ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Afamilijna tłusty indyk a1

Niektórzy mieszkańcy sa przeciwni reorganizacji ruchu [SONDA]

› Aktualności› Samorząd miesiąc temu    24.09.2020
Karina Muszalska
komentarzy 23 ocen 4 / 100%
A A A
 fot. Gmina Żerków

Na żerkowskim rynku próżno szukać miejsca parkingowego. Burmistrz Michał Surma chciał wprowadzić zmiany, które rozwiązałyby ten problem, ale część mieszkańców ostro się temu sprzeciwia.

 

R E K L A M ABolsius

 

Żerków od dawna boryka się z brakiem miejsc parkingowych. Każdy, kto próbował zaparkować w okolicach rynku wiedział jedno - to jak szukanie igły w stogu siana. Sprawą zajął się urząd. „Głównym celem zmian jest poprawa bezpieczeństwa osób podróżujących komunikacją miejską oraz zwiększenie liczby miejsc parkingowych w centrum miasta” - czytamy w komunikacie na stronie urzędu.

 

 

Ulice jednokierunkowe w centrum

Pierwsze zmiany wprowadzono w organizacji ruchu drogowego przy miejscowym przedszkolu. W kwietniu drogą jednokierunkową stał się łącznik ulic 700-lecia oraz Adama Mickiewicza. Według zapewnień urzędu miało to wpłynąć na poprawienie bezpieczeństwa rodziców i dzieci dowożonych do placówki. Wtedy też zapowiadano kolejne zmiany.

 

 

Obecnie miał się rozpocząć się drugi etap reorganizacji ruchu drogowego w centrum Żerkowa. Przewidziano w nim przeniesienie przystanku autobusowego z rynku na ul. Targowisko oraz przekształcenie ulic Jarocińskiej i Moniuszki na drogi jednokierunkowe. Wszystko po to, aby zwiększyć liczbę miejsc parkingowych w centrum miasta. Dodatkowo ul. Moniuszki miała stać się drogą jednokierunkową od rynku w kierunku ul. Jarocińskiej. Ta ostatnia również przewidziana została jako jednokierunkowa, z tym że od skrzyżowania przy ul Stanisława Moniuszki w kierunku rynku.

 

Reorganizacja ruchu na rynku w Żerkowie jest podyktowana wnioskami mieszkańców całej gminy. W zeszłym roku odbywałem zebrania sołeckie i na każdym z nich miałem zgłaszane uwagi, na temat braku miejsc parkingowych na rynku. Oczywiście zmiana organizacji ruchu podyktowana jest również faktem, że obecnie przystanek ma bardzo niebezpieczne położenie, zwłaszcza dojście do niego. Nam chodzi też o podwyższenie bezpieczeństwa mieszkańców. Na ulicy jednokierunkowej jest mniejszy ruch, niestety niektórzy twierdzą, że jest on mniejszy na ulicy dwukierunkowej. Jak wyżej wspominałem największym problemem jest brak miejsc parkingowych. Obecnie najwięcej zaparkowanych samochodów należy do osób mieszkających na rynku oraz w jego okolicy. Wielu mieszkańców nie ma bezpośredniego dostępu do swoich posesji, bo nie ma tam wjazdu. Dzięki reorganizacji mieszkańcy będą mieli możliwość pozostawienia auta na miejscu parkingowym wyznaczonym na ulicy pod własnym domem - tłumaczy Michał Surma, burmistrz Żerkowa.

 

Mieszkańcy przeciwni zmianom

Póki co reorganizacja została wstrzymana. Powodem jest petycja wystosowana w tej sprawie przez mieszkańców ulic Stanisława Moniuszki, Targowisko oraz Jarocińskiej. Sprzeciwiają się oni proponowanym zmianom. Uważają, że nikt dotąd nie przestawił im planowanego projektu reorganizacji. Zwracają między innymi uwagę, że proponowane rozwiązanie uniemożliwi im swobodny dojazd do posesji, zwiększy niebezpieczeństwo poruszających się tam po chodniku osób, który jest bardzo wąski, a przede wszystkim, zwiększone natężenie ruchu spowodowane przejazdem tirów i autobusów może destruktywnie wpłynąć na posesje, które są pod opieką konserwatora zabytków.

 

 

Wystosowaliśmy petycje do burmistrza Żerkowa dlatego, że on nie skonsultował tego z nami. Najpierw nasze domy trafiły pod opiekę konserwatora zabytków i nie możemy nic bez jego zgody sami robić. A teraz chcą, żeby pod naszymi domami przejeżdżały tiry. Sprawa z parkingami jest dla nas prosta do rozwiązania. Wystarczy wyprowadzić z centrum miasta przewozy pracownicze na inne parkingi, a przystanek komunikacji miejskiej zostawić w tym samym miejscu. Chcemy się spotkać z burmistrzem i oczekujemy, że wyznaczy wreszcie termin. Nie chcemy, aby Gazeta Jarocińska była pośrednikiem pomiędzy nami a urzędem. Nie można dokonywać zmian bez naszej wiedzy, zwłaszcza, że to nas bezpośrednio dotyczy - uzasadnia Tadeusz Kościelniak, jeden z mieszkańców ulic, którzy sa przeciwko reorganizacji.

 

Mieszkańcy składający petycję zaproponowali burmistrzowi Żerkowa spotkanie na placu targowiska. Ten jednak odmówił im przybycia w wyznaczonych terminach. - Odpowiedziałem na pismo złożone przez mieszkańców, że na ten moment nie ma możliwości technicznych zorganizowania spotkania. Jednakże przygotujemy się i spotkanie zostanie zorganizowane w późniejszym czasie, na które zaprosimy wszystkich mieszkańców, a nie tylko kilku wybranych ulic - tłumaczył burmistrz Michał Surma.

 

 

Do urzędu wpłynęła również druga petycja tym razem od mieszkańców, którzy opowiadają się za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu w centrum Żerkowa. Swoje zdanie uzasadniają poprawą bezpieczeństwa podróżujących komunikacją miejską i pieszych oraz zwiększeniem liczby miejsc parkingowych w centrum miasta. Uważają również, że skrzyżowanie ulic Kolejowej, Mickiewicza i Moniuszki powinno zostać przebudowane, ponieważ dochodzi tam często do niebezpiecznych kolizji pojazdów.

 

 

Burmistrz Michał Surma wyznaczył wiec termin zebrania mieszkańców z radnymi. Odbyło się ono 14 września  w trakcie wspólnego spotkania komisji. Przybyli na nie mieszkańcy ulic, którzy wystosowali petycje. O wynikach rozmów i przebiegu spotkania napiszemy w kolejnym wydaniu Gazety.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Zmiana organizacji ruchu w Żerkowie

Czy jesteś za reorganizacją ruchu proponowaną przez burmistrza Michała Surmę?

ankieta dodana 24.09.2020, ilość wszystkich głosów: 263
TAK
57%
NIE
38%
Nie mam zdania
5%
+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (35)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Cyrk
miesiąc temu ocena: 20%  35
Taka burza że na Moniuszki będą tiry jeździć ale jak jarocińska słucha tirów całe życie to już dobrze...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ech
miesiąc temu ocena: 100%  34
Jarocinska do glówna ulica. Ludzie! Tak samo Mickiewicza, Kolejowa. Na Kolejowej dopiero jest prędkość i hałas. Może ruch Mickiewicza puścić Cmentarną, a z Kolejowej osiedlem i przez Biezdziadow.
~ Cyklista
miesiąc temu 33
Proponuję jeszcze ścieżkę rowerową do punku widokowego. Żerków rozwijaj się w dobrą stronę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Edek
miesiąc temu 32
Moze mi ktoś wytlumaczyc dlaczego w zerkowie śmieci wywozi sie dwa razy a na wioskach aby raz. I placi sie ta sama stawke
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
miesiąc temu ocena: 31%  31
Większość pisze żeby parkin na rynku zrobic płatny, a co z tymi ludźmi co mają samochody a nie mają gdzie stanąć. Nie wszyscy co mieszkają w centrum mają wyjazd z drugiej strony i mogą postawic samochód. Ci co nie chcą jedno kierunkowej drogi są to ludzie którzy boją się zmian, dlaczego ul. Jarocińska ma caly czas cierpiec jesli bedzie rozłożona liczba samochodów na jedną i drugą ulice to po pierwsze domy które nie maja po 10,15 czy 20 lat tylko mają od 100lat w górę będę mniej narażone na jakieś pęknięcia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hmm
miesiąc temu ocena: 100%  30
Do Mieszkańca!! Idąc Twoim tokiem myślenia, zastanawia mnie dlaczego w Jarocinie na Żerkowskiej jeszcze nie zmienili ruchu? Tam też chyba głośno, albo i głośniej. Że jeszcze burmistrz Jarocina nie wpadł na "genialny" pomysł zmiany ruchu i puszczenia aut osiedlem. No ciekawe.
~ Hmm
miesiąc temu ocena: 100%  29
Idąc Twoim tokiem myślenia, zastanawia mnie dlaczego w Jarocinie na Żerkowskiej jeszcze nie zmienili ruchu? Tam też chyba głośno, albo i głośniej. Że jeszcze burmistrz Jarocina nie wpadł na "genialny" pomysł zmiany ruchu i puszczenia aut osiedlem. No ciekawe.
~ Żerkowianin
miesiąc temu ocena: 100%  28
Przecież to jest absurd. Zróbmy reorganizację ruchu, bo na rynku chcą prywatne parkingi. Mieszkańcy, pracownicy i dojeżdżający do pracy parkują z rana, kto pierwszy ten lepszy. Po co te kamery i informacja o parkowaniu od - do??? No cyrk Żerkowa. Po pierwsze wielu z Rynku ma możliwość parkowania na swoich posesjach. Parkometry to świetne rozwiązanie, i klienci sklepów zrobią zakupy, a mieszkańcy po 18 i z rana, weekendy mogą zostawić auto. Proste. Taki system działa już wszędzie, tylko nie w Żerkowie! Niektórzy mieszkańcy Moniuszki i innych ulic również nie mają możliwości parkowania u siebie, bo nie mają podwórek i co z nimi? A o hałasie na ulicy Jarocinskiej to już się uspokójcie, zaraz cała Kolejowa i Mickiewicza zacznie płakać, że też mają głiśno, to są główne ulice!!! zróbcie obwodnicę Żerkowa, no cyrk. Parkometry i spokój.
~ Do odwołania
miesiąc temu ocena: 82%  27
Surma nie radzisz sobie i tyle
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jestem na nie
miesiąc temu ocena: 59%  26
Wystarczy zrobic porzadek z mieszkancami rynku parkujacymi na rynku! Co to ma byc! Lenistwo? Bramy wjazdowej sie otworzyc nie chce? Albo osoby dojezdzajace z zerkowa autobusami do pracy zostawiaja w samym centrum auta na 12h i aby blokuja miejsca! Parkometr i osobe odpowiedzialna za to na poczatek zaraz sie zrobi porzadek! Ja sobie jednokierunkowej jaroci skiej nie wyobrazam! Jak po jednej stronie bedziemy mieli zaparkowane auta a na druga strone beda sie cisnac tiry z ulicy koscielnej! Nie nie nie! Kolizja na skrzyzowaniu moniuszki mickiwicza kolejowej? No juz tez nie przesadzajmy! Troche rozwagi i uwagi! A nie ile fabryka dala!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
miesiąc temu ocena: 17%  25
Nie wszyscy w centrum mają dojazd do posesji!!!
~ na tak
miesiąc temu ocena: 44%  24
A może zrobisz porządki z mieszkańcami parkującymi na Moniuszki.
~ Jestem na nie
miesiąc temu ocena: 56%  23
Z tymi dojazdami to mam na mysli ludzi dojezdzajacy z okolicznych miejscowosci na autobusy. Typu amazon HM i te inne obozy. Parkuja przy samym przystanku. Bo sie chodzic nie chce. Najlepiej blokowac.
~ po co z Żerkowa mają dojeżdżać do pracy autobusami i auta i zostawiać auta na rynku ?
miesiąc temu ocena: 50%  22
możesz to wyjaśnić gdzie oni tymi autobusami ? cytuję "Albo osoby dojezdzajace z zerkowa autobusami do pracy zostawiaja w samym centrum auta na 12h i aby blokuja miejsca!"
~ wyborca
miesiąc temu ocena: 100%  21
A co z gminnym budownictwem mieszkaniowym,na jakim etapie obiecywany przez burmistrza żłobek,kiedy wreszcie zacznie pan przyjmować interesantów?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bo
miesiąc temu ocena: 17%  20
A czy tu o tym rozmowa!!!!
~ hudraulik
miesiąc temu ocena: 100%  19
Zima idzie,to i kolejna awaria wodociągu i jak ty panie objazd zorganizujesz?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ "rodzina adamsów"
miesiąc temu ocena: 100%  18
jestem za każdą zmianą, nawet tą niepotrzebną, o ile będzie ją robiła "moja ulubiona firma" :-)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kierowca
miesiąc temu ocena: 71%  17
Panie burmistrzu jeśli ruch 100samochodów rozkłada się na dwie drogi to chyba jest oczywiste ,ze przy dwóch drogach przepustowość jest większa.Swoim pomysłem chce pan na siłę uszczęśliwić mieszkańców zwiększonym ruchem na 100% bardziej kolizyjnej ulicy Moniuszki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ benek
miesiąc temu ocena: 50%  16
Tu się nie zgodzę. Np. wyjeżdżając z Kościelnej na Jarocińską mogłem od razu skręcić w lewo, kilka metrów i już jadę na Jarocin. A po tych zmianach będę musiał skręcić w prawo, pod górkę, przez rynek, dalej Moniuszki aż do Jarocińskiej. Ile metrów więcej trzeba zrobić? kliknij Mapy google i porównaj
~ zdziwiona
miesiąc temu ocena: 93%  15
Wszystko by robili,ale nie biorą się za to co należy do ich obowiązków.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ cyklista
miesiąc temu ocena: 92%  14
Zrobić na swerze dwie przecznice,i przy nich miejsca parkingowe,wprowadzić parkometry.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ chłopek
miesiąc temu ocena: 93%  13
Parkowanie na Rynku dla klientów sklepów,mieszkańcy parkują na podwórkach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krzysztof
miesiąc temu ocena: 83%  12
Zorganizujecie miejsca parkingowe poza rynkiem i wprowadźcie opłatę za postój powyżej 1h na rynku i Mickiewicza. Połowa samochodów w tych miejscach to auta sklepikarzy, pracowników gminy i osób pozostawiających swoje auto na rynku a dalej udających się do pracy autobusami lub wspólnie jednym autem. Jak się nie chce ruszyć d... i przejść 300metrów to trzeba ich zachęcić - bilecikiem. Jestem pewny że jedna osoba na etacie kontrolującego opłaty za postój, zarobi na swoją pensję i 3 parkometry. Już nie wspomnę o pieniądzach, które w tej chwili są wydawane na projekty zmiany organizacji ruchu, uzgodnienia, zagospodarowania itp. (choć te pieniądze trafią już do odpowiednich osób ;) )
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maria
miesiąc temu ocena: 100%  11
ulice pokazane na mapie na niebiesko powinny być płatna strefą parkowania
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tomek
miesiąc temu ocena: 84%  10
Parkometry świetne rozwiązanie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ matka
miesiąc temu ocena: 95%  9
Pani redaktor pisze pani że część mieszkańców,niektórzy ,są temu przeciwni na jakiej podstawie ?Pan burmistrz pani powiedział? Otóż jest na odwrót to większość mieszkańcównie chce takiej reorganizacji ruchu i pan burmistrz póki nie urobi KGW,OSP,nie zerknie tam i tu dotąd się z mieszkańcami w tej sprawie nie spotka. Ta sprawa ma drugie dno.Na spotkaniu je przedstawimy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kupiec
miesiąc temu ocena: 95%  8
PARKOMETRY.Pierwszagodzina złotóweczkę,druga i kolejne piątaka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 111
miesiąc temu ocena: 94%  7
No , nie można się spotkać, bo wszystko funkcjonuje już w miarę normalnie, tylko Urząd Gminy i lekarz dalej zamknięci, ile jeszcze!?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ambroży
miesiąc temu ocena: 87%  6
Domy na moniuszki się walą,bez ruchu tirów,,Ogrodzono taśmą trzy lata wstecz i na tym się skończyło,wjazd z Targowiska w ul.Moniuszki z bardzo ograniczoną widocznością,jezdnia zwężająca się,na jezdni wyboje a pan Burmistrz twierdzi że wprowadzenie tam ruchu zwiększy bezpieczenstwo.Stanowcze nie dla takich chorych pomysłów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Myślcie dzbany
miesiąc temu 5
Jak to nie domy gminy to co oni maja zrobić żeby domy się nie walały? Zmusić starsze osoby z emerytura 1200 na generalny remont domu. Zanim coś napiszesz pomyśl.
~ mieszkaniec
miesiąc temu ocena: 91%  4
Wprowadzić parkometry na Rynku i sprawa rozwiązana.Nie ma takiego budynku na Rynku,do którego nie było by dojazdu.Kino można otworzyć koncert zorganizować a z mieszkańcami ponoć nie można się spotkać.Panie burmistrzu pan jest dla nas mieszkańców,to my panu płacimy pensję.Czas się zabrać do pracy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czytaj uważnie
miesiąc temu 3
Jest dokładnie napisane, że spotkanie zostanie zorganizowane ale dla wszystkich nie dla kilku osób a do tego potrzeba organizacji... czytaj cały artykuł a nie wstęp. Lenistwo a później są gówno burze.
~ Mieszkaniec
miesiąc temu ocena: 0%  2
Chyba jesteś mieszkańcem z innego miasto, bo tu nie wszyscy mają dojazd do posesji.