ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Prawie od dekady nic się tam nie działo. Nagle pod kościołem pojawił się traktor i ludzie...

› Aktualności› Wydarzenia 9 miesięcy temu    17.11.2019
Karina Muszalska
komentarzy 22 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Karina Muszalska

Galeria „Żerków” miała być sposobem na zagospodarowanie i uratowanie kościoła ewangelickiego w Żerkowie. Odbywały się tam koncerty oraz inicjatywy artystyczne. Dlaczego teraz stoi pusty i nic się tam nie dzieje?

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

- Dawno się tutaj nic nie działo, kościółek stoi i niszczeje - mówi przechodząca mieszkanka Żerkowa. - Według mnie ostatnia impreza tutaj się odbyła około 10 lat temu - dodaje. Ewangelicki kościół jest zamknięty, nie można również wejść na teren przykościelny, który jest zaniedbany i zarośnięty. Górnych okien w lewej nawie nie ma, a elewacja zewnętrzna zaczyna odpadać.

 

Darowizna za kulturę i remont

Świątynia wpisana jest do rejestru zabytków. Po wojnie należała do gminy Żerków. 9 listopada 2001 roku za czasów burmistrza Janusza Jajczyka, została przekazana w akcie darowizny Włodzimierzowi i Barbarze Sypniewskim pochodzącym z Rychwała. Zgodę na podpisanie umowy wyraziła ówczesna rada miejska.

 

[Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w Szkole Podstawowej w Żerkowie. Szczegóły czytaj TUTAJ].

 

W akcie notarialnym Sypniewscy zobowiązali się przeznaczyć kościółek na prywatne muzeum, galerię bądź ośrodek sztuki, a przede wszystkim przeprowadzać stosowne remonty pod nadzorem konserwatora zabytków. Włodzimierz Sypniewski jest znanym artystą i założycielem „Grupy Żerków” oraz Stowarzyszenia Niezależna Formacja Kulturalna „Grupa Żerków”.

 

 

Działalność kulturalna wspomnianej grupy oraz późniejszej organizacji obejmowała Rychwał i Śmiełów oraz Żerków, gdzie w dawnej świątyni założono Galerię „Żerków”. To tutaj miały się odbywać koncerty, wystawy, wernisaże, przedstawienia teatralne oraz projekcje filmów.

 

[Kosztował pół miliona. Przywitali go racami. Zobacz TUTAJ].

 

Nikt nie interesuje się świątynią

Na stronie internetowej stowarzyszenia czytamy, że wstępny remont obiektu przeprowadzono w 2008 i polegał on na „odrestaurowaniu” okien, założeniu elektryczności, oczyszczeniu murów wewnętrznych i stolarki. Wiosną 2009 roku przeprowadzono kolejną część prac konserwatorskich, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez pracowników Ochrony Zabytków w Poznaniu i urzędników gminnych. Wtedy to ustalono też dalszy kierunek i zakres remontów.

 

Do początku dekady w kościółku odbywały się różne imprezy kulturalne. Najbardziej znanym był kilkudniowy Festiwal Kultury Niezależnej „Free Feel Days”. Upamiętniał jarocińską artystkę, Felicję Pawlicką, która zginęła w tragicznym wypadku samochodowym w 2010 roku. Druga, a zarazem ostatnia, edycja odbyła się w 2012 roku. Wydaje się, że po niej świątynia opustoszała. Nikt od tego czasu nie interesował budynkiem.

 

[Gmina chce dopłacać do wymiany pieców - czytaj szczegóły].

 

- My nie mamy prawa tam wchodzić i przeprowadzać kontroli, bo to jest własność prywatna - wyjaśnia burmistrz Michał Surma. - Jeżeli chodzi o stan techniczny budynku, to należy do nadzoru budowlanego, a w tym przypadku również i do konserwatora zabytków - dodaje. Udało nam się skontaktować z właścicielem nieruchomości, który obiecał nam wkrótce wyjaśnić obecną sytuację kościółka. Do zakończeni tego wydania nie odpowiedział na pytania.

