ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Są chętni na ponad 40 hektarów gminnej ziemi [AKTUALIZACJA]

ponad rok temu    28.05.2019
Anna Konieczna
komentarzy 10 ocen 2 / 50%
A A A
Gminny grunt przeznaczony na sprzedażGminny grunt przeznaczony na sprzedaż fot. Fot. UM Jarocin

W Urzędzie Miejskim w Jarocinie otwarto oferty w przetargu na sprzedaż ponad 40 hektarów gminnej ziemi położonej na granicy Jarocina i Cielczy. Nie wiadomo jednak czy postępowanie nie zostanie unieważnione.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

O przetargu na sprzedaż gminnego gruntu zrobiło się głośno, kiedy radni miejskiej opozycji napisali list otarty do burmistrza Adama Pawlickiego z apelem, żeby wycofał się z decyzji o zbyciu ziemi.

 

 

Napisali w nim między innymi:

 

 

„(…) Sprzedaż tego bardzo atrakcyjnego terenu za cenę wywoławczą 8 złotych za metr kwadratowy przy jednoczesnym ograniczeniu potencjalnych nabywców do osób prowadzących co najmniej 5 lat działalność rolniczą na terenie gminy Jarocin - wydaje się być nieracjonalna i bardzo szkodliwa dla interesu naszego samorządu”. Radni sugerują, że jest to niegospodarność, a wyznaczona cena wywoławcza jest „przerażająco niska”.

 

 

Pod listem podpisało się ośmioro radnych: Dorota Czechak, Anna Regulska, Anna Iwicka, Tomasz Klauza, Zbigniew Surdukowski, Jerzy Walczak, Marcin Półrolniczak i Arkadiusz Piętka [o nadzwyczajnym posiedzeniu rady miejskiej zwołanym przez radnych opozycji w sprawei sprzedaży gminnego gruntu - czytaj TUTAJ].

 

 

[nowe rozwiązania komunikcyjne w centrum Jarocina - szczegóły TUTAJ]

 

 

Adam Pawlicki zareagował natychmiast i zaskoczył wszystkich. Otóż zgłosił do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez autorów listu [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

 

 

Miałoby ono polegać na tym, że skoro - jak twierdzą oni w liście - Adam Pawlicki wystawił gminną ziemi na sprzedaż za rażąco niską cenę, to dopuścił się niegospodarności na mieniu publicznym - mając taką wiedzę, radni powinni zgłosić ten fakt niezwłocznie do prokuratury, a że tego nie zrobili mogli dopuścić się przestępstwa.

 

 

Włodarz gminy uważa, że zgłoszenie do prokuratury było jego obowiązkiem.

 

 

[czy grozi nam powódź - sytuacja jest cały czas monitorowana - więcej czytaj TUTAJ]

 

 

- Tak samo, jak obowiązkiem tych radnych było to zrobić, skoro mają wiedzę i dowody na niegospodarność, której się rzekomo dopuściłem - wyjaśniał Pawlicki. - W liście nie pokazali, na czym ta niegospodarność polega. Niech teraz prokuratura zbada sprawę i może wtedy przedstawią dowody. Nie można bezkarnie nazywać kogoś złodziejem i nie uzasadnić, na czym to złodziejstwo polega - argumentował. I zaznaczył: - Ja nie mam sobie nic do zarzucenia i niczego się nie boję.

 

 

Nie mniej zaskakująca jest jednak także decyzja o zbyciu gruntu. Choćby dlatego, że jeszcze jakiś czas temu Adam Pawlicki wiązał z tym terenem duże nadzieje na pozyskanie kolejnych przedsiębiorców, którzy będą chcieli umiejscowić tam swoją działalność i zaoferować miejsca pracy dla jarociniaków.

 

 

[rodzina z ulicy Żerkowskiej w Jarocinie straciła dach nad głową w pożarze - zobacz, jak możesz jej pomóc - szczegóły TUTAJ]

 

 

Poza tym, po tym jak w strefie ekonomicznej w Golinie został sprzedany grunt pod budowę nowej ubojni drobiu, burmistrz Adam Pawlicki wiele razy podkreślał, że możliwości gminy w kwestii pozyskiwania inwestorów kończą się, ponieważ nie ma już gruntów, które można by im zaproponować, a nieruchomość między Jarocinem a Cielczą jest zresztą umieszczona w ofercie gminy Jarocin skierowanej do potencjalnych inwestorów.

 

 

Adam Pawlicki odpiera zarzuty o niegospodarność i podaje, że gmina kupiła grunt 12 lat temu za 31 tys. zł.

 

- Teraz uprawniony rzeczoznawca majątkowy dokonał wyceny na 80 tys. zł i taka jest cena wywoławcza w przetargu. A jakie oferty będą, kto, ile da, to się okaże. Liczymy na to, że ostatecznie ten teren zostanie sprzedany za więcej - zaznacza.

 

 

 

[rozpoczęły się koncerty eliminacyjne Jarocińskich Rytmów Młodych - czytaj szczegóły TUTAJ]

 

 

Dlaczego chce sprzedać teren planowany pod inwestycje? - Nie chcę tam robić przemysłu, bo teren ten jest w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla Bogusław i nowego osiedla Ogrody, gdzie właśnie sprzedajemy działki. Poza tym, to jest grunt rolny i żeby zmienić jego status na przemysłowy, trzeba by zainwestować w drogę, bo nie ma dojazdu, co wiązałoby się z wywłaszczeniami. Innym problemem jest kilka linii energetycznych, które tam przechodzą. Nie widzę sensu inwestowania tam 5 - a może więcej - milionów złotych gminnych pieniędzy. Stąd decyzja o sprzedaży - tłumaczy Pawlicki.

 

 

Burmistrz nie wycofał się z decyzji o sprzedaży. W wyznaczonym terminie oferty kupna ziemi złożyło dwóch rolników.

 

 

- Przetarg nie został rozstrzygnięty. Trwa ocena formalno-prawna. Dopiero po jej zakończeniu burmistrz zdecyduje, czy rozstrzygnąć postępowanie, czy je unieważnić - wyjaśnia wiceburmistrz Bartosz Walczak.

 

 

 

[AKTUALIZACJA 29 maja, godz. 1.00]

 

Przetarg na sprzedaż ponad 40 hektarów gminnej ziemi został unieważniony. Urząd póki co nie podaje szczegółów.

 

 

- Kiedy prawnicy dostarczą nam pełne uzasadnienie, będziemy mogli na ten temat rozmawiać. Wiem tylko, że oferty miały jakieś błędy formalne - informuje Sebastian Walczak, dyrektor wydziału rozwoju w Urzędzie Miejskim w Jarocinie.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (10)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wes craven
ponad rok temu 10
A prokurator nawet się ze sprawą nie zapoznał. Widzę, że Burmistrz został z tym prokuratorem jak Himilsbach z angielskim......chyba, że.......!!!!???? cdn.....więcej na www.jarocindlawas.info...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 2905
ponad rok temu ocena: 100%  9
A to rolnicy chcą kupić czy podstawione słupy ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Inwestor
ponad rok temu ocena: 100%  8
80 tys za dzialke kupie?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MTi
ponad rok temu ocena: 88%  7
Tak się zastanawiam czy czasem jakaś firma nie chciałaby tam postawić super wypasionego osiedla bo w Jarocinie takie rzeczy się mogą zdarzyć... Są koledzy, sąsiedzi, układowcy i układanki, których nikt nie widział no bo co, przecież oni urodzili się z walizką pieniędzy. Lada moment, a nóż CBA albo ABW z noskiem wkroczy i poszpera trochę w papierach i co wtedy? Jarocińska znów miałaby o czym pisać. "...mieli psy, broń, kominiarki, wkroczyli w jednym celu...."
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarock
ponad rok temu ocena: 67%  6
Jestem zwolennikiem burmistrza Pawlickiego ale w tej sprawie utożsamiam się z opozycja.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prawda:)
ponad rok temu ocena: 100%  5
Na łacznik o ile się nie mylę poszło ponad 40 milionów a byłyby to lepiej wydane pieniądze!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Agent Tomek z ABC
ponad rok temu ocena: 86%  4
Ledwo co otwarte oferty a już Kelner coś wspomina o unieważnieniu. Nie poszło tak gładko jak w przypadku działek przy S-11 W Witaszycach??? Za dużo chętnych co ???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ciekawy
ponad rok temu ocena: 100%  3
mozna rozwinąc ten temat? o jakie działki chodzi ?
~ Chętny
ponad rok temu ocena: 100%  2
Droga gazeto proszę o sprecyzowanie ceny wywoławczej ,czy ta cena jest za 1ha 80000zl czy za całość, bo w waszym artykule wychodzi jak by było za całą działkę
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja
ponad rok temu ocena: 100%  1
cena wywoławcza za 80 000 za ha razy 42 ha czyli 3 360 000 zl
R E K L A M A