ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Pionierska inwestycja PWiK-u. Czy dzięki temu będzie mniej śmierdzieć?

miesiąc temu    9.07.2020
Kuba Piotrowicz
komentarzy 14 ocen 9 / 100%
A A A
Pionierska inwestycja PWiK-uPionierska inwestycja PWiK-u fot. Kuba Piotrowicz

Jarocin. Pionierska inwestycja Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Czy dzięki temu będzie mniej śmierdzieć?

 

Na oczyszczalni ścieków w Cielczy rozpoczęto budowę instalacji, której zadaniem będzie odzyskanie z wód poosadowych surowców do produkcji nawozów. To jedno z trzech zadań w ramach dużego projektu modernizacji oczyszczalni. Będzie je realizowała firma Krevox z Piaseczna koło Warszawy.

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 


Na konferencji prasowej burmistrz Jarocina - Adam Pawlicki zapowiedział:

 

- Odzyskany fosfor zostanie przekazany do naszej gminy. Będzie on wykorzystywany do nawożenia i utrzymania terenów zielonych, takich jak parki, skwery czy boiska. Dzięki tej inwestycji gmina zaoszczędzi na wydawaniu pieniędzy na takie nawozy. Oprócz tego odzyskiwanie tych surowców oznacza bardzo dużą ochronę środowiska, nie tylko w skali lokalnej, ale także krajowej.

 Inwestycja pierwotnie była realizowana przez krakowską firmę Control Process, która rozpoczęła pracę w czerwcu 2018 roku. Niestety w listopadzie ubiegłego roku odstąpiła od realizacji tego przedsięwzięcia i od tej pory gmina szukała nowego wykonawcy. Został nim dotychczasowy podwykonawca umowy – firma Krevox z Piaseczna koło Warszawy.

 Firma Krevox na realizację tego zadania ma 12 miesięcy. Oznacza to, że przewidywany czas oddania instalacji to czerwiec 2021 roku, choć wykonawca zapewnia, że projekt będzie chciał zakończyć wcześniej.

 Zdaniem władz Jarocina i zarządu spółki PWiK instalacja będzie pierwszą w Polsce i czwartą w Europie, po Londynie, Amsterdamie i Madrycie. Cała inwestycja ma spowodować, że okoliczni mieszkańcy nie będą odczuwali, aż tak mocno nieciekawego zapachu, ktory towarzyszy procesowi przetłaczania i oczyszczania ścieków. 

 

 

Wyłonienie wykonawców dwóch pozostałych etapów modernizacji oczyszczalni ścieków jest w fazie przetargowej. O rozstrzygnieciach będziemy informowali na bieżąco.

 

 

ZOBACZ WIDEO Z KONFERENCJI:

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.  

 

 

+ 9 głosów: 9 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (14)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ inżynier
miesiąc temu ocena: 33%  14
NA zdjęciu same leśne dziadki ale życzę powodzenia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Georg
miesiąc temu ocena: 100%  13
Świetnie, że udało się powrócić do kontynuowania prac
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lak
miesiąc temu ocena: 92%  12
Wystarczy się przejechać na osiedle Kopernika aby zobaczyć jakie tam prace zostały wykonane, za dwa lata myślę, że Jarocin dzięki obecnym pracom w centrum będzie jednym z piękniejszych miast w Wielkopolsce, a inwestycja w Cielczy również bardzo potrzebna
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kasza
miesiąc temu ocena: 93%  11
Premier Morawiecki zamiast jeździć z plastikowymi czekami na jakieś wirtualne póki co kwoty i namawiać do głosowania na Dude powinien pochodzić po Jarocinie i zobaczyć jak realizować potrzebne inwestycje dla dobra lokalnej społeczności. Skorzystalby na tym on i cała Polska
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jojo
miesiąc temu ocena: 87%  10
Dobra wiadomość że onwestycja została wznowiona, bo to bardzo potrzebna i ważna inwestycja. Szczególnie cieszy że burmistrz Pawlicki stawia na bardzo proekologiczne rozwiązania
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pja
miesiąc temu ocena: 16%  9
Londyn, Amsterdam, Madryt, Jarocin. Czy będę miała raj na ziemi ? Tak, ale na bilbordach, w mediach, no i w naszej lokalnej "gazecie". Bo patrząc na to nasze miasto, to odnoszę wrażenie, że piekło swe bramy otwiera. Oj będzie gorąco.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bolo
miesiąc temu ocena: 81%  8
Jeśli dla ciebie Jarocin to jakieś upadłe miasto to tu nawet nie ma za bardzo co komentować bo poziom twojej głupoty lub zawiści poprostu odbiera zdolność konstruktywnej dyskusji. Jarocin bardzo dobrze się rozwija, wiele miast o większym potencjale demohraficznym i ekonomicznym może nam pozazdrościć. Ostatnie dwie kadencje Adama to pasmo inwestycji i wdrażania rozwiązań z których to miasto będzie korzystać przez kolejne dekady.
~ Zxcvbnm
miesiąc temu ocena: 14%  7
Ciekawe ile to wszystko będzie kosztowało? Bo o koszcie pierwotnym możemy zapomnieć.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zxcvbnm
miesiąc temu ocena: 9%  6
Ja tam nie widzę obnizki cen materialow i robót budowlanych. No ale Ty piszesz o jakimś cyklu koniunkturalnym. I kto się tu kompromituje, na 99,9 % będzie drożej, a nie daj Boże gmina przegra sprawę w sądzie z wykonawca to też będzie taniej ??? :-))))
~ Abram
miesiąc temu ocena: 91%  5
Widze, że kompletnie nie masz pojęcia o cyklach koniukturalnych i o tym jak stan gospodarki wpływa na ilość prowadzonych inwestycji i jakie to ma związki z poziomami cen materiałów. Oszczędź sobie czasu i kompromitacji. Co do tej sytuacji z Budimexem to pamiętam że jeden radny, samozwańczy strażnik praeorządności krzyczał z jakim to mamy skandalem do czynienia, ale jakichś konkretnych wyliczeń podać nie umiał na poparcie swojej tezy że gmina straci na zmianie wykonawcy. Wręcz analagicznie jak ty teraz
~ Zxcvbnm
miesiąc temu ocena: 20%  4
Jak Budimex schodził z placu budowy łącznika i zastąpił go Drobud , to też było taniej ??? Ciekawe gdzie tanieja roboty i materiały budowlane ? Chyba tylko w twojej głowie.
~ Abram
miesiąc temu ocena: 95%  3
Mamy też kryzys, koszty pracy spadają bo jest większa konkurencja, stopy procentowe są obniżane więc kredyty/obligacje też są tańsze niż dwa lata temu, koszty materiałów budowlanych też spadają więc to nie takie pewne że kożdy inwestycji wzrosną. Z drugiej strony bardziej opłacalne byłoby utrzymywanie firmy na placu która nie dotrzymuje terminów co by groziło zwrotem dotacji ze środków UE która wynosi 140 mln?
~ Zxcvbnm
miesiąc temu ocena: 14%  2
No inwestycja przerwana, umowa z wykonawca zerwana, koszty sądowe, wybór nowych wykonawcow itd. To chyba logiczne, ze bedzie drozej niz pierwotnie zakladano, no ale nie ma problemu wyemituje sie obligacje i dalej zadluzy gminę
~ Abram
miesiąc temu ocena: 91%  1
Ciekawe skąd takie przypuszczenia? Już wiesz że koszty zmienią się drastycznie? A może uciekła okazją na jakiś szwindel. Burmistrz ostatnio wspominał na sesji że częś radnych opozycji prosiła o dostępy do dokumentów Urzędu i spółek co wykorzystywała do współpracy z wykonawcami takich zadań. Podobno prokuratura już to bada. Na Ługach rośnie ciśnienie?
R E K L A M A