ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Noc Muzeów na Ziemi Jarocińskiej. ZOBACZ ILE ATRAKCJI

› Kultura i Rozrywka› Zapowiedzi ponad rok temu    19.05.2017
Bartek Nawrocki
komentarzy 9 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Materiały organizatora

Jarocin. Ziemia Jarocińska. Kultura w Jarocinie. Noc Muzeów w Jarocinie. Noc Muzeów 2017. Simchat Chaim Festiwal

W sobotę 20 maja zaplanowano Noc Muzeów. - Tegoroczna Noc Muzeów będzie wyjątkowa. Budynek dawnej synagogi i jego sąsiedztwo znów wypełnią się gwarem żydowskiej kultury. Upamiętniona zostanie też postać pochodzącego z Żerkowa Jakoba Steinhardta, światowej sławy artysty grafika – zachęcają organizatorzy.

R E K L A M AGAZETA online SRT1

Wydarzenia te wpisują się są w program Festiwalu Kultury Żydowskiej „Simchat Chaim”, który odbywać się będzie przez ponad tydzień Jarocinie i Krotoszynie.

Atrakcje czekają również na wszystkich, którzy w Noc Muzeów odwiedzą Spichlerz Polskiego Rocka, Skarbczyk, kamienicę nr 17 przy Rynku (nowa siedziba jarocińskiej biblioteki), Pałac Radolińskich oraz Planetarium w Potarzycy.

ZOBACZ PROGRAM PONIŻEJ

JAROCIN

MIEJSCE: ULICA ŚRÓDMIEJSKA I SYNAGOGA ŻYDOWSKA

1800 – 2200 „PRZYBYLI, ODESZLI… SĄ: ŻYDZI POLSCY” – wystawa fotografii (Żydowski Instytut Historyczny)

Wystawa przybliża drogi Żydów do Polski, która na wiele wieków stała się dla nich schronieniem, podczas gdy w wielu krajach zachodniej Europy byli prześladowani i mordowani. Prześledzimy także ostatni etap ich drogi, czyli przeprowadzoną przez nazistowskie Niemcy planową Zagładę. Końcowy akcent pada na odradzające się życie żydowskie w Polsce.

1800 – 2200 „ŚWIAT UTRACONY. ŻYDZI POLSCY. FOTOGRAFIE Z LAT 1918-1939” – wystawa fotografii (Żydowski Instytut Historyczny)

Fotografie ukazują duże miasta i miasteczka, w których często większość mieszkańców stanowili Żydzi. Zdjęcia przedstawiają również Żydów zasymilowanych, wychowanych w polskich szkołach, silnie związanych z polską historią, kulturą i językiem. Wyłania się z nich wielowątkowy obraz świata polskich Żydów. Jest to obraz uchwycony na krótko przed Zagładą.

1800 – 2200 „JACOB STEINHARDT” – wystawa plenerowa reprodukcji prac artysty

Jacob Steinhardt to znany w świecie artysta pochodzenia żydowskiego, który urodził się i przez wiele lat mieszkał z rodziną w Żerkowie pod Jarocinem. Na wystawie pokazane zostaną jego najciekawsze dzieła.

1800 – 2200 WARSZTATY MALOWANIA LITER HEBRAJSKICH (prowadzenie: Koło Naukowe Sznirele Perele Uniwersytetu Wrocławskiego)

Pod okiem studentów Uniwersytetu Wrocławskiego chętni będą mogli spróbować swoich sił w malowaniu liter hebrajskich, a także pisaniu w tym języku swoich imion.

1800 – 2200 WARSZTATY GRAFICZNE (prowadzenie: Koło Naukowe Punkt Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu)

Najmłodsi będą mogli pójść w ślady pochodzącego z Żerkowa słynnego artysty Jacoba Steinhardta i za pomocą różnych metod stworzyć swoje niepowtarzalne dzieła sztuki.

1800 - 2200 „BUDUJEMY JAROCIŃSKI SZTETL!” – WARSZTATY (prowadzenie: Martyna Marcinkowska, Olga Pawlak)

Martyna Marcinkowska i Olga Pawlak zaproszą dzieci do budowania dawnego Jarocina. W ruch pójdą stare mapy, kartony, pudła i wszystko, co tylko się przyda.

1800 - 2100 KUCHNIA ŻYDOWSKA – POKAZ KULINARNY (prowadzenie: Beata Mintzberg)

Czulent, maca czy śledź po żydowsku – o tych potrawach wielu słyszało, ale nie każdy wie, jak je przyrządzić. W tajniki kuchni żydowskiej wprowadzi Beata Mintzberg. Uczestnicy będą mieli okazję posmakować przygotowanych na ich oczach specjałów.

1830 „ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE” - WYKŁAD (prowadzenie: Stowarzyszenie Żydowskie Cuknuft)

Zainteresowani obyczajami żydowskimi mogli będą zobaczyć tałes, talit katan, szofar, świece hawdalowe, kołatki purimowe, drejdle, kaftan pesachowy, obrusy świąteczne, nakrycia na chałki…. Prowadzący opowiedzą o tym, czym są i do czego służą te przedmioty.

1930 WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO (prowadzenie: Dorota Gołąb – instruktorka tańca w Poznańskiej Filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP)

Dorota Gołąb, od 2003 roku ucząca tańca w poznańskiej Gminie Żydowskiej, zaprosi na wspólne tańce w kręgu. Nauczymy się podstawowych kroków, by razem móc bawić się i tańczyć.

2030 KONCERT PLENEROWY ZESPOŁU SZTETL

Sztetl to projekt klezmerski założony z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojennym. Muzycy tworzący kolektyw wywodzą się z Sejn. Tym co wyróżnia Sztetl od innych formacji klezmerskich, jest bardzo mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień i budowanie repertuaru wyłącznie w oparciu o materiały źródłowe, zapisy nutowe i nagrania Żydów z okresu „międzywojnia”.

MIEJSCE: SKARBCZYK

1800 - 2200 Projekcja 3D obrazu „BITWA POD GRUNWALDEM JANA MATEJKI” (produkcja Platige Image, udostępnione przez Muzeum Narodowe w Warszawie)

1800 - 2200 „MIASTO DUCHÓW" - wystawa fotografii otworkowych wykonanych w Czarnobylu przez Grzegorza Sawę Borysławskiego (Wrocław)

Zdjęcia powstały w ciągle jeszcze niebezpiecznym rejonie katastrofy czarnobylskiej. Unikatowy klimat tych fotografii potęguje wrażenia z "miasta duchów" jako mrocznej, zamglonej, miejskiej, otwartej przestrzeni - opuszczonej w popłochu w dwa dni po atomowej awarii.

MIEJSCE: MUZEUM REGIONALNE, RYNEK – RATUSZ

1800 - 2200 Wystawy: „Z PRZESZŁOŚCI ZIEMI JAROCIŃSKIEJ” (wystawa stała), „MAREK KUŚ – RZEŹBA” (wystawa czasowa), „ZNISZCZONE… OCALONE” - wystawa fotografii i macew z cmentarzy żydowskich okolic Jarocina

MIEJSCE: SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA, UL. POZNAŃSKA 2

1800 - 2000 GRA „DIXIT” - gra karciana dla młodzieży i dorosłych

1800 - 2000 FANI NIEMENA – tworzenie galerii zdjęć fanów Czesława Niemena

W przestrzeni strefy „Dojrzałość” każdy odwiedzający będzie mógł zapozować do zdjęcia na tle ścianki z Czesławem Niemenem oraz podzielić się wrażeniami na temat muzyki Niemena. Zdjęcie z komentarzem znajdzie się w mini galeryjce fanów Niemena.

1800 - 2000 ANIMACJE RUCHOWE DLA NAJMŁODSZYCH Z UTWORAMI NIEMENA

W spichlerzowym „muzycznym bębnie” pod okiem animatora najmłodsi będą mieli okazję pobawić się przy dźwiękach „Ciuciubabki” czy „Płonie stodoła” Czesława Niemena.


2030 – 2200KRWAWE BALLADY” – KONCERT JUSTYNY JARY ORAZ ZESPOŁU POMPADUR

Utwory są tajemnicze, lekko makabryczne, ale z dużą dawką czarnego humoru. Czerpią z tradycji ballad podwórzowych, bazują na przedwojennych szlagierach z motywem zbrodni.

MIEJSCE: RYNEK – KAMENICA NR 17

1800 - 2100 HAPPENING ARTYSTYCZNY

1800 - 2100 POKAZ KRONIK AMATORSKIEGO KLUBU FILMOWEGO „JAR”

1800 - 2100 ZWIEDZANIE WNĘTRZ, KONSULTACJE SPOŁECZNE ws. nowej siedziby Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin

MIEJSCE: PAŁAC RADOLIŃSKICH - BIBLIOTEKA

1800 – 2200 ZWIEDZANIE WYSTAWY „HISTORIA BIBLII”

POTARZYCA

MIEJSCE: PLANETARIUM IM. TWÓRCY ANDRZEJA OWCZARKA

17.00 - 23.00 POTARZYCKA NOC Z GWIAZDAMI w noc muzeów – seanse pod kopułą planetarium, obserwacje teleskopowe słońca, księżyca i planet, multimedialne pokazy, fotografowanie nieba (seanse rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie)

NA WYSZYSTKIE WYDARZENIA W RAMACH NOCY MUZEÓW WSTĘP BEZPŁATNY

Organizatorzy:

Gmina Jarocin

Muzeum Regionalne w Jarocinie

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Jarocin

Stowarzyszenie Krotochwile

Planetarium im. Twórcy Andrzeja Owczarka w Potarzycy

ZOBACZ TEŻ - NOC MUZEÓW w KINIE ECHO - 6 filmów, 11 seansów, 1 nocny maraton filmowy w Jarocinie [TUTAJ]

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (9)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ !!!!!!!!!
  ponad rok temu ocena: 100%  9
  zobacz galerię zdjęć: zdjęć sztuk 1.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ X2
  ponad rok temu 8
  Czy ktos sie orientuje czy Zamek w Korniku rowniez bierze udzial w akcji "Noc muzeów"?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Pytanie
  ponad rok temu ocena: 100%  7
  Prosze niech ktos mi odpowie bo szukam i znalezc nie moge.. Czy w Jarocinie sa jakies podziemia ktore mozna zwiedzic?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Paw
  ponad rok temu ocena: 80%  6
  Kamienica kupiona od ,,zgody'' prawdopodobnie ma piwnicę.
  ~ Kawosz Piwa
  ponad rok temu ocena: 100%  5
  A co, jeśli młodzież faktycznie pójdzie w ślady Jacoba Steinhardta i wyemigruje jak on?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ maj 2017
  ponad rok temu ocena: 71%  4
  Do ~Paw - dlaczego mówisz, że za dużo chcę wiedzieć ? Skoro gazeta powiadomiła o spotkaniu, to powinna napisać o przebiegu spotkania. Uważam, że taka jest kolej rzeczy. Jaka to tajemnicza sprawa ? A może uważasz, że mieszkańcy - szaraczki jak ty nazywasz - są tylko od płacenia podatków i wszelkich innych opłat na rzecz gminy. Jeżeli tak to się bardzo mylisz. A może bronisz gazety, która ma zakazane poinformowanie mieszkańców, lub nie wie co ma napisać.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Paw
  ponad rok temu ocena: 100%  3
  Oj, chopaku chopaku myślałem żeś bardzi rozgarnięty - siebie nazwałem ,,szaraczkiem'' też. Miało byc ,,sarkastyczno-ironiczno-żartownie'' a wyszło jak wyszło. Jak ma być poważnie no to choćby przetargi . To są np. ,,tajemnice''.
  ~ maj 2017
  ponad rok temu ocena: 100%  2
  Piszecie o kamienicy nr 17 przy rynku, a kiedy będzie relacja ze sobotniego spotkania w tej kamienicy.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Paw
  ponad rok temu ocena: 69%  1
  - za dużo chcesz wiedzieć. W jarocinku jest sporo tajemniczych spraw i nie takim jak Ty, czy ja szaraczkom ta wiedza jest wskazana - zreszta mniej wiesz krócej prokurator Cię przesłuchuje.
  R E K L A M A