ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Szansa na kolejną drogę, ale to następne obciążenie dla gminy

› Aktualności› Samorząd ponad rok temu    6.05.2019
Anna Kopras Fijolek
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Anna Kopras-Fijołek

Powiat średzki zwrócił się do gminy Nowe Miasto nad Wartą o współfinansowanie budowy drogi Chwalęcin - Szypłów.

 

Inwestycja podzielona jest na dwie części. Pierwszy etap zakwalifikował się do wsparcia (na poziomie 50%) ze środków zewnętrznych. Liczący ok. 3 km odcinek ma kosztować ponad 7 mln zł. Dofinansowanie wyniesie 3 mln 600 tys. zł. Drugą część - również 3 mln 600 tys. zł ma dać powiat i gmina. - Roboty miałyby ruszyć w przyszłym roku. My, w sierpniu, wrześniu musimy zabezpieczyć środki - mówi przewodniczący rady Waldemar Tomaszewski

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

W dniu 4 kwietnia 2019 r. do tut. Urzędu Gminy Nowe Miasto nad Wartą wpłynęło pismo Zarządu Powiatu w Środzie Wlkp., w którym starosta prosi o rozważenie możliwości dofinansowania części wkładu własnego z budżetu Gminy Nowe Miasto nad Wartą zadania pn. „Rozbudowa dróg powiatowych nr 3680P Chwalęcin–Szypłów i nr 2742P Klęka–Żerków na odcinku Szypłów – granica powiatu”. W przedmiotowym piśmie wskazano, że decyzja gminy Nowe Miasto nad Wartą będzie miała duży wpływ na decyzję powiatu, co do realizacji tej inwestycji. Jednocześnie wskazano, że w przypadku pozyskania dofinansowania, tego typu zadania realizowane były po 50 % z budżetu powiatu oraz gminy przez teren, której przebiega droga.

 

ZOBACZ TEŻ - CO Z BUDOWĄ DROGI S-11?

 

Na zlecenie Powiatu Średzkiego został opracowany projekt budowlany na wykonanie zadania pn. „Rozbudowa dróg powiatowych nr 3680P Chwalęcin–Szypłów i nr 2742P Klęka–Żerków na odcinku Szypłów–granica powiatu”. Projekt przewiduje rozbudowę drogi na długości 5.687,2 m, a w kosztorysie inwestorskim sporządzonym 31.08.2018 r. wyceniono realizacje zadania na kwotę 14.185.889,21 zł.

 

Zakres zadania obejmuje wykonanie nowej nawierzchni jezdni, budowę i przebudowę chodników oraz zjazdów, przebudowę skrzyżowania na rondo oraz przebudowę systemu odwodnienia. Powiat wskazał, że z uwagi na wysoką wartość inwestycji postanowiono o jej etapowaniu. I etap ma objąć odcinek Chwalęcin-Szypłów o długości 3.017 m.

 

Szacunkowy koszt realizacji tego zakresu to 7.136.944,60 zł. Na ten etap został złożony wniosek o dofinansowanie zadania w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Po ocenie wniosków projekt znalazł się na 16 miejscu listy rankingowej.

 

W chwili obecnej po zmianie przepisów w zakresie dofinansowania zadań drogowych oraz wejściu w życie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, przedmiotowy projekt ma duże szanse na dofinansowanie w kwocie 50 % wartości zadania, tj. 3.568.000,00 zł. Pozostała kwotę powiat musi wyasygnować ze środków własnych.

 

Powiat na dzień dzisiejszy nie ma zaplanowanych środków na ten cel. Powiat poinformował, że w przypadku pozytywnej decyzji gminy Nowe Miasto nad Wartą będzie starał się o dofinansowanie również II etapu, tj. Klęka- Żerków na odcinku o długości 2.670 m. Na przedmiotową inwestycję na dzień dzisiejszy nie zostały zabezpieczone środki w budżecie gminy. Konieczne będzie zaciągnięcie pożyczki na realizację tego przedsięwzięcia.

 

Jak głosowali radni (w posiedzeniu brało udział 13 spośród 14 radnych)?

12 radnych - opowiedziało się za przyjęciem oświadczenia 1 - Leszek Zacharyasz wstrzymał się od głosu.

 

ZOBACZ TEŻ - JAK OBRADUJE SIĘ NOWOMIEJSKIM RADNYM PO ZMIANACH? CZY TO ZMIANY NA LEPSZE? KTO NA TYM KORZYSTA?

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

R E K L A M AWOLNE MIEJSCA AR1
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mam nadzieję....
ponad rok temu 1
Mam nadzieję tylko że bie zrobią poraz kolejny w wiejskich dojazdówek autostrady...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A