ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Niezwykłe odkrycie w Nowym Mieście nad Wartą. Odkrycie na skalę krajową [GALERIA] [WIDEO]

› Aktualności› Wydarzenia 10 miesięcy temu    28.09.2019
Anna Kopras Fijolek
komentarzy 2 ocen 8 / 100%
A A A
Na zd. prof. dr hab. Anna Drążkiewicz przed kolejnym wejściem do krypty w kościele w Nowym Mieście nad WartąNa zd. prof. dr hab. Anna Drążkiewicz przed kolejnym wejściem do krypty w kościele w Nowym Mieście nad Wartą fot. Anna Kopras-Fijołek

Niezwykłego odkrycia dokonano dziś w Nowym Mieście nad Wartą. Co się okazało po otwarciu krypty i zajrzeniu do środka?

 

- Prof. Anna Drążkowska z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu przyjechała do Nowego Miasta, by ocenić stan zachowania ubiorów na zmarłych spoczywających w krypcie. Wśród nich jest domniemany biskup pomocniczy włocławski Jan Rozdrażewski, który po zakończeniu swojej działalności na Kujawach wrócił do Nowego Miasta - to były jego rodzinne dobra. Zmarł tutaj, w 1609 roku, spoczął pod kościołem (...) - mówi Dariusz Andrzejczak, archeolog i historyk prowadzący badania wokół kościoła.

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

 

Co odkryła prof. Anna Drążkiewicz?

 

- Tu jest kilka pochówków. Zostałam poproszona, by obejrzeć pochówek biskupa. Rzeczywiście leży tam osoba duchowna, w stroju liturgicznym. Po ilości szat, które ma na sobie, widać, że to musiał być biskup - mówi prof. dr hab. Anna Drążkowska, archeolog, konserwator zabytków archeologicznych.

 

Poszczególne elementy stroju są zachowane w różnym stopniu.

 

- Na wierzchu ma na sobie ubrany ornat, cały uszyty z jedwabiu (...) Boki są z aksamitu jedwabnego, środek - z jedwabnego adamaszku - dodaje profesor. - Pod spodem jest wiele warstw. Na pewno miał na sobie wełnianą sutannę. (...)

 

 

Jak podkreśla prof. Drążkowska, niezwykle interesujące są tkaniny i szaty, które są w pochówkach sąsiednich.

 

- Tam macie państwo pochowaną szlachtę - mówi prof. Anna Drążkiewicz.

 

 

Prawdopodobnie nie tylko miejscową szlachtę. Strój, który mają na sobie, świadczy o ich zamożności.

 

 

 

- Mają na sobie strój narodowy. Moje wstępne szacunki wskazują, że to może być XVIII wiek, ale muszę przeprowadzić bardziej wnikliwą analizę. Jeden z mężczyzn ma na sobie żupan, na żupanie - kontusz. To jest rzadkość - podkreśla prof. Drążkiewicz. - Prowadziłam prace w różnych kościołach, większych, w dużo większych miastach i nie udało mi się znaleźć takiego kompletu strojów (...) Pięknego kompletu. W kolejnej trumnie też zachował się polski strój narodowy.

 

O BADANIACH ARCHEOLOGICZNYCH W NOWYM MIEŚCIE NAD WARTĄ PISALIŚMY TEŻ W UBIEGŁYM ROKU

ZOBACZ

 

 

ZOBACZ TEŻ - MIESZKAŃCY GMINY NOWE MIASTO BĘDĄ PŁACIĆ WIĘCEJ

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

+ 8 głosów: 8 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (2)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Rychu
  10 miesięcy temu ocena: 0%  2
  Jakie odkrycie . my ze smajkiem za dziecioka latali po kryptach .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ K3
  10 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Odkrycie nie polega na lataniu, tylko na tym, żeby wiedzieć, co się odkrywa. Indianie też odkryli Amerykę przed Kolumbem, a jednak nic z tego nie wynikało.
  R E K L A M A