ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Mieszkańcy w sprawie składowiska azbestu [WIDEO]

› Aktualności› Wydarzenia 12 miesięcy temu    13.08.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 36 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. Lidia Sokowicz

Witosław Gibasiewicz: "Azbest (...) rozłoży się w sposób nieszkodliwy dla środowiska." Czesław Robakowski: "Nikt nie chce mieć cmentarzyska wyrobów azbestowych, z powodu ryzyka awarii."

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

 

Na zebranie poświęcone utworzeniu składowiska odpadów azbestowych przyszło około 50 osób. Zostało ono zwołane przez grupę nieformalną działającą pod nazwą Jarocińskie Forum Dyskusyjne, której przewodniczy Anna Link-Oleksy.

Władze gminy reprezentował wiceburmistrz Bartosz Walczak, a spółkę ZGO Wielkopolskie Centrum Recyklingu - prezes Witosław Gibasiewicz i członek zarządu - Michał Manowski. Wśród przybyłych mieszkańców byli obecni opozycyjni radni i przewodniczący osiedli. Zabrakło władz powiatowych.

 

- Azbest ma do 2032 roku z przestrzeni publicznej zniknąć, jako rury w ziemi, jako eternit na dachach czy inne przemysłowe elementy - rozpoczął wiceburmistrz Bartosz Walczak. - Jeśli będzie to robiła spółka, w której większościowym właścicielem jest gmina Jarocin, to mamy realny wpływ na to, jakie będą stawki. Jak wygląda składowanie azbestu? Polega na tym, że firma, która usuwa go z naszego dachu, pakuje go w specjalne opakowania plastikowe i dodatkowo owija materiałem wykonanym z tworzywa sztucznego. I w tej postaci, w całości, żeby go nie ciąć nie kruszyć, przewozi go na miejsce składowania, do miejsca recyklingowania. Jak wygląda ten proces? Bardzo prosto. Jest to dziura w ziemi o odpowiedniej głębokości, w której paczki są zakopywane i ulegają rozkładowi w ziemi.

Podkreślił, że jeśli nie będzie to robione w zakładzie, to powstaną dzikie wysypiska w lasach, rowach, na łąkach i polach.

 

Witosław Gibasiewicz stwierdził, że na składowisku ma być utylizowany tylko jeden rodzaj odpadów - azbest konstrukcyjny. Podkreślił, że w latach 2022-23 ma ruszyć budowa drogi ekspresowa oddzieli Zakład Gospodarki Odpadami od pozostałych zabudowań gminy Jarocin. Pozytywnym wizjom, jakie roztoczyli prezes i wiceburmistrz przeciwstawił się były naczelnik miasta i gminy.

- Jarocin nie może być śmietniskiem województwa kaliskiego - powiedział Czesław Robakowski, a słowa zostały przyjęte oklaskami. - Nikt nie chce mieć cmentarzyska wyrobów azbestowych z powodu ryzyka awarii. (...) Wszystkich pesymistów i optymistów zapraszam do Szczucina, gdzie przez kilkadziesiąt lat działał zakład produkujący wyroby azbestowe.

 

Większość zebranych była przeciwna powstaniu składowiska w Jarocinie. Uważali, że eternit z naszych dachów powinien być wywożony do Konina, gdzie azbest jest przechowywany na terenach pokopalnianych. Poruszona została kwestia, że budynki w Jarocinie stracą na wartości z powodu sąsiedztwa składowiska. Zadawano wiele szczegółowych pytań. Niektóre pozostały bez odpowiedzi. Prezes Gibasiewicz często odsyłał do lektury aktualizacji „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Jarocin do roku 2032”, która została uchwalona w lutym zeszłego roku przez radę miejską. Zdaniem prezesa lektura nie jest obszerna, liczy zaledwie dziewięćdziesiąt kilka stron.

 

Jeden z mieszkańców stwierdził:

„Pewnie mnie państwo tutaj zlinczujecie, ale ja wolę azbest w ziemi niż na dachach”.

Inny z kolei wnioskował, aby w tej sprawie zorganizować referendum, skoro odbywało się ono przy okazji mniej ważnych problemów np w sprawie wprowadzenia ruchu na rynku.

- Tak, jak powiedział zastępca burmistrza, my nie musimy mieć tej infrastruktury, ale - powiedzmy sobie szczerze - gdyby nie było to korzystne dla gminy, to byśmy tego tematu na pewno sami nie wywoływali - przekonywał prezes ZGO.

 

Radny Jerzy Walczak zadeklarował, że jako radni opozycyjni będą wnioskować o zwołanie sesji nadzwyczajnej, na której zgłoszą propozycję uchwały, aby wezwać zarząd spółki do zaprzestania prac nad kwaterą do składowania azbestu. Zachęcał, aby mieszkańcy przyszli zobaczyć, jak będą głosować ich radni.

- Nie wiem, czy ta kwatera powstanie, ale jeśli będzie okazja pozyskania 85% środków unijnych, to taka okazja się już na pewno nie powtórzy - tłumaczył Witosław Gibasiewicz.

Twierdził, że do tej pory nie została podjęta żadna decyzja w sprawie składowiska. Zapytany jednak o szansę na uzyskanie dotacji odpowiedział, że firma złożyła wniosek już 9 sierpnia, a o efektach na pewno będzie informować mieszkańców.

 

Odpady azbestowe mają być zwożone do Jarocina przynajmniej  z terenu 19 gmin będących w porozumieniu. Projekt zakłada, że składowisko może jednak pomieścić o wiele większą ilość azbestu.  

Na zakończenie wiceburmistrz Bartosz Walczak zaprosił wszystkich do zwiedzenia zakładu ZGO i zapoznania się z całym procesem technologicznym.

 

Dokument dotyczący gminnego programu usuwania azbestu PRZECZYTASZ TUTAJ.

 

Całość debaty można zobaczyć na VIDEO

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (36)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jak to jest ?
11 miesięcy temu 36
dziwię się cały czas "mondrości" mieszkańców gminy jarocin, że tych z ZJ wybierają, tych od Adama. Normalnie szczyt "mondrości". Żeby mieć śmieci, azbesty, rzeźnie, ubojnie ? To na zdrowie im i ich dzieciom ? Chociaż dzieci raczej i tak ich opuszczą, przecież wyjadą za pracą.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jak się ma nasz Azbestowy Kelner?
11 miesięcy temu ocena: 100%  35
Kelner a to to na twoich włosach to AZBEST czy ŻEL?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ meduza
11 miesięcy temu ocena: 91%  34
Szczyt chamstwa i arogancji w wykonaniu Gibasiewicza. Pokazali prawdziwą twarz. Nie liczą się mieszkańcy gminy, tylko zysk finansowy ZGO. Co jeszcze wymyślą "dla dobra spółki".
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czesław nasz zbawca?
12 miesięcy temu ocena: 65%  33
Były naczelnik Robakowski snul opowieści, jak to nas uratował przed azbestem... A ja się pytam: Kto podpisywał decyzje na przydział eternitu... Hę? Ile tego badziewia za jego rządów zamontowano na dachach domów, obór, chlewni, stodół etc... Przecież to nie kosmici zamontowali ten eternit na dachach...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Emet
12 miesięcy temu ocena: 85%  32
Rozwiązanie problemu jest proste. Ludzie i firmy z Jarocina, którzy mają na dachach eternit z azbestem powinni jak najszybciej odda go do utylizacji w Koninie. Tak jak zrobił to jeden z wypowoadjących się panów. I tak wszyscy, którzy to mają na dachach będą musieli to zrobić, inaczej będą kary. A można to teraz zrobić taniej w Koninie, potem będzie drożej. Proste. I składowisko w Jarocinie nie będzie potrzebne. Tylko problem jest w ludziach, że tego nie robią. To oni nas trują każdego dnia już teraz, a nie władza.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wer
12 miesięcy temu ocena: 78%  31
Mają w planach pomagać ludziom finansowo w tych wymianach. Ale podejrzewam że dopiero wtedy gdy powstanie u nas składowisko. Wcześniej się z tym nie ruszą
~ Pawlicki przestań mieszkańcom mydlić oczy
12 miesięcy temu ocena: 90%  30
Według ostatniego raportu GUS za 2018 rok, nasza gmina jest najbiedniejsza w regionie! 519 miejsce od końca na 2478 gmin w Polsce. A miało być tak pięknie, San Francisco, Barcelona, nie wiadomo jakie tam jeszcze padły porównania przez ostatnie lata. To jest nie do uwierzenia, jak ludzie ciągle się nabierają na tą propagandę sukcesu. To jest chore, z każdą kadencją coraz większa buta i arogancja wobec mieszkańców. Pisać petycje, zbierać podpisy, niech zobaczy ,,władza" ilu mieszkańców jest przeciwnych temu składowisku azbestu, jakby takie było super, to by się inne gminy biły o nie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ taki myk - "profilowanie wyborcy" ?
11 miesięcy temu 29
wiesz, może to tak jest , że inteligentni wyjechali za pracą (dlaczego w jarocinie nie ma dobrej pracy?), a ci co zostaną to już na wszystko się nabiorą ? Brak pracy to przypadek , gdy cała Polska się rozwija ?
~ K3
12 miesięcy temu ocena: 65%  28
Ple ple ple, a i tak na koniec wszyscy zagłosują na Adama.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ LOT
12 miesięcy temu ocena: 20%  27
Brawo Burmistrz Adam Pawlicki
~ S.LEM wikicytaty
12 miesięcy temu ocena: 92%  26
"Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców."
~ wikicytaty
12 miesięcy temu ocena: 100%  25
"Demokracja nieprawidłowo, choć sprawiedliwie wobec "głupców", za słuszność podjętego wyboru, obrała sobie większość narodu, nie zaś jego mądrość."
~ pytanie
12 miesięcy temu ocena: 93%  24
kto ma robić ten "dół" na odpady azbestowe ? Był już przetarg (jeden czy więcej) i jak był to kto wygrał ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej
12 miesięcy temu ocena: 93%  23
To pytanie retoryczne?
~ pytanie
12 miesięcy temu ocena: 92%  22
kto to: Michał Manowski ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Łysy z Dworca
12 miesięcy temu ocena: 94%  21
Adama Pawlickiego pytaj. Niech potwierdzi lub zaprzeczy czy to bliska rodzina.
~ Ewa
12 miesięcy temu ocena: 100%  20
Gibasiewicz zarzuca mediom nierzetelną informację. Chciałbym mu uzmysłowić, że media nie maja obowiązku docierania z informacją do wszystkich zainteresowanych. To władze mają obowiązek skutecznie poinformować społeczeństwo o swoich zamiarach. Ale jak coś jest niewygodne, to robi się wszystko, żeby mieszkańcy gminy wiedzieli jak najmniej. Tak było też z budową ubojni drobiu w Golinie, wszystko po cichu. Wtedy takie niewygodne informacje daje się na tablicy ogłoszeń, którą mało kto czyta, bo nie wszyscy chodzą do urzędu. Żeby znaleźć coś na stronie urzędu, to nie można być laikiem w obsłudze komputera. Sądzę, że połowa Jarociniaków, szczególnie tych po 45 roku życia nie obsługuje komputera w taki sposób aby móc doszukać się czegoś na stronie gminy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anna
12 miesięcy temu ocena: 100%  19
Obejrzałam cały 2 materiał 2,5 godziny i powiem krótko, chamstwo i arogancja Gibasiewicza przekroczyła wszelkie normy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 1008
12 miesięcy temu ocena: 97%  18
Raczej naszej całej władzy. Moim zdaniem, to na ten temat powinien się dokładnie wypowiedzieć Pan Burmistrz Pawlicki. Mieliśmy już do czynienia z niejedną konferencją prasową owego Pana, dlaczego nie zrobił takiej na temat składowiska odpadów.Bo nie wygodna by była dla niego. Bo nie mógł by ludziom spojrzeć dobrze w oczy, bo już nie może. Zauważalnym faktem jest, że od dnia wyborów Pan Burmistrz lawiruje i jak może i gdzie może to unika kontaktu z radnymi i społeczeństwem. Dlaczego tylko pociąga za sznurek pajacyka i wystawia aroganta. Co ma na myśli tak postępując. Dla Jarociniaków pokazanie filmu z Panem Burmistrzem w Kabinie Tira i całą otoczką jest równe komedii z uśmiechem Charlie Chaplina. Pytanie co się jeszcze wydarzy w tym naszym grajdole staje się zatrważające..
~ Jarocinianka
12 miesięcy temu ocena: 100%  17
Zastanawiam się dlaczego o tak ważnej sprawie nas mieszkańców nie informowano za pośrednictwem gazety jarocińskiej czy też dostarczanego do domów Japiku -czy my mieszkańcy nie mamy w tym względzie nic do powiedzenia.Jesteśmy czytaci i posaci i potrafimy logicznie myśleć. Z wypowiedzi prezesa ZGO należy rozumieć że sprawa już jest dla nas mieszkańców przegrana ponieważ 9.08.br spółka złożyła wniosek o dofinansowanie unijne.Prezesa ZGO nie mieszka przecież w Jarocinie a reszta z władz należy domniemać że nie będzie mieszkać w mieście i okolicy skażonej.Ktoś z komentujących napisał że inne miasta w okolicy rozwijają się inwestując w przemysł.Zgadzam się całkowicie a w Jarocinie przemysł przez duże P został zrównany do zera.Wystarczy zobaczyć Wrześnię,Środę itp.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Karol
12 miesięcy temu ocena: 97%  16
Dofinansowanie unijne to prawo, a nie przymus. Kolejna manipulacja persony, która mieszka ponad 50 km od Jarocina i tutaj nie spędzi ani jednego dnia swojej emerytury. Jego dzieci i wnuki nie będą mieszkać obok azbestowej krypty jak Twoje i moje.
~ Brak słów
12 miesięcy temu ocena: 97%  15
Cytuje p. Walczaka "Jak wygląda składowanie azbestu? Polega na tym, że firma, która usuwa go z naszego dachu, pakuje go w specjalne opakowania plastikowe i dodatkowo owija materiałem wykonanym z tworzywa sztucznego. I w tej postaci, w całości, żeby go nie ciąć nie kruszyć, przewozi go na miejsce składowania, do miejsca recyklingowania. Jak wygląda ten proces? Bardzo prosto. Jest to dziura w ziemi o odpowiedniej głębokości, w której paczki są zakopywane i ulegają rozkładowi w ziemi. "A teraz pytanie. Niby po jakim czasie azbest rozłożyć się w ziemi? Azbest+opakowanie plastikowe+tworzywo sztuczne to chyba kilkaset lat minie.? I to ma być zdrowe dla as i środowiska.? To chyba żart i w dodatku niezbyt udany. Pomyślcie trochę o swoich dzieciach i wnukach które będą musiały w tym środowisku zyc
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
12 miesięcy temu ocena: 96%  14
Dokładnie - brak słów!!!
~ dr
12 miesięcy temu ocena: 100%  13
Sądząc po zachowaniu, sposobie wypowiedzi i arogancji wobec zebranych, sądzę, że ten kiwaczek ze skrzywioną głową jest niespełna rozumu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gminnik
12 miesięcy temu ocena: 97%  12
He he... Szef wszystkich szefów powinien rzucić księdzu na tacę za Walczaka. W sumie za Kaźmierczaka też. Zawsze jak jest jakaś śmierdząca sprawa, to pretorianie idą na mordobicie. A jutro materiał "Burmistrz za kierownicą walca drogowego", czy tylko "Burmistrz i kwiaty od wdzięcznych pacjentów"?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Goowno
12 miesięcy temu ocena: 100%  11
Czy ci panowie mieszkają w Jarocinie???? Chyba nie. Chcą nas wpakować w goowno.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ J.W
12 miesięcy temu ocena: 100%  10
Wiceburmistrz wszedzie jego wysylaja dlaczego on zawsze Burmiszcz Ma Cykora czy nie jest kompetentny . Tereny inwestycyjne tego brakuje gminie i wielkich fabryk dlaczego jarocin sie nie rozwija tylko zadluza gmina pleszew i kozmin maja wiecej fabryk niz w powiecie jarocinskim dlaczego jak jakas duza fabryka chcisla inwestowac w jaro to js blokowano
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
12 miesięcy temu ocena: 100%  9
Pan witoslaw g. to niech lepiej się zajmie szanowaniem pracowników ponieważ to tez są ludzie. A nie wielce jak byl strajk to darl sie jak nie wiadomo co aż pluł się A na koniec szantaż. Jak tak twierdzi, że to nie grozi środowisku to niech sobie zrobi składowisko w ogródku. Z tym człowiekiem ani nie da się żyć ani dogadać. Pracownicy nawet nie mają szkodliwego płacone. A przed kamerą czy prasa taki miły. Żałosne i śmieszne jednocześnie. Trzeba by go nagrac jak zwraca się do ludzi i wtedy dać do prasy. Ale wszytsko jest do załatwienia. Tak jak stołki robią za plecami tak ludzi też powinni robić za plecami. Wtedy każdy by widział jak jest naprawdę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ !
12 miesięcy temu ocena: 97%  8
Dlaczego mieszkańcy nie otrzymali rzetelnej informacji o planowanej budowie kwatery, zanim podjęto decyzję o budowie. Niech "władza" nie tłumaczy, ze było ogłoszenie na tablicy w urzędzie czy w internecie. Panie Gibasiewicz myśli pan, że mieszkańcy co tydzień biegają do urzędu czytać ogłoszenia na tablicy? Nie każdy też ma komputer i biegle go obsługuje. Jeśli chcieliście dotrzeć z tą informacją do wszystkich mieszkańców, trzeba było napisać obszerne wyjaśnienie i informację i waszych "wiadomościach z wycieraczki". Ale tego nie zrobiliście. Mieliście w tym jakiś cel - zrobić po cichu bez wtajemniczania w to mieszkańców, bo nie daj Boże zaczną coś kumać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ anita
12 miesięcy temu ocena: 97%  7
Tego nie da się nawet skomentować!!!Buta władz jest porażająca!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ryszard
12 miesięcy temu ocena: 95%  6
Bartuś mydlisz oczy. Straszysz dzikimi wysypiskami w lasach i to ma być wytłumaczenie dla budowy kwatery w Jarocinie? Na naszym rejonie - powiat Jarocin, nie ma aż tak dużo wyrobów z azbestu, żeby nie można było zawieź ich na już istniejące składowiska. Wasz sposób przekazu jest taki, żeby dużo mówić ale nie na temat.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zuza J.
12 miesięcy temu ocena: 96%  5
Ryszard, bo to nie tajemnica, że Bartuś nie ma wiedzy. Wiedzę to może posiada, ale w zakresie makeupu i disco polo. Sweet Focus na fejsika i game over.
~ Andrzej
12 miesięcy temu ocena: 97%  4
kwatera to się kojarzy raczej ze cmentarzem, niestety!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Danuta
12 miesięcy temu ocena: 96%  3
Co za buta. Według Gibasiewicza to niebywała okazja, żeby powstała kwatera na azbest. Ludzie, Wy nie zdajecie sobie sprawy jakie szczęście Was spotyka. Pozyskają na ten cel aż 85% środków. Jednym słowem mają nas za idiotów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Żel na włosach a sieczka
12 miesięcy temu ocena: 92%  2
Kelner. Masz coś pod nosem. I nie wypowiadaj się o sprawach, o których nie masz pojęcia. To nie festyn disco polo a tym bardzie szczujnia na niepodległości. Dotarło?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Staszek
12 miesięcy temu ocena: 26%  1
Idź spać
R E K L A M A