ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Aszpital baner podstrona

Program Mój Prąd - nawet 5000 zł na fotowoltaikę

› Dom› Porady 10 miesięcy temu    13.11.2019
Artykuł partnera
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A

Rynek odnawialnych źródeł energii rozwija się w Polsce w zaskakującym tempie. Nie dość, że zarobią na tym przedstawiciele energetyczni, dystrybutorzy, monterzy, firmy powiązane z OZE, to zarobią na tym również miliony Polaków, skutecznie obniżając opłaty za rachunki. Co więcej, chcąc zamontować instalacje solarne na swojej posesji, teraz można oczekiwać dopłat od państwa do ich zakupu.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

Program nazywa się "Mój Prąd" i dedykowany jest gospodarstwom domowym mieszczącym się na terenie Polski. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 5 tysięcy złotych w zależności od wielkości i ceny instalacji, jaka będzie montowana. Dopłaty mają za zadanie umożliwienie Polsce osiągnięcia progów wykorzystania odnawialnych źródeł energii ustanowionych przez Unię Europejską. Szacuje się, że w systemie energetycznym jest miejsce na 16-20 GW energii ze Słońca, jest to duża ilość, jednak nadal za mało, w porównaniu do innych krajów Europy. Wnioski w celu dołączenia do programu można składać od 30.08.2019 r. 

Kto może przystąpić do programu? 

O dotacje do instalacji fotowoltaicznych mogą ubiegać się wszystkie gospodarstwa domowe będące na terenie Polski i wytwarzające energię jedynie na swoje potrzeby. Aby wziąć udział w dofinansowaniu, należy zawrzeć i kolejno okazać umowę związaną z wprowadzaniem energii elektrycznej do sieci energetycznej. W programie nie mogą brać udziału poprzedni beneficjenci tego typu programów, którzy dofinansowanie dostali wcześniej lub którzy w tym roku skorzystali już z ulgi w podatku rolnym. Należy również pamiętać, że jest określona kwota pieniężna przeznaczona na ten cel, a wnioski rozpatrywane są na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy", więc zdecydowanie liczy się kolejność zgłoszeń do programu. Dodatkowo ważne są terminy, w programie może wziąć udział każda instalacja, która została zapłacona w całości lub w części po 23 lipca. Kolejnym warunkiem jest wymiana licznika przez zakład energetyczny; musi to zostać wykonane po dacie ogłoszenia konkursu. Pierwsza edycja programu trwa od 30.08.2019 do 20.12.2019 r. 

Kwota, jaką wyniesie dofinansowanie

Dofinansowanie z programu "Mój Prąd" jest bezzwrotne i ma na celu pomóc mniejszym gospodarstwom domowym. Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 5000 zł, jednak jeżeli koszt instalacji będzie niższy niż 10 000 zł, wówczas zainteresowany otrzymuje 50% ceny, jaką zapłacił. Dotacja zwolniona jest z podatku PIT, co oznacza, że beneficjent otrzymuje maksymalnie 5 000 zł netto. Dofinansowanie ma szczególnie dobre zastosowanie w przypadku mikroinstalacji (tutaj dowiesz się więcej o panelach słonecznych: https://columbusenergy.pl/2018/12/07/panele-sloneczne-vs-kolektory-sloneczne/). Moc zainstalowanej instalacji musi wynosić pomiędzy 2 a 10 kWp. Warto mieć na uwadze, że dofinansowanie obejmuje jedynie nowe instalacje, zamontowane maksymalnie rok od daty ich produkcji. 

Kiedy i jak złożyć wniosek o dofinansowanie

Wniosek o dofinansowanie dostępny jest na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Złożyć go można jedynie w formie papierowej, na końcu wniosku musi znaleźć się podpis wnioskodawcy lub jego pełnomocnika. Wniosek można dostarczyć kurierem, listownie lub osobiście, datą zgłoszenia do programu jest data wpływu wniosku do NFOŚiGW. Koperta musi zostać opatrzona opisem „Program priorytetowy „Mój Prąd”. Wniosek można złożyć po oficjalnej dacie startu programu, jednak osoby korzystające od dłuższego czasu z instalacji, lub które zgłoszą ją do zakładu energetycznego przed datą 30.08.2019 r., nie mogą wziąć udziału w programie. Wnioski o dofinansowanie można składać również internetowo od dnia 21.10.2019 r. przez portal internetowy gov.pl.

Wymagane dokumenty w programie

Aby przystąpić do programu, należy przesłać do NFOŚiGW pełny komplet dokumentów, który musi zawierać:

-kopie faktur za zakup i montaż PV, z dodatkowo dopisaną adnotacją "Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”,
-dowód zapłaty dołączonej faktury, 
-dokument potwierdzający montaż licznika dwukierunkowego, wystawiony przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej wraz z danymi identyfikacyjnymi Punktu Poboru Mocy, 
-klauzulę informacyjną dla wnioskodawców. 

Każde zgłoszenie przejdzie analizę, jeżeli nie będzie spełniony choć jeden warunek, wniosek zostanie odrzucony. 

Szansę na oszczędności ma każdy Polak

Po udzieleniu dofinansowania szacuje się, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwróci się po około 5 latach, a przez kolejne 20 lat będzie przynosiła zyski oraz oszczędność dla gospodarstwa domowego. Osoby posiadające instalacje fotowoltaiczne mogą sprzedawać nadwyżki energii elektrycznej do zakładu, co generuje dodatkowe zyski. Co więcej, od roku 2019 obowiązuje ulga w podatku dochodowym dla osób fizycznych na zakup instalacji fotowoltaicznych, w ciągu 6 lat od podstawy podatku można odliczyć nawet 53 000 zł. 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Haha
10 miesięcy temu ocena: 100%  2
Fotowoltaika nabija tylko kase firmom sprzedajacym te urzadzenia. Wszystko co jest z dotacja jest nieoplacalne. Wystarczy policzyc.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kordian
10 miesięcy temu 1
Widzę, że jesteś specjalistą od fotowoltaiki?!?!?