ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1_AKTYWNY

Sekretarz, przewodniczący i radny złożyli kwiaty na cmentarzu

› Aktualności› Wydarzenia miesiąc temu    14.08.2020
Lidia Sokowicz
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. Materiały UM w Jarocinie

W kwaterze żołnierskiej na cmentarzu parafialnym św. Marcina w Jarocinie złożono dziś kwiaty z okazji Święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Hołd poległym oddali sekretarz gminy – Mariusz Gryska, przewodniczący rady – Rajmund Banaszyński i radny Mariusz Kaźmierczak.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Święto Wojska Polskiego corocznie okrocznie obchodzone jest 15 sierpnia, począwszy od 1992 roku, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, zwanej „cudem nad Wisłą”, a stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921).

 

Kwatera żołnierska na cmentarzu parafialnym św. Marcina posiada szeroką historię wojenną. Pod koniec I wojny światowej został zorganizowany szpital wojskowy w Jarocinie. Leczyli się tam ranni i chorzy powstańcy wielkopolscy i śląscy, a następnie żołnierze wojny polsko-bolszewickiej 1920/21. W kwaterze pochowanych jest 26 żołnierzy w 22 grobach. W okresie międzywojennym kwaterą żołnierską w Jarocinie opiekowali się członkowie PCK i wojskowi z jarocińskich jednostek. Zarząd Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Jarocinie podjął inicjatywę uhonorowania żołnierzy wojska polskiego wystawieniem tablicy pamiątkowej na głazie z okazji 90. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej.

 

25 listopada 2019 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy Wojewodą Wielkopolskim, a gminą Jarocin w sprawie powierzenia obowiązku utrzymania grobów i cmentarzy wojennych. Dzięki temu samorząd wojewódzki przekazał dotację dla gminy Jarocin w wysokości 44.350,00 zł na realizację I etapu prac remontowych w kwaterze poległych i zmarłych w wojnie polsko-bolszewickiej na cmentarzu parafialnym św. Marcina w Jarocinie. Modernizację zakończono w grudniu tego samego roku. Polegała ona na demontażu istniejących nagrobków wraz z obeliskiem oraz na wykonaniu 7 nowych grobów - i obelisku - z kamienia ze Strzegomia. Natomiast teren wokół mogił został wypełniony kostką granitową.

 

W lutym 2020 roku gmina Jarocin podpisała kolejne porozumienie z Wojewodą Wielkopolskim, w sprawie powierzenia obowiązku utrzymania grobów i cmentarzy wojennych, w którym zostanie zrealizowany II etap prac remontowych w kwaterze poległych i zmarłych. Wojewoda wielkopolski dofinansował zadanie w wysokości 46.000 zł. Gmina natomiast ze środków własnych dołożyła 10.000 zł. Ogólna kwota remontu wyniesie 56.000 zł.

Prace remontowe II etapu modernizacji kwatery obejmować mają:

wykonanie i montaż 15 nowych nagrobków wraz z krzyżami,

wykonanie prac ziemnych związanych z demontażem istniejących nagrobków i krzyży,

wypełnienie terenu kostką granitową surowo łupaną z obrzeżami granitowymi.

Modernizacja kwatery ma na celu przede wszystkim w godny sposób upamiętnić pamięć poległych, jak również zmniejszyć nakłady na pielęgnację bieżącą kwatery. Dotychczas wykonywane był jedynie prace porządkowo-pielęgnacyjne, które zabezpieczały kwaterę przed dalszymi zniszczeniami, zwłaszcza atmosferycznymi.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ żałosne to
miesiąc temu ocena: 100%  2
Dobrze że oddali hołd, tylko że to nie byli polegli jak to Gazeta napisała powyżej, tylko zmarli w szpitalu. a druga sprawa 15 sierpnia to nie tylko rocznica Bitwy Warszawskiej, to Święto Wojska Polskiego, a na naszym cmentarzu spoczywa wielu bardzo zasłużonych żołnierzy i oficerów z różnych okresów, nawet w stopniu pułkownika, więc jak, Tym żołnierzom Hołdu nie oddali?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ???????????????????????????????
miesiąc temu ocena: 100%  1
"Gmina Jarocin podejmowała szereg inicjatyw mających na celu godne i należyte upamiętnienie pochówku poległych"?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji