ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1_AKTYWNY

Pokochać sztukę. Wykład o buncie. Kolejne spotkanie w Kamienicy Kultury

› Aktualności› Wydarzenia 18 dni temu    15.11.2020
Lidia Sokowicz
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Materiały organizatora

Albert Camus uczynił z buntu podstawową kategorię poznania. Wierzył, że tylko bunt sztuki konstruuje świat. Według niego to dopiero sztuka zbuntowana, wprowadza nowe jakości artystyczne. Czy rzeczywiście tak było? Okazją do porozmawiania na ten temat będzie wykład otwarty, który odbędzie się w czwartek 19 listopada.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

 

Patrząc na historię sztuki, nie raz odnajdziemy przykłady buntu, sprzeciwu wobec akademickiego podejścia do malowanych obrazów. Wszak, gdyby nie bunt, Adama Jaźwieckiego i jego obraz przedstawiający maciorę być może nie mielibyśmy krakowskiej awangardy, a tym samym I i II Grupy Krakowskiej. O tym więc, że bunt dawał powiew świeżości, nadawał nową perspektywę patrzenia nie trzeba przekonywać. Warto jednak znać różne przejawy i oblicza buntu, bowiem znajdzie się w świecie sztuki i taki, który wyrasta z potrzeby politycznej manifestacji, ale i taki, który będzie opierał się wyłącznie na estetycznej rewolucji formy. Na wykładzie można będzie prześledzić wszystkie przejawy buntu w sztuce, od tych najdawniejszych po te, które obecnie kształtują obecną, współczesną świadomość estetyczną.

 

Wykład poprowadzi Agata Iżykowska-Uszczyk z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 19 listopada w Kamienicy Kultury. Początek o godz. 17.00.

 

Z uwagi na obecną sytuację pandemiczną spotkania ze sztuką są trasmitowane za pośrednictwem fanpage'a Stowarzyszenia Jarocin XXI.

 

Wykład odbędzie się w ramach projektu „Twórcy stąd - nasze dziedzictwo kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie Jarocin XXI, z dotacji w programie Kultura w Sieci Narodowego Centrum Kultury i Gminy Jarocin. Projekt sfinansowano również ze środków Fundacji PZU.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!