ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1_AKTYWNY

Prąd ze śmieci? W Jarocinie to robią i chcą powiększyć produkcję

› Aktualności ponad rok temu    6.08.2019
Anna Konieczna
komentarzy 8 ocen 2 / 0%
A A A
Od lewej Andrzej Siliński, prezes Drobudu, Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina i Witosław Gibasiewicz, prezes ZGOOd lewej Andrzej Siliński, prezes Drobudu, Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina i Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO fot. A. Konieczna

Do jarocińskiego Zakładu Gospodarki Odpadami dostarczane są śmieci z 19 gmin. Ich ilości są na tyle duże, że zaczęto się zastanawiać, jak je wykorzystać. Została pobudowana komora. Do niej trafia część odpadów, z których produkowany jest… prąd. Ile go jest i co się z nim dzieje?

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Zakład Gospodarki Odpadami produkuje biogaz ze śmieci, z niego z kolei wytwarza energię elektryczną. Do tej pory odbywało się to w jednej komorze.

 

 

[UWAGA rolnicy - ta informacj jest dla was - TUTAJ są szczegóły]

 

 

Teraz spółka chce powiększyć produkcję. Dlatego prezes Witosław Gibasiewicz w obecności burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego (gmina Jarocin jest większościowych udziałowcem ZGO) podpisał umowę na budowę drugiego zbiornika do produkcji biogazu.

 

 

- Te działania zmierzają do zapewnienia samowystarczalności energetycznej spółki ZGO. Właśnie kończymy obliczenia efektywności tego zbiornikaza, który już mamy za miesiąc lipiec. Wynika z nich, że będzie to pierwszy miesiąc, kiedy więcej energii sprzedamy niż zakupimy na własne potrzeby (obrót energią odbywa się za pośrednictwem spółki Energa) - poinformował Witosław Gibasiewicz, prezes spółki podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy okazji podpisania umowy na budowę drugiego zbiornika na biogaz.

 

 

 

[powiat jarociński ma nowego inspektora nadzoru budowlanego - więcej czytaj TUTAJ]

 

 

Nowa komora - podobnie, jak już istniejąca - będzie miała pojemność 1.000 m3. Ma zostać wybudowana do połowy grudnia tego roku i kosztować niecałe 550 tysięcy złotych.

 

 

[o oszczędnościach innej gminnej spółki czytaj TUTAJ]

 

 

ZGO, aby wyłonić wykonawcę trzy razy ogłaszał przetarg. Za każdym razem oferty składne przez zainteresowane podmioty przekraczały budżet, który spółka miła na ten cel. Wreszcie - za trzecim razem, firma Drobud wyceniła inwestycję na kwotę, która mieści się w zaplanowanej przez ZGO puli pieniędzy.

 

 

Cieszę się, że to zadanie wykona lokalna firma, bo na pewno zrobi to dobrze. Poza tym płaci tu podatki i zatrudnia miejscowych ludzi, a to dodatkowy bonus dla naszej Ziemi Jarocińskiej - stwierdził Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

R E K L A M ADzień chłopaka_2020
+ 0 głosów: 2 (0%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ?
ponad rok temu 8
Lokalna firma ? No co wy ? Kto jest właścicielem zbierającym większość zysków z jej działania, tej "lokalnej firmy", ktoś z gminy jarocin ???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pja
ponad rok temu ocena: 50%  7
Ciekawe kto będzie jeździł tym samochodem chyba sam burmistrz, śmiech na sali ten cały zarząd ZGO ludzi nie szanują i mają wszystkich gdzieś.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gminnik
ponad rok temu ocena: 88%  6
I z tej okazji -> kolejna podwyżka?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Żadnych niespodzianek :-)))
ponad rok temu ocena: 82%  5
Na pewno, drugie to większy smród, a trzecie to nowy Harley :-)))
~ Anty
ponad rok temu ocena: 91%  4
I ten Drobud znow ,,trafil'' w cene?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XD
ponad rok temu ocena: 78%  3
Będą sobie wytwarzać energię a my będziemy płacić duże pieniądze za wywóz. Jako mieszkańcy gminy która odbiera śmieci powinniśmy mieć najtaniej.! Ja już dawno wiedziałam co będą wytwarzać z bio
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ muzyk
ponad rok temu ocena: 60%  2
to jest pieprzenie o Szopenie....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mini
ponad rok temu ocena: 70%  1
To teraz wiecie dlaczego powstały pojemniki na bioodpady
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji