ WSZEDŁ NA POPULIŹMIE PI$ I DZIEKI POZOSTAŁYM Z LISTY A NIE SWOIM PARU GŁOSOM !!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gminnik
ponad rok temu ocena: 67%  6
Znamy już zadłużenie szpitala. Jakie jest zadłużenie miasta?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ssss
ponad rok temu ocena: 100%  5
Zadłużenie szpitala to 25 milionów. A strata za ten rok rokuje prezes na 4 miliony. Czyli pewnie będzie 5 milionów
~ Adam Pawlicki miał rację !
ponad rok temu ocena: 54%  4
Czyli wyszło jak zawsze burmistrz Jarocina Adam Pawlicki miał rację i mówił i ostrzegał zgodnie z prawdą, a reszta okłamywała mieszkańców aż do końca. Wiedząc że Adam Pawlicki ma rację jeszcze poszli do są i przegrali w 2 instancji. Szubrawcy i złodzieje !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ :-)))
ponad rok temu ocena: 100%  3
Racja jest jak d...a, każdy ma swoją!!!!
~ Potencjalni pacjenci
ponad rok temu ocena: 71%  2
Mazurek od Schetyny jest menagerem po kursach co udowodnił przed sądem a jego pomocnik Stanisław budowniczym obwodnic . Czyli zgrana ekipa . Jest zatem szansa że szpital wyjedzie na prostą . Czekamy na fotki na fejsbuczkowym profilu .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zbychu
ponad rok temu ocena: 87%  1
To się lidunia wpierdoliłaś na minę.wcale mi Cię nie żal.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji