ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ASloneczna A1_podstrona 06_2020
R E K L A M ADeka B1 06 2020
R E K L A M A

Spieszyli się, żeby pożyczyć pieniądze. Wszystko przez gazociąg

› Aktualności ponad rok temu    27.06.2019
Anna Konieczna
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A

Gmina Jarocin zleciła spółce Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji budowę gazociągu z Jarocina do nowej ubojni drobiu w Golinie. Po wykonaniu zadania PWiK odsprzedał go gminie. Ta jednak nie zamierzała zatrzymać sieci - miała ją sprzedać Polskiej Spółce Gazowniczej. Sfinalizowanie transakcji się jednak przeciąga, a w budżecie zapisanych jest 7,2 mln zł dochodu z tej sprzedaży. Burmistrz podjął więc pewne kroki.

 

R E K L A M Awspieram jarocinskie SRT1

 

- Było potrzebne zasilanie w gaz ziemny terenów inwestycyjnych w Golinie, gdzie produkcję rozpoczął nowy, duży zakład pracy (ubojnia drobiu - przyp. red.) - uzasadniał budowę gazociągu wiceburmistrz Bartosz Walczak [więcej na temat nowego zakładu w Golinie czytaj TUTAJ].

 

 

[dokąd będzie budowany następny gazociąg na terenie gminy Jarocin - szczegóły TUTAJ]

 

 

Wartość sieci została oszacowana na ponad 7 mln zł. Po wykonaniu zadania PWiK odsprzedał ją gminie. Ta z kolei chce sprzedać sieć dalej - Polskiej Spółce Gazowniczej.

 

 

[jedna z największych miejscowości w gminie ma byc zgazyfikowana - zobacz więcej TUTAJ]

 

 

- To wynika z porozumienia, które gmina Jarocin podpisała ze spółką PSG - wyjaśniał kilka miesięcy temu dyrektor wydziału rozwoju Sebastian Walczak.

 

 

Cały czas jednak trwają negocjacje w tej sprawie i sfinalizowanie transakcji się przeciąga, a w budżecie gminy zapisanych jest 7,2 mln zł dochodu ze sprzedaży gazociągu.

 

 

W tej sytuacji burmistrz podjął decyzję o wycofaniu tę kwotę. Aby załatać powstałą lukę, złożył radnym miejskim propozycję emisji obligacji o wartości 12 mln zł.

 

 

[zwalnia się jedno z najważniejszych stanowisk w powiecie jarocińskim - zobacz, co trzeba zrobić, żeby je zająć - szczegóły TUTAJ]

 

 

Skarbnik gminy Agnieszka Stachowiak tak uzasadniała projekt uchwały w tej sprawie miejskim radnym.

 

 

- Od 1 lipca zmieniają się przepisy, co spowoduje znaczny wzrost kosztów emisji obligacji - tłumaczyła. - Gdyby na przykład w październiku okazało się, że kwota ze sprzedaży gazociągu jednak nie wpłynie, to wówczas emisja byłaby znacznie droższa. Dlatego zależało nam, żeby te obligacje wyemitować do końca czerwca. Jeśli okaże się, że jednak sprzedamy gazociąg w tym roku, to do budżetu wpłyną ekstra pieniądze - dodała.

 

 

Radni opozycyjni nie byli przekonani, czy proponowane przez burmistrza rozwiązanie jest słuszne.

 

 

[interesuje cię praca w sądzie - możesz ją zdobyć - zobacz jak TUTAJ]

 

 

- Od początku zwracaliśmy uwagę i przewidywaliśmy, że mogą być problemy ze zbyciem tego gazociągu. Nadal podtrzymuję, że ten problem i ta kwota 7 mln zł jeszcze długo za nami pójdzie - zaznaczył Tomasz Klauza.

 

 

Z kolei przewodniczący rady Rajmund Banaszyński (Ziemia Jarocińska, ugrupowanie, które ma większość w radzie - przyp. red.) bronił tej koncepcji.

 

 

- Budowa tego gazociągu miała określony cel i to nie były pieniądze wyrzucone w błoto, bo powstał duży zakład pracy, który zatrudnia ludzi i płaci podatki. A kolejny duży odbiorca też jest zainteresowany podłączeniem się. Nie mówiąc już o tym, że jest rezerwa, która pozwala na przyłączenie się także części mieszkańców Goliny - stwierdził.

 

 

[rodzina z ulicy Żerkowskiej w Jarocinie straciła w pożarze dach nad głową - zobacz, jak jej pomóc TUTAJ]

 

 

Radni przyjęli uchwałę w sprawie emisji obligacji o wartości 12 mln zł jednogłośnie.

 

 

- Jesteśmy zdania, że gospodarka finansowa gminy nie powinna się opierać na emisji obligacji, czyli zaciąganiu kredytu, co powinno być ostatecznością, jednak zdajemy sobie sprawę, w jakiej jesteśmy sytuacji i co może się stać, jeśli tych obligacji nie wyemitujemy. Dlatego po burzliwej dyskusji poprzemy emisję w wysokości zaproponowanej przez pana burmistrza - argumentował radny Jerzy Walczak, lider miejskiej opozycji.

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

Powiązane

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ gminnik
ponad rok temu ocena: 85%  6
Dlaczego tłumaczy się Walczak? Niech tłumaczy się Słońce Jarocina. Dla odmiany dać Walczakowi jakiś dyplom od gimnazjalistów z Witaszyc, albo innej Cielczy. Dlaczego z problematycznych sytuacji, tłumaczą się jedynie pomagierz?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 1541
ponad rok temu ocena: 87%  5
Można tylko zadać pytanie: czego doczekają się nasze dzieci w tym grajdole ? ..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ otwarta koperta
ponad rok temu ocena: 75%  4
@1541 , Ty chyba nie planujesz sugerować swoim dzieciom mieszkania w Jarocinie lub okolicy ? Źle im życzysz, chyba nie ?
~ otwarta koperta
ponad rok temu ocena: 94%  3
Brakuje 7,2mln czy 12mln. Macie rozmach....? rada: Podnieście ponownie opłaty za śmieci albo za wodę i się bilans wyrówna, po co zadłużać gminę na 12 baniek. Co za problem, napiszecie w japiku jakieś bajki i będzie git. Łykną jak pelikany.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kanbud - najlepsza firma w miescie
ponad rok temu ocena: 92%  2
Reszta zostanie na następny łącznik. Skazany za ... już z Andrzejkiem planują jaki się dalej ROZWIJAĆ!
~ 1601
ponad rok temu ocena: 100%  1
Otwarta koperto, najprawdopodobniej PWIK już się przygotowuje do podwyżki. Szacunki ile podnieść już się robi. A za śmieci, to my płacimy już bardzo dużo, dam Ci przykład - Śrem, gdzie śmieci chyba trafiają do Jarocina, to górna granica to 10 złoty od osoby. A co do Japika to nie każdy go czyta, bo ja w drodze od bramy do niebieskiego worka to od razu go podrę i nie oglądam nawet..
R E K L A M A