Rak jelita grubego - druga najczęstsza przyczyna śmierci. Nie czekaj, zbadaj się!

Opublikowano:
Autor:

Rak jelita grubego - druga najczęstsza  przyczyna śmierci. Nie czekaj, zbadaj się!  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów i długo nie daje żadnych objawów. Szacuje się, że w Polsce jest on drugim - po raku płuc - nowotworem przyczyniającym się do śmierci pacjentów.

 

 

 

Pleszewskie Centrum Medyczne pomimo pandemii koronawirusa nie zaprzestaje przeprowadzania specjalistycznych badań. Z bezpłatnej kolonoskopii mogą skorzystać osoby w wieku od 50 do 65 lat bez objawów raka jelita grubego oraz w wieku od 40. do 65. roku życia, które mają w najbliższej rodzinie choćby jedną osobę, która zapadła na tę chorobę. Wystarczy zarejestrować się w poradni gastroenterologicznej i umówić na wizytę.

 

- Badania w Pleszewskim Centrum Medycznym są przeprowadzane z zachowaniem ścisłych reżimów sanitarnych odnośnie personelu i samych pacjentów. Ci ostatni są tak umawiani na badania, aby nie mieli kontaktu z innymi osobami oprócz pracowników poradni gastroenterologicznej - dodaje prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.

 

Przyczyny nowotworu są różne, ale do najczęstszych należą: obciążenie genetyczne, zła dieta, otyłość, brak ruchu, nadmierne picie alkoholu i palenie papierosów. Dlatego też wszystkie osoby będące w grupie ryzyka powinny skorzystać z tej oferty diagnostycznej.

 

- Celem badania jest wykrycie ewentualnych polipów lub nowotworów jelita grubego u tych osób, które nie mają objawów choroby. Należy podkreślić, że jest ono bezpłatne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy kierujących. Program jest finansowany przez ministerstwo zdrowia w ramach ogólnopolskiej akcji profilaktycznej - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

 

Z badań kolonoskopowych mogą też skorzystać pacjenci w wieku od 25 do 65 lat, którzy pochodzą z rodzin z zespołem Lyncha. Pod tą nazwą kryje się dziedziczny rak jelita grubego, który stanowi około 5 % wszystkich zachorowań na ten nowotwór. Warunkiem skorzystania z badania przez te osoby jest skierowanie z poradni genetycznej.

 

Placówka jest w stanie przebadać w ramach programu jeszcze około 350 pacjentów. Z bezpłatnych badań kolonoskopowych nie mogą skorzystać te osoby, które miały je przeprowadzone w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE