Ósmoklasiści rozpoczynają egzaminy w wyjątkowych warunkach

Opublikowano:
Autor:

Ósmoklasiści rozpoczynają egzaminy w wyjątkowych warunkach  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych rozpoczynają egzaminy ośmioklasisty - pierwsze w wyjątkowych warunkach stanu epidemii. Potrwają 3 dni - do 18 czerwca. Na początek uczniowie zmierzą się z językiem polskim.

 

 

Na napisanie egzaminu mają 120 minut. Start o godzinie 9.00. Arkusze wykorzystywane na egzaminie będą publikowane około godziny 13.00. Wyniki będą znane do piątku - 31 lipca. Ci, którzy nie będą mogli przystąpić do sprawdzianu teraz, napiszą go między 7 a 9 lipca.

 

 

Tego egzaminu - inaczej niż matury - nie można oblać. Jego wyniki są jednak decydujące w procesie rekrutacji do szkół średnich (można za niego zdobyć połowę punktów).

 

Egzamin składa się z trzech części. Dzisiaj, we wtorek - 16 czerwca, uczniowie rozwiązują zadania z języka polskiego, w środę - 17 czerwca z matematyki, a w czwartek - 18 czerwca z języka obcego.

 

 

W takiej formie, w której egzaminy ósmoklasistów są przeprowadzane w tym roku - przez trzy dni, trzy egzaminy - będą jeszcze tylko do 2021 roku. W 2022 r. egzamin będzie trwał cztery dni - uczniowie będą zdawali także z przedmiotu do wyboru (biologii, chemii, fizyki, geografii albo historii).

 

 

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty - nie po raz pierwszy - przeprowadzany jest w wyjątkowych warunkach. Ubiegłoroczny przebiegał w cieniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

 

Tegoroczny jest szczególny, bo odbywa się w nietypowym terminie i przeprowadzony jest w reżimie sanitarnym. Jedno i drugie spowodowane jest panującym zagrożeniem epidemiologicznym.

 

 

Pierwotnie ósmoklasiści mieli napisać swoje egzaminy już w kwietniu, ale te plany pokrzyżowała pandemia.

 

 

Sprawdzian został przełożony na czerwiec i musiał być przygotowany w każdej szkole według konkretnych wytycznych sanitarnych [o tym pisaliśmy także TUTAJ].

 

 

I tak przy wejściu do szkoły powinien być udostępniony płyn do dezynfekcji rąk oraz informacja o obowiązkowym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren placówki.

 

 

Z kolei uczniowie będą musieli mieć zasłonę na usta i nos. Będzie to obowiązywało na terenie całej szkoły. Wyjątkiem będą sytuacje, kiedy zdający zajmie miejsca na sali egzaminacyjnej. Poza tym stoliki na salach będą znajdowały się w odległości 1,5 metra od siebie.

 

Obowiązkowa będzie również dezynfekcja ławek i krzeseł przed oraz po każdym egzaminie, a także materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jedna osoba.

 

 

Dodatkowo Centralna Komisje Egzaminacyjna przypomina o zasadach bezpieczeństwa, które należy zachować podczas egzaminu:

- nie wchodź na teren szkoły, jeżeli Ty lub osoba, z którą mieszkasz, jest na kwarantannie

- zachowaj co najmniej1,5-metrowy odstęp od innych osób, kiedy jest to możliwe

- zakrywaj usta i nos, dopóki nie zajmiesz miejsca w sali egzaminacyjnej

- zakrywaj usta i noc, kiedy rozmawiasz z kolegą albo nauczycielem oraz kiedy wychodzisz z sali egzaminacyjnej

- używaj tylko własnych przyborów do pisania i innych pomocy, np. linijki, cyrkla

- pamiętaj o dezynfekcji rąk, przed skorzystaniem z materiału, sprzętu albo urządzenia, którego używają również inne osoby, np. słownika czy kalkulatora

- po wyjściu z sali egzaminacyjnej idź bezpośrednio do dom, wrażeniami po egzaminie podziel się z kolegami telefonicznie, przez komunikator albo w mediach społecznościowych

- dbaj o higienę. myj ręce wodą z mydłem, przestrzegaj zasad mycia i dezynfekcji rąk

- zakrywaj usta zgięciem łokcia, kiedy kichasz albo kaszlesz

- jeżeli poczujesz się źle, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE