ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Sakramenty w jarocińskich parafiach w czasach pandemii [ZDJĘCIA, WIDEO]

› Aktualności› Wydarzenia miesiąc temu    2.07.2020
Lidia Sokowicz
komentarzy 6 ocen 10 / 60%
A A A
 fot. Lidia Sokowicz

- Proszę kapłanów, aby podczas Mszy Świętej przypominali wiernym o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego i sami je rygorystycznie przestrzegali - napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w apelu wystosowanym na rozpoczęcie wakacji.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

 

Metropolita poznański wspomniał również o tym, że czas urlopów i wakacyjnych wyjazdów może skutkować osłabieniem czujności i determinacji w konsekwentnym stosowaniu środków bezpieczeństwa sanitarnego.

 

Epidemia koronawirusa nie zakończyła się i cały czas jesteśmy narażeni na zakażenie. Apeluję więc do wszystkich, aby w poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie swoje oraz innych, przestrzegać wszystkich zaleceń służb sanitarnych. Przypominam, aby podczas nabożeństw – oprócz celebransów – wierni i osoby posługujące zasłaniały usta i nos. Pamiętajmy o stosowaniu innych wskazań, w tym dezynfekcji rąk, czy zachowania bezpiecznego dystansu. Proszę kapłanów, aby podczas Mszy Świętej przypominali wiernym o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego i sami je rygorystycznie przestrzegali. Przypominam, aby stworzyć wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej także na rękę - podkreślił arcybiskup Gądecki.

 

W parafii św. Marcina w Jarocinie w pierwszy weekend wakacji odbyło się bierzmowanie i uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. W parafii Matki Bożej w niedzielę 28 czerwca po raz pierwszy w pełni we mszy św. uczestniczyła 40-osobowa grupa trzecioklasistów. Podejście do kwestii bezpieczeństwa było bardzo różne. W pierwszej z parafii sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjmowano w maseczkach. Ta zasada była przestrzegana również przez świadków bierzmowania. Starano się stworzyć również odstępy między uczestnikami uroczystości. W przypadku Pierwszej Komunii Świętej, do której przystępowało w pierwszej turze tylko 18 trzecioklasistów (pozostała część otrzyma sakrament w niedzielę 6 września) maseczki obowiązywały rodziców, dziadków, chrzestnych i gości. Jedynie dzieci pierwszokomunijne nie musiały ich mieć, ale w ich przypadku przestrzegano zasady dystansu społecznego. W czasie uroczystości w najmłodszej jarocińskiej parafii maseczki zdarzały się niezwykle rzadko i to raczej wśród dalszej rodziny. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice, nie mieli zasłoniętych ust i nosa. Dla głównych bohaterów tego dnia wyznaczone zostały miejsca z wyznaczeniem odległości. 

 

 

Możliwość przyjmowania Komunii św. na rękę jest w każdej parafii. Najczęściej kapłani proszą, aby osoby, które chcą skorzystać z tej formy podchodzili jako pierwsi. W parafii św. Antoniego Padewskiego udzielana jest przy bocznym ołtarzu Matki Bożej Częstochowskiej. Komunię należy przyjmować w postawie stojącej, na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Hostię do ust. W żadnym wypadku nie wolno odchodzić z nią od ołtarza. Udzielanie Komunii św. na rękę wymaga od wiernych większej ostrożności i uwagi. Ta forma uważana jest przez tradycjonalistów za profanację Najświętszego Sakramentu. Ich zdaniem msza św. powinna być odprawiana jedynie po łacinie i w rycie trydenckim. Nie uznają oni bowiem ustaleń Soboru Watykańskiego II.   

Nowy - 26. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny już w sprzedaży.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

+ 6 głosów: 10 (60%) 4 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (5)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ podaj dalej
  miesiąc temu ocena: 0%  5
  Duda ułaskawił pedofila - podaj dalej, przekażcie znajomym jakiego mamy prezydenta
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ccc
  miesiąc temu ocena: 100%  4
  Jest to temat na czasie, tym bardziej, że w powiecie mamy osoby zakażone i co dzień to więcej. Każdy, tak każdy bez wyjątku powinien przestrzegać wytycznych Ministerstwa Zdrowia.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Zzz
  miesiąc temu ocena: 100%  3
  Człowiek koło człowieka ... bez maski i jakiś odległości 2 m nie widzę ... ciekawe co sanepid na to ..
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Abc
  miesiąc temu ocena: 100%  2
  Moim zdaniem to troche przeginka, robienie czegos na sile, szczegolnie niepodoba sie to jak to te mamusie obskaluja proboszcza z Chrystusa Króla... i to tak jakby one ustalaly warunki.... jest to nieodpowiedzialne, robienie na sile
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ola
  miesiąc temu ocena: 38%  1
  ja sie pytam czy ksiezy nie obowiazuja maseczki rekawiczki
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  R E K L A M A