ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Prokuratura badała sprawę sprzedaży kółka rolniczego. Czy doszło do przestępstwa?

› Aktualności› Na sygnale 3 dni temu 6:20    23.05.2020
Elżbieta Rzepczyk
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

Majątek Kółka Rolniczego w Siedleminie (gm. Jarocin) sprzedano w maju ubiegłego roku.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 Stowarzyszenie świadczenie usług zakończyło w 2017 roku.

- 15 lutego 2019 roku prezes na zabraniu powiedział, że jedna z sieci handlowych chce kupić teren należący do kółka - opowiada nasz rozmówca. - Przy jednym głosie przeciwnym uchwała o sprzedaży została przyjęta. Prezes obiecał, że po zbyciu terenu pieniądze podzieli między członków - dodaje.

 

Część ludzi uważa, że zrzeszenie już dawno powinno zakończyć swoją działalność, a mają zastrzeżenia do sposobu sprzedaży majątku. Zadają przeważnie dwa pytania: za ile zbyto majątek i gdzie są pieniądze? Prezes kółka tłumaczy, że początkowo kupnem działki o powierzchni 2.900 metrów z garażami i budynkiem administracyjno-socjalnym była zainteresowana jedna ze znanych sieci marketów.

- Oferowali nam 250 tys. zł, kiedy załatwiliśmy wszystkie sprawy sądowe, to oni wycofali się - mówi Henryk Sołtys. Zarząd kółka zdecydował się umieścić ofertę sprzedaży w sierpniu 2018 na jednym z portali internetowych.

- Tak „wisiało” prawie cały rok. Nieruchomość nabył jeden z mieszkańców Jarocina za kwotę 215 tys. zł. Zarząd zaakceptował cenę. Zwołaliśmy walne zebranie, na którym wszyscy członkowie podjęli uchwałę o sprzedaży kółka - tłumaczy jego szef.

Gdzie są pieniądze?

- Na koncie - odpowiada prezes. - Spłaciliśmy wszystkie zobowiązania, podatki, opłaty za wywóz śmieci, są na to dokumenty. Wszystko jest u księgowej. Aktualnie mamy około 150 tys. zł - wyjaśnia Sołtys.

 

 

Ostatecznie czterech byłych i obecnych członków złożyło do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy sprzedaży majątku kółka.

 

 

Co ustalili śledczy?

- Prokuratura Rejonowa w Jarocinie zatwierdziła policyjne postanowienie o odmowie wszczęcia w sprawie nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez prezesa jednego z Kółek Rolniczych w Siedleminie w okresie pomiędzy lutym 2018 a lutym 2020 związanego ze sprzedażą majątku ruchomego oraz nieruchomości - wyjaśnia prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Podkreśla, że w trakcie postępowania przesłuchano świadków, zabezpieczono dokumentację w postaci uchwał, statutu i aktów notarialnych.

- Na podstawie tych czynności ustalono, że była podjęta decyzja o likwidacji kółka i sprzedaży składników majątku, do której doszło w maju 2019 roku. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze pomniejszone o wypłacone wynagrodzenie dla pracowników zostały umieszczone na rachunku bankowym kółka - informuje prokurator.
 

R E K L A M AWOLNE MIEJSCA AR1
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Obiektywna
2 dni temu 1
Wygląda na to, że przyzwala się jednej osobie pobierać wynagrodzenie za nic. Czy ktoś, kto pracuje za minimalne wynagrodzenie przez cały miesiąc, jest w stanie ocenić pozytywnie taką postawę zarządzającego? Niezły sposób na życie! A gdzie dochowanie zasad gospodarnosci w zarządzaniu cudzym majątkiem? Jak tak można! Taka nieruchomość sprzedana za 215 tys? A gdzie wycena sprzedanej nieruchomosci? Tak to można zbywac prywatny majątek! W KRS też dane nieaktualne! Ciekawe, że tym też nikt się nie interesuje! Kółko nie istnieje, a prezes i księgowa pobierają wynagrodzenie? Dziwię się członkom tej organizacji, że nie widzą tego zła, które ten człowiek na oczach wszystkich wyrządza. Wstyd!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A