ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M ADeka B1 06 2020
R E K L A M A

Podwójne ubezpieczenie OC - jak go uniknąć?

› Motoryzacja 11 miesięcy temu    29.07.2019
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Nie płać za to samo dwa razy! Sprawdź, w jaki sposób wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC przy podwójnym ubezpieczeniu. Jest to stosunkowo proste, ale trzeba koniecznie pamiętać o kilku szczegółowych przepisach. Zobacz jakich!

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

W jaki sposób może powstać podwójne ubezpieczenie OC?

Podwójne ubezpieczenie powstaje zazwyczaj przez gapiostwo przy kupnie używanego samochodu. Podwójne OC może też powstać na wskutek nieznajomości przepisu o jego automatycznym przedłużeniu. Przepis ten istnieje, aby uniknąć sytuacji, kiedy samochód jest nieubezpieczony przez choć jeden dzień. Polisa jest “przywiązana” do samochodu, a nie do właściciela. W związku z tym przy kupnie używanego samochodu dostajesz OC po poprzednim właścicielu. Dobrą informacją jest, że możesz z niego bez problemu zrezygnować. Wystarczy wyrazić taką wolę przed dotychczasowym ubezpieczycielem. Uwaga! W stanie prawnym aktualnym na 2019 rok ubezpieczenie nabyte wraz z pojazdem nie przedłuża się automatycznie. Należy o tym pamiętać, by nie doszło do sytuacji w której twój pojazd jest nieubezpieczony. Inną sytuacją, kiedy możesz mieć podwójne ubezpieczenie OC jest kiedy kupiłeś nowe ubezpieczenia skuszony niższymi stawkami OC/AC z kalkulatora ubezpieczeń, takiego jak https://ocenapolis.pl/ubezpieczenie/kalkulator-oc-ac, ale nie powiadomiłeś o tym fakcie dotychczasowego ubezpieczyciela. Obowiązek rezygnacji z ubezpieczenia OC zawsze tkwi po stronie ubezpieczonego. Co dalej? Jeśli dotychczasowa polisa obowiązuje na mocy automatycznego przedłużenia, to możesz z niej zrezygnować. Niestety, musisz zapłacić pełne składki za okres, w którym byłeś podwójnie ubezpieczony, ale zostanie ci zwrócona kwota za niewykorzystany czas ubezpieczenia. Kwestia odpowiedzialności za wypłatę odszkodowania przy podwójnym ubezpieczeniu komunikacyjnym była przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego. W 2016 roku Sąd Najwyższy orzekł, że obaj ubezpieczyciele są zobowiązani do wypłaty odszkodowania w stopniu proporcjonalnym do wysokości sumy swojego ubezpieczenia. Posiadanie podwójnej polisy OC nie jest więc w żaden sposób opłacalne - nie zwiększa kwoty odszkodowania.

 

Jak napisać wypowiedzenie podwójnego OC?

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC z tytułu jego podwójności nie jest szczególnie skomplikowane, ale należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze wypowiedzenie ubezpieczenia musi mieć formę pisemną. Dostarczyć je można przez pocztę w formie rejestrowanej przesyłki, agenta ubezpieczeniowego, osobiście albo mailowo, o ile mail będzie zawierał skan dokumentów. W internecie można znaleźć mnóstwo gotowych wzorów wypowiedzenia czy rezygnacji z ubezpieczenia OC, ale wystarczy pamiętać, żeby pismo do ubezpieczyciela zawierało następujące elementy:

 • Twoje dane osobowe, czyli imię, nazwisko, adres i numer PESEL.

 • Dane ubezpieczonego pojazdu - marka, model i numer rejestracyjny.

 • Dane rozwiązywanej polisy - jej numer, nazwa zakładu ubezpieczeń, okres ubezpieczenia.

 • Powód rozwiązania umowy. W tym przypadku będzie to wypowiedzenie z powodu podwójnego ubezpieczenia, możliwe dzięki art.28a ust 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Taką podstawę prawną również warto, choć nie trzeba podać w wysyłanym piśmie.

