Pokochać sztukę. Wykład o buncie. Kolejne spotkanie w Kamienicy Kultury

Opublikowano:
Autor:

Pokochać sztukę. Wykład o buncie. Kolejne spotkanie w Kamienicy Kultury - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Albert Camus uczynił z buntu podstawową kategorię poznania. Wierzył, że tylko bunt sztuki konstruuje świat. Według niego to dopiero sztuka zbuntowana, wprowadza nowe jakości artystyczne. Czy rzeczywiście tak było? Okazją do porozmawiania na ten temat będzie wykład otwarty, który odbędzie się w czwartek 19 listopada.

 

 

 

Patrząc na historię sztuki, nie raz odnajdziemy przykłady buntu, sprzeciwu wobec akademickiego podejścia do malowanych obrazów. Wszak, gdyby nie bunt, Adama Jaźwieckiego i jego obraz przedstawiający maciorę być może nie mielibyśmy krakowskiej awangardy, a tym samym I i II Grupy Krakowskiej. O tym więc, że bunt dawał powiew świeżości, nadawał nową perspektywę patrzenia nie trzeba przekonywać. Warto jednak znać różne przejawy i oblicza buntu, bowiem znajdzie się w świecie sztuki i taki, który wyrasta z potrzeby politycznej manifestacji, ale i taki, który będzie opierał się wyłącznie na estetycznej rewolucji formy. Na wykładzie można będzie prześledzić wszystkie przejawy buntu w sztuce, od tych najdawniejszych po te, które obecnie kształtują obecną, współczesną świadomość estetyczną.

 

Wykład poprowadzi Agata Iżykowska-Uszczyk z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 19 listopada w Kamienicy Kultury. Początek o godz. 17.00.

 

Z uwagi na obecną sytuację pandemiczną spotkania ze sztuką są trasmitowane za pośrednictwem fanpage'a Stowarzyszenia Jarocin XXI.

 

Wykład odbędzie się w ramach projektu „Twórcy stąd - nasze dziedzictwo kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie Jarocin XXI, z dotacji w programie Kultura w Sieci Narodowego Centrum Kultury i Gminy Jarocin. Projekt sfinansowano również ze środków Fundacji PZU.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE