ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS Jarocin A1 2021

Odkryli przyczynę wypadku w Nowym Mieście nad Wartą z 1969 roku

› Aktualności› Wydarzenia 18 dni temu    4.01.2021
Karina Muszalska
komentarzy 6 ocen 6 / 83%
A A A
Fotografia pochodzi ze zbiorów Adama Leśniaka, która wykonana została tuż po wypadku przez jednego z pasażerów Stanisława Pakulskiego Fotografia pochodzi ze zbiorów Adama Leśniaka, która wykonana została tuż po wypadku przez jednego z pasażerów Stanisława Pakulskiego

Odkryli przyczynę wypadku w Nowym Mieście nad Wartą z 1969 roku

Jeden z pasażerów zmarł w drodze do szpitala. Karetka zawróciła i odwiozła go z powrotem na miejsce tragedii, żeby zabrać kolejnego rannego...

 

 

Był poranek 13 września 1969 roku, sobota rano. Autobus należący do spółdzielni produkcyjnej „Nowy Świat” w Radlinie wracał z wycieczki. Kilkudziesięciu pracowników było nad morzem. Od miejsca docelowego dzieliło ich jeszcze niespełna 10 km. Część pasażerów spała.

 

 

Autobusem SAN kierował 36-letni Jan Królik. Około godz. 5.45 pojazd wjechał na poniemiecki most w Nowym Mieście nad Wartą. Przeprawa była wąska, a przyczółki ustawione pod kątem do rzeki, co powodowało, że przy wjeździe pojazdy musiały pokonać lekki łuk. Już na zjeździe pojazd uderzył w barierki. Na kilka sekund autobus zawisł na wysokości 10 metrów. Po chwili runął w dół, uderzają bokiem w ziemię.

 

 

Odkryli przyczynę wypadku w Nowym Mieście nad Wartą z 1969 roku. Widok był przerażający

Oszołomieni ludzie krzyczeli. Starali się ratować. - Wstałem właśnie do pracy i usłyszałem wyjące syreny. Pobiegłem tam z bratem. Kiedy dotarłem na miejsce już zaczęli wywozić ludzi. Ciała zmarłych leżały przykryte workami - opisuje miejsce zdarzenia Marek Tokarski, który mieszkał wtedy w Nowym Mieście. - Widok był przerażający. Wszędzie pełno krwi. To się w głowie nie mieści, jak to wszystko wyglądało - dodaje po chwili zakrywając rękami twarz.

 

 

Według relacji świadków do pomocy poszkodowanym ruszyli kierowcy innych pojazdów oraz okoliczni mieszkańcy. Na zdjęciu opublikowanym po wypadku w Głosie Wielkopolskim widać autobus marki „San”. Przednia część dachu jest całkowicie zmiażdżona.

 

 

„Pierwszych rannych z wypadku odwożono zaraz przygodnymi samochodami do szpitali w Środzie i Jarocinie. Wkrótce nadjechały karetki pogotowia (…) W obu miastach stawili się zaraz ludzie chcący oddać krew rannym. Hasło na ratunek” przewijało się bez przerwy na liniach telefonicznych” - tak opisywała to Gazeta Poznańska. - Któryś z pasażerów zmarł w karetce pod Krzykosami. Ciało przywieziono więc z powrotem, i zabrano kolejnego chorego - opowiada Marek Tokarski.

 

 

Odkryli przyczynę wypadku w Nowym Mieście nad Wartą z 1969 roku. Ofiary katastrofy

Na miejscu zginęło 9 osób, w tym młode małżeństwo z gminy Jarocin. W domu czekał na nich mały synek. Dziesiątą ofiarą wypadku był Włodzimierz Podlewski, który zmarł pomimo wysiłków lekarzy. Miał zaledwie 29 lat. W wyniku obrażeń dwa tygodnie później zmarł również Bronisław Tomczak. Nigdy nie wybudził się ze śpiączki. Co ciekawe nie znalazł się na opublikowanej liście ofiar i rannych z wypadku.

 

 

Odkryli przyczynę wypadku w Nowym Mieście nad Wartą z 1969 roku. Trzeba szukać dokumentów w Jarocinie

Nie zachowały się dokumenty z prowadzonego tuż po katastrofie śledztwa, a co ciekawe tuż po wypadku specjalnie powołano organ dochodzeniowy. Miejscowi do dzisiaj twierdzą, że była to sprawa polityczna.

 

 Nie ma w IPN-nie materiałów z SB i MO na temat tego wypadku. Niestety milicyjne materiały były niszczone po 15 latach, co zresztą potwierdziła panu Łukaszowi Pawełczykowi Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu. Nie zauważyłem, aby SB traktowało wypadek jako osobną sprawę. Nie sprawdzałem jeszcze czy są jakieś na ten temat materiały w Państwowym Archiwum w Poznaniu. Myślę, że dokumentów trzeba byłoby poszukać stricte w Jarocinie - zapewnia Tomasz Cieślak, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 

Łukasz Pawełczyk wnuk Zygfryda Pawełczyka, który zginął na miejscu, próbuje zachować pamięć o tragedii sprzed 51 lat. Od dawna poszukiwał dokumentów i świadków wydarzeń z 13 września 1969 roku. Pomagał mu w tym Tomasz Cieślak z IPN-u. Na profilu facebookowym „Historia Jarocina” ukazał się post z opisem wypadku oraz prośbą o jakiekolwiek informacje. Odzew był sporty, pojawiły się liczne komentarze, również od osób spokrewnionych osobami, które zginęły. Między innymi ten o kolejnej niewykazanej ofierze tragicznego wypadku. Był nim Bronisław Tomczak, który zmarł w szpitalu w Poznaniu.

 

 

Łukasz Pawełczyk ma w planach wykonanie tablicy upamiętniającej ofiary tragicznego w skutkach wypadku, a przede wszystkim jego dziadka, którego nie miał okazji poznać. - Przez całe życie mi tłumaczono, że winę za to ponosi kierowca, wszystko jednak wskazuje, że to nieprawda - tłumaczy Łukasz Pawełczyk.

 

 

Odkryli przyczynę wypadku w Nowym Mieście nad Wartą z 1969 roku. Co było jej przyczyną? Nowe ustalenia.

Jakie były przyczyny zdarzenia? Jedną z hipotez było zaśnięcie kierowcy. Przeczyły temu ślady hamowania pozostawione na jezdni. Teorię burzyły też relacje świadków zdarzenia, którzy twierdzili, że autobus zatrzymał się przed wjazdem na most, przepuszczając nadjeżdżające z przeciwka samochody.

 

 

To nie jedyne dowody, że kierowca jechał ostrożnie. Według osób, które przeżyły wypadek, kierujący autobusem mężczyzna próbował hamować. Niestety most zbudowany w 1909 r. był bardzo wąski. Samochód runął w przepaść. - Rozmawiałem z żyjącymi uczestnikami wypadku i oni twierdzą, że kierowca krzyknął do nich „Ludzie ratujcie się bo zginiemy” - twierdził Łukasz Pawełczyk.

 

 

Wrak autobusu został przewieziony na teren ówczesnego Rejonu Dróg w Jarocinie. - Byłem z rzeczoznawcami, którzy badali stan techniczny pojazdu, był na trzecim biegu, szybkość miał niewielką - napisał kilka miesięcy temu na profilu Historii Jarocina pan Kazimierz.

 

 

Prowadzone prywatne śledztwo przez Łukasza Pawełczyka oraz Tomasza Cieślaka doprowadziło do wyjaśnienia przyczyny wypadku. - Była to awaria układu kierowniczego, kierowca nie miał szans, zrobił, co mógł - zapewnia Łukasz Pawełczyk

 

 

Historią tej tragicznej katastrofy zainteresowała się stacja TVN24.pl. Powstał materiał, w którym wypowiadają po przeszło 52 latach osoby biorące w wypadku. Film można obejrzeć na TVN24GO [ZOBACZ TUTAJ].

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

+ 5 głosów: 6 (83%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Fan Tosi
17 dni temu ocena: 100%  8
Czy w każdym artykule muszą być powtarzające się kilka razy śródtytuły?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ punkt
18 dni temu ocena: 70%  7
to oczywiste, że powodem były problemy z układem kierowniczym, tylkoz jakiego powodu? znam przyczynę, o stanie technicznym w jakim był autobus który wyjechał opowiedziala mi pewna osoba, bez zarozumialstwa wiem co doprowadziło do zablokowania mozliwości wykonywania manewru kierownicą
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ !!
18 dni temu ocena: 38%  6
gdyby leciał w TV reżimowej więcej ludzi by obejrzało
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ !!
18 dni temu ocena: 50%  5
gdyby leciał w TV reżimowej więcej ludzi by obejrzało
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gość
18 dni temu ocena: 94%  4
Dlaczego piszecie że film można obejrzeć na TVN24GO ,ale że trzeba wykupić dostęp do niego to nie piszecie .Paranoja
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czytelnik
17 dni temu ocena: 100%  3
Fajny artykuł popełniliście. Artykuł, który jest jednym wielkim linkiem to tvn24go, gdzie trzeba wykupić dostęp na minnimum 1miesiąc, by obejrzeć 1 materiał trwający 14minut.
~ Zły
18 dni temu ocena: 94%  2
Do Mirka, nie obrażaj pacanie kogoś kogo nie znasz.
~ Mirek
18 dni temu ocena: 11%  1
a ty byś chciał wszystko za darmo dostawać nierobie