ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AEnergia Jarocin A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Stolica Apostolska podjęła decyzję w sprawie biskupa kaliskiego [SONDA]

› Aktualności› Wydarzenia 29 dni temu    3.06.2020
Lidia Sokowicz
komentarzy 5 ocen 8 / 100%
A A A
Biskup Edward Janiak gościł w Jarocinie wiele razy m.in. na spotkaniach opłatkowych w ratuszuBiskup Edward Janiak gościł w Jarocinie wiele razy m.in. na spotkaniach opłatkowych w ratuszu fot. Archiwum

Decyzja to efekt filmu "Zabawa w chowanego" zrealizowanego przez braci Sekielskich. Zostały w nim przedstawione historie trzech mężczyzn, którzy jako dzieci byli molestowani przez księdza Arkadiusza H. Kapłan nie poniósł nigdy odpowiedzialności za swoje czyny, mimo że do biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w 2016 roku zgłosili się rodzice jednej z ofiar.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Komunikat w sprawie księdza biskupa Edwarda Janiaka został zamieszczony tylko na stronie internetowej Archidiecezji Poznańskiej. Czytamy w nim:

W następstwie formalnego zgłoszenia przekazanego do Stolicy Apostolskiej w dniach 18 i 20 maja 2020 r., Kongregacja ds. biskupów, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi (art. 10 §1), pismem z dnia 26 maja 2020 r. upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych. Ta decyzja odpowiada pragnieniu Ojca Świętego Franciszka ochrony osób małoletnich i dochodzenia do prawdy co do postawionych zarzutów. Do czasu podjęcia innych decyzji, Kongregacja ds. biskupów przeniosła na arcybiskupa metropolitę poznańskiego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych.

 

Ksiądz Arkadiusz H. przez osiem lat był proboszczem parafii w Lubini Małej (gmina Żerków). Nie wiadomo, czy w tym czasie dopuścił się molestwania seksualnego. Sprawy opowiedziane w filmie dotyczą zdarzeń z początków kapłaństwa i posługi w Sycowie i Pleszewie. W toku dochodzenia prokuratura ujawniła kolejne sześć przypadków.

 

Stolica Apostolska podjęła decyzję w sprawie biskupa kaliskiego

Czy decyzja o tym, aby abp. Stanisław Gądecki zajął się wstępnym dochodzeniem w sprawie zaniedbań biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, jest dobra? 

ankieta dodana 03.06.2020, ilość wszystkich głosów: 668
TAK
51%
NIE
47%
NIE MAM ZDANIA
1%
+ 8 głosów: 8 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Paweł
29 dni temu ocena: 100%  5
Kruk krukowi oka nie wykole..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mila
29 dni temu ocena: 46%  4
"Ojciec Święty Franciszek", hmm, a któż to mianował papieży ojcami i to na dodatek świętymi ??? Pycha i bluźnierstwo...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Osoba
29 dni temu ocena: 100%  3
Odpowiednie instytucje muszą sie tym zająć bo przecież o.sw.Franciszek nie przyleci do Polski zeby robic dochodzenia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A