ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M ADeka B1 06 2020
R E K L A M A

Skarbówka przypomina o nowym terminie rozliczeń

5 miesięcy temu    27.01.2020
Anna Konieczna
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Zdjęcie poglądowe

Urząd Skarbowy w Jarocinie przypomina, że podatnicy, którzy rozliczają swoje dochody z najmu w formie ryczałtu powinni pamiętać o zmianie terminu składania PIT-28 za rok 2019.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Podstawową formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego są ogólne zasady według skali podatkowej. W takim przypadku zaliczki powinny być wpłacane do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a rozliczenia rocznego dokonuje się w PIT-36 do końca kwietnia kolejnego roku.

 

 

W tej formie opodatkowania najemca może odliczyć koszty uzyskania przychodu, takie jak np. wydatki poniesione w związku z utrzymaniem i bieżącą eksploatacją przedmiotu najmu, wydatki na wyposażenie (meble, sprzęt AGD), remonty, odpisy amortyzacyjne czy odsetki od kredytu.

 

 

[ważny komunikat urzedu skarbowego - szczegóły TUTAJ]

 

 

Podatnicy osiągający przychody z najmu mogą też wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu. Za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w tej formie na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę (a jeżeli przychód został osiągnięty w grudniu - złożenie zeznania).

 

 

W ryczałcie obowiązują dwie stawki podatku: bazowa - 8,5% oraz 12,5% (od nadwyżki ponad 100 tysięcy złotych). Nie ma natomiast możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Wpłat ryczałtu można dokonywać miesięcznie lub - pod określonymi warunkami - kwartalnie.

 

 

[podatkowe zmiany dla przedsiębiorców - na ten temat przeczytasz TUTAJ]

 

 

Jeśli wynajmującymi są małżonkowie, którzy nie mają rozdzielności majątkowej, każdy z nich powinien opodatkować swoje przychody z najmu proporcjonalnie do prawa udziału w zysku. Jeśli mają oni wspólność majątkową, możliwe jest opodatkowanie całości dochodu przez jednego z nich.

 

 

Aby to zrobić, powinni złożyć do urzędu skarbowego pisemne oświadczenie wskazujące, które z nich będzie w całości rozliczać podatek.

 

 

[sprawdź swój numer mikrorachunku - szczegóły TUTAJ]

 

 

Sposobu rozliczania (według skali podatkowej lub ryczałtem) nie trzeba w odrębnej formie zgłaszać do urzędu skarbowego - wystarczy dokonanie pierwszej w danym roku wpłaty podatku. Należy jednak pamiętać, że wybrana forma opodatkowania obowiązuje przez cały rok i można ją zmienić dopiero w kolejnym roku podatkowym.

 

 

Nowy termin rozliczeń dotyczy podatników, którzy rozliczają swoje dochody z najmu w formie ryczałtu i składają PIT-28 za rok 2019. W tym roku mogą to zrobić od 15 lutego do 2 marca.

'

 

Rozliczający się według skali podatkowej składają PIT-36 na dotychczasowych zasadach - do końca kwietnia.

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A