 • Twój podpis i datę.

 

Kiedy można wypowiedzieć OC?

Zazwyczaj umowę OC można wypowiedzieć dopiero po roku i to wcześniej, sygnalizując ubezpieczycielowi taki zamiar. Istnieje jednak kilka przypadków, kiedy można tego dokonać przed upływem ustawowego czasu. Są one wymienione w art. 33 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Najważniejsze z nich to:

 • Zawarcie umowy na odległość - jeśli zawarłeś umowę przez internet lub telefon, to przysługuje ci prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni. Prawo to ustaje, jeśli w ciągu tego czasu doszło do szkody.
 • Kradzież lub szkoda całkowita. Właściciel pojazdu ma wtedy obowiązek wyrejestrowania pojazdu, co wiąże się z obowiązkiem wypowiedzenia polisy OC. Należy się wtedy zwrot składek za niewykorzystany okres ochrony.
 • Wypowiedzenie umowy przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Może nastąpić, jeśli znacząco zmieniły się warunki istniejące podczas podpisywania polisy.
 • Wypowiedzenie umowy po nabyciu pojazdu z ważną polisą OC.
 • Pojazd nie został zarejestrowany w ciągu 30 dni od wykupienia polisy.
 • Upłynęły 3 miesiące od daty ogłoszenia upadłości przez zakład ubezpieczeniowy w którym wykupiona była polisa. Jest to zdarzenie bardzo mało prawdopodobne - żadne towarzystwo nie zbankrutowało w Polsce od prawie 20 lat.
 • Zarejestrowanie pojazdu za granicą.
 •  

Koniecznie pamiętaj, że jeśli wypowiadasz umowę OC w normalnym trybie, czyli po upływie roku to musisz przekazać wypowiedzenie co najmniej jeden dzień przed wygaśnięciem polisy. Inaczej zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny rok. Automatycznie przedłużoną umowę można wypowiedzieć pod dwoma warunkami. Musisz posiadać ubezpieczenie z innego źródła i zapłacić za składkę przez okres ubezpieczenia, który już wykorzystałeś. Dostarczenie wypowiedzenia jest ważne dopiero w momencie, kiedy ubezpieczyciel miał szansę się z nim zapoznać. Nie liczy się więc data stempla pocztowego, czy data nadania pisma. Takie stanowisko przyjął Rzecznik Finansowy na podstawie art. 61 kodeksu cywilnego.

 

OC a sprzedaż samochodu

W przypadku sprzedaży samochodu to sprzedawca ma obowiązek powiadomienia o tym fakcie towarzystwa ubezpieczeniowego. Ma na to do 14 dni od daty sprzedaży pojazdu. Sprzedawca musi też przekazać nabywcy polisę wraz ze wszystkimi dotyczącymi jej dokumentami. Do czasu, kiedy towarzystwo nie jest poinformowane o fakcie zbycia pojazdu, zarówno nabywca jak i sprzedawca są zobowiązani razem opłacać składkę ubezpieczenia. Jeśli kupiłeś samochód z ubezpieczeniem OC i jesteś z niego zadowolony, to nie musisz robić zupełnie nic. Nie trzeba o tym fakcie nikogo informować ani zmieniać żadnych dokumentów. Ubezpieczyciel może ci zaproponować wyższą czy niższą składkę niż poprzedniemu właścicielowi, może też nie zrobić zupełnie nic. Lepiej zawsze dowiedzieć się, czy dana oferta jest najbardziej korzystna. Może jesteś lepszym kierowcą od poprzedniego właściciela i należą ci się zniżki za bezszkodową jazdę? Albo wycena pojazdu zmieniła się i składka powinna zostać przez to proporcjonalnie zmniejszona? Lepiej być świadomym konsumentem i zawsze wybierać najlepszą możliwą ofertę.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
R E K L A M A