 

 

Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. W tym wypadku ogranicza nas czas, darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym darujący dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Za rażąco niewdzięczne zachowanie uznaje się działanie lub zaniechanie (nieczynienie) skierowane bezpośrednio lub pośrednio przeciwko darczyńcy, które jest wysoce niewłaściwe i krzywdzące darczyńcę. Ani sama umowa darowizny zawarta w tym przypadku między gminą a obdarowanymi osobami, ani przepisy prawa nie przewidują skutków w postaci kar umownych za niewykonanie zobowiązań zawartych w umowie. Chodzi o zaniechanie prowadzenia działalności kulturalnej. Zachowanie obdarowanych można spróbować zakwalifikować jako rażącą niewdzięczność i na tej podstawie złożyć oświadczenie o odwołaniu darowizny. Kłopot polega jednak na określeniu terminu, w którym gmina dowiedziała się o niewdzięczności obdarowanych, co będzie kluczowe dla oceny zachowania rocznego terminu, a więc skuteczności odwołania darowizny. Można było zawrzeć inną formę umowy, np. o długoterminową dzierżawę, ze zwolnieniem z obowiązku zapłaty czynszu w zamian za wykonanie konkretnych prac. Darowizna oznacza definitywne przeniesienie własności i pozbawia dotychczasowego właściciela jego praw - mówi Anna Konrady, prawnik z Kancelarii Kacprzak, Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni z Poznania

 

 

[AKTUALIZACJA - 17 listopada 2019]

Z informacji otrzymanych od naszych czytelników wynika, że teren wokół kościoła ewangelickiego w Żerkowie został częściowo uporządkowany. Czekamy na oświadczenie włąściciela.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (23)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Jestem Tu
  8 miesięcy temu ocena: 100%  23
  Czy w tym Żerkowie wreszcie zmieni się na lepsze? Czy przestaną wciskać wszędzie "swoich"? Nic nie można, ale dla rodzinki wszystko. Zwykli mieszkańcy potrzebni są tylko do głosów, naiwni jesteśmy co?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ale
  9 miesięcy temu ocena: 75%  22
  To jest skandal żeby przerzucać się odpowiedzialnością...wszystkie te instytucje mają gdzieś takie obiekty a mieszkańców nie boli serce jak na to patrzą a władze gminy? co to za wyjaśnienia???na przestrzeni kilku lat dewastacja w takim zastraszającym tempie postępuje i nic. Wystawy, koncerty itp. W takim zabytkowym wnętrzu fajna sprawa ale by trzeba było dofinansowanie uzyskać, trochę się wyśilić a tak ktoś trochę cierpliwie poczeka i piękny plac w świetnym miejscu może uzyska jak nie on to może potomkowie.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ lud
  8 miesięcy temu ocena: 100%  21
  A nie prościej było zrobić identycznie jak z pałacem w Kretkowie?
  ~ Obiecanki cacanki
  9 miesięcy temu ocena: 100%  20
  Miało być przedszkole, nowa sala Sportowa w Przybysławiu, tłumy turystów i co? I minął już ponad rok. Mamy już kolejny kredyt i niepotrzebne wydawanie pieniędzy w OSP
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ dzieciok
  8 miesięcy temu ocena: 100%  19
  A złóbek będzie?
  ~ jo tu rzundze
  9 miesięcy temu ocena: 100%  18
  I remiza w Kretkowie musi być, a teraz czas na dwa wozy bojowe.
  ~ Otwieramy oczy
  9 miesięcy temu ocena: 91%  17
  Kochany Burmistrz Michał Surma jeszcze nic nie zrobił? Przecież miał być taki inni niż poprzednik i co? Kredytu więcej trochę i wystarczy.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Cisza w czytelni
  9 miesięcy temu ocena: 83%  16
  Bibliotekarz nie udzielaj się
  ~ :)
  9 miesięcy temu ocena: 56%  15
  uciekaj do czeluści swojej piwnicy!
  ~ jajco
  9 miesięcy temu ocena: 100%  14
  Powiedzmy sobie szczerze. Demokracja się nie sprawdza, Jak chcesz, żeby coś było zrobione dobrze to musisz osadzić na tym zarządcę i mu zapłacić, sporo. Tak jak kiedyś była szlachta, miała swoich rządców, mieli własne chaty i pola i najpierw musiało być obrobione przez gawiedź wiejską pańskie i rządcze a później gawedziowe. Wtedy to działało. Jak tutaj mamy własność "publiczną" to to nigdy nie będzie działać. Dobra kampania dla Żerkowa to nie 10 tys na przetargu dla kolegi i stos ulotek i niedokończone strony internetowe, to ciągła praca. Niemcy mają joba na punkcie takich okolic, tirami by tu przyjeżdżali... ale musieli by wiedzieć o takim miejscu...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ KACZMAR
  9 miesięcy temu ocena: 50%  13
  Ale ten kościół, to jest własność prywatna, więc komentarz zupełnie nietrafiony. Niemcy sami zamykają kościoły i robią z nich stajnie.
  ~ M.
  9 miesięcy temu ocena: 100%  12
  Smutna rzeczywistość Żerkowa. Zabytki, kultura, cóż to takiego?! a władze tylko Śmiełów, trochę kreatywności, trochę wrażliwości.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ &&&
  9 miesięcy temu ocena: 80%  11
  A czy władze coś dają na zabytek w Smielowie?co ma jedno do drugiego?
  ~ hmm
  9 miesięcy temu ocena: 100%  10
  Szkoda zabytków. Takie możliwości i zero pomysłu.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Żerkowianin
  9 miesięcy temu ocena: 80%  9
  Prawda. Szkoda zabytków.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ K.
  9 miesięcy temu ocena: 100%  8
  miało się dziać, miało być pięknie.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Żerkowianin
  9 miesięcy temu ocena: 93%  7
  Żerków ma walory, by być miasteczkiem turystycznym, niestety wszystko popada w ruinę, zarasta. Czasem coś na tej auli pokażą, do znudzenia. Nic więcej, zero pomysłu.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Yaro
  9 miesięcy temu ocena: 13%  6
  A nie można by było z niego zrobić filialnego św Stanislawa
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Do 111
  9 miesięcy temu ocena: 100%  5
  Zastanów się co piszesz. Finansowanie Kościoła w Polsce opiera się w około 80 proc. na dobrowolnych ofiarach wiernych. Tutaj jest mowa o zabytku, miejsce które można byłoby przekształcić na ciekawe miejsce dla kultury Żerkowa.
  ~ 111
  9 miesięcy temu ocena: 67%  4
  Jeden kościół ciężko utrzymać remonty itp. to weźcie jeszcze drugi, bo jeden to mało.
  ~ MłodyJarociniak
  9 miesięcy temu ocena: 100%  3
  Niestety kościół jest w rękach prywatnych więc własciciel by musiał przekazać bądz darować budynek diecezji
  ~ Mieszkanka
  9 miesięcy temu ocena: 90%  2
  Żerków ma możliwości, zabytki, piękny teren, wszystko marnieje, zarasta. Zero pomysłu. Wyciąć, zburzyć najprościej. Szkoda słów. Raz po raz coś na auli, aula do znudzenia, a kościół, stara kuźnia stoi i marnieje. Ludzie.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ 111
  9 miesięcy temu ocena: 0%  1
  Jedną z osób napisała, że można przekształcić w Filię kościoła Świętego Stanisława, więc grzecznie napisałam, że uważam, że jeden kościół wystarczy, bo zdaję sobie sprawę, że to wierni go utrzymują.Wiec Pan/Pani do111, mnie rozumiem Twoich uwag co do mojego komentarza.
  R E K L A M A