Pokochać sztukę. Tym razem o Gaudim - artyście, który wyprzedził swój czas

Opublikowano:
Autor:

Pokochać sztukę. Tym razem o Gaudim - artyście, który wyprzedził swój czas - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W czwartek (29 października) w Kamienicy Kultury odbędzie się kolejny wykład z cyklu "Pokochać sztukę". Bohaterem wykładu, a przy okazji dyskusji będzie Gaudi - artysta, którego dzieła były określane zarówno jako "genialne", jak i "dziwaczne". Faktem jest jednak to, że od dziesiątek lat przyciągają do Barcelony tłumy turystów i pielgrzymów.

 

 

Autobiografia Gaudiego została zapisana w kamieniu. W popękanych kaflach. W szylkrecie. W powykręcanym metalu, witrażach i w wypolerowanym złocie. W cemencie i zaprawie murarskiej. Stworzył swój własny, osobisty styl, którego nikt nie potrafił i nie potrafi naśladować. Sekretem architektury Gaudiego było inteligentne obserwowanie natury, w której znalazł modele struktur i dekoracji.

 

" Wszystko rodzi się w wielkiej księdze przyrody. Człowiek, który odkrywa prawa natury, by tworzyć nowe dzieła współpracuje w tym działaniu ze Stwórcą. Dlatego oryginalność polega na zwracaniu się ku źródłom" - głosił artysta.

 

Młody Picasso ostrzegał ludzi przed Gaudim. Salvador Dali napiętnował jego dzieła jako sztukę tapas - wielowarstwowej, różnokolorowej kanapki, którą je się przy barze między posiłkami na stojąco do kieliszka wina. Natomiast Josef Wiederman sławił dzieła Gaudiego mówiąc- "Jego budowle są kojącą oazą na pustkowiu budowli użytkowych, szlachetnymi kamieniami na monotonnych szarych uliczkach, nasyconymi melodyjnym rytmem zjawiskami w martwej masie otoczenia".

 

W 1883 roku powierzono Antonio Gaudiemu budowę neogotyckiej świątyni, którą rozpoczęto rok wcześniej. W miarę postępu prac architekt coraz bardziej zmieniał projekt, tworząc z czasem własną wizję szaloną i porywającą. Sagrada Familia była największym projektem Gauduego, dlatego oddał jej się bezgranicznie .Dwanaście ostatnich lat swojego życia "zbudował " na modlitwie, poświęceniu i jałmużnie. Cała jego praca była jednym wielkim hymnem ku chwale Boga. Gdy zapytano, kiedy zakończy budowę kościoła Sagrada Familia, odpowiedział: - Artysta nie może uważać się za twórcę, lecz jedyne za kontynuatora dzieła " Wielkiego Architekta". Mój "klient" nie spieszy się. Dla Boga tysiąc lat jest jak jeden dzień. Wiedział, że nigdy nie zobaczy ukończonego dzieła. Zdawał sobie sprawę, że zaprojektował świątynię olbrzymią, która w jakiś sposób miała symbolizować bezmiar Stwórcy. Kiedy realizacja dzieła życia katalońskiego mistrza zostanie ostatecznie zakończona? W 2026 roku przypada setna rocznica śmierci Gaudiego, dlatego na ten rok planuje się ukończenie budowy świątyni, wznoszonej od 1882 roku, oddając w ten sposób hołd wielkiemu artyście.

 

Od dziesiątek lat kontrowersyjne dzieła Gaudiego przyciągają do Barcelony tłumy turystów i pielgrzymów. Wiele stworzonych przez niego obiektów ze względu na ich wyjątkową i unikatową wartość zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Wykład otwarty poprowadzi pani Agata Iżykowska–Uszczyk z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Spotkanie w czwartek 29 października rozpocznie się o godz. 17.00 w Kamienica Kultury. Z uwagi na ograniczenie liczby osób mogących w nim uczestniczyć, wydarzenie będzie transmitowane na żywo na profilu facebookowym. 

 

 

Wykład odbędzie się w ramach projektu „Twórcy stąd - nasze dziedzictwo kultury”, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Jarocin XXI z dotacji pozyskanej z programu "Kultura w Sieci" Narodowego Centrum Kultury oraz środków gminy Jarocin. Projekt sfinansowano również ze środków Fundacji PZ.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE