ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Mieszkańcy pamiętają, że oddali życie za ich wolność [GALERIA]

11 miesięcy temu    6.09.2019
Anna Konieczna
komentarzy 5 ocen 1 / 100%
A A A
Uroczystości w CielczyUroczystości w Cielczy fot. UM Jarocin

Była mgła, która, według świadków tamtych wydarzeń, spowodowała, że pilot ostrzelanego wcześniej samolotu „Karaś”, zahaczył końcem skrzydła o szczyt jednego z domów. W katastrofie zginęło wtedy dwóch lotników. Mieszkańcy Cielczy - bo tam miało miejsce tragiczne zdarzenie - pamiętają o ofierze, którą za ich wolność złożyli piloci i w wyjątkowy sposób uczcili ich pamięć.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Była niedziele - 3 września 1939 roku. Ludzie szli do kościoła. Była wtedy mgła, która według naocznych świadków spowodowała, że nagle pilot przelatującego przez Cielczę samolotu „Karaś”, zahaczył końcem skrzydła o szczyt jednego z domów.

 

 

[długo czekali na remont drogi - mamy dla nich dobrą wiadomość - więcej czytaj TUTAJ]

 

 

Jak się później okazało, tuż za domem był kawałek pola, na którym załoga miała wylądować ostrzelanym wcześniej samolotem. Pilotów z palącej się maszyny ratowali wycofujący się żołnierze 15. Pułku Ułanów.

 

 

W katastrofie zginęło dwóch lotników 34. Eskadry Rozpoznawczej, należącej do 3. Pułku Lotniczego funkcjonującego w ramach Armii Poznań.

 

 

80 lat później - 3 września 2019 roku o tych zdarzeniach opowiadał zebranym na uroczystościach w Cielczy naoczny świadek katastrofy - Stefan Matysiak.

 

 

[Jarocin Sport się rozbudowuje, a co z basenem odkrytym - więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

 

 

Rozpoczęły się one mszą świętą w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Małgorzaty. Nabożeństwo odprawił proboszcz ks. Tadeusz Kurpisz.

 

 

Z kościoła wszyscy przeszli na parking przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte. Po odśpiewaniu hymnu przedstawiono okoliczności katastrofy samolotu. O wydarzeniach sprzed 80 lat opowiedział naoczny świadek katastrofy Stefan Matysiak.

 

 

[jarociński szpital się przeprowadza, zobacz, kto pakuje się jako pierwszy - szczegóły TUTAJ]

 

 

Obecny na uroczystości wiceburmistrz Jarocina Bartosz Walczak, podkreślił, że „musimy zawsze pamiętać o tym, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i że nasi przodkowie nierzadko dla jej odzyskania poświęcili własne życie”.

 

 

 

- Ci młodzi ludzie trwali na posterunku, walczyli o naszą wolność i tę walkę przepłacili życiem. Cześć Ich pamięci - mówił o bohaterskich lotnikach.

 

 

[jarocińska kultuta i oświata ma nowego dyrektora - o tym czytaj TUTAJ]

 

Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń odsłonięto tablicę poświęconą tragicznie zmarłym pilotom. Odczytano także Apel Poległych. A żołnierze 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk oddali salwę honorową i wystawili wartę przy obelisku.

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (6)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Prawda
  11 miesięcy temu 6
  Pani wice starosta Katarzyna Szymkowiak była obecna i złożyła wieniec pod obeliskiem poległych lotników
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ do ~ kat: twój bełkot obraża Polaków
  11 miesięcy temu ocena: 100%  5
  do ~ kat: jesteś obrzydliwym, prymitywnym nieukiem !! prawdziwy ciemnogród, aż dziw bierze, ze potrafisz coś z komputerem. Polak, który zna historię z szacunku dla niej nie odważyłby się tak bełkotać jak ~ kat
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ źle się dzieje w powiecie
  11 miesięcy temu ocena: 100%  4
  a tzw. władza powiatowa co robiła kiedy były uroczystości w Cielczy? nikogo nie było widać, ani starościny ani wicestarosciny ani innego powiatowca. Nie mieli czasu czy mieli to w nosie? Hańba i wstyd, no cóż pisowcy chyba są pogubieni, ale żeby nie uszanować pamięci polskich żółnierzy??? Pani Czechakowa co pani wtedy robiła? a pani wice Szymkowiakowa, co pani robiła? nie miała Pani czasU? A może ja nie wiem jak wyglądają władze powiatu i się mylę?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ kat
  11 miesięcy temu ocena: 50%  3
  Ma kampanie wyborczą i takie" banialuki" pewnie ją nie interesują
  ~ ???
  11 miesięcy temu ocena: 100%  2
  brawo za upamiętnienie polskich lotników z września 1939r. szkoda, że późniejsze, powojenne władze komunistyczne w Jarocinie wykorzystały ich propagandowo i zamieścili ich nazwiska na tablicy w radzieckim mauzoleum na jarocińskim cmentarzu razem z sovieckimi okupantami , czy kiedyś ktoś to wyprostuje?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ kat
  11 miesięcy temu ocena: 0%  1
  Mistrzu albo sowieckie albo radzieckie zdecyduj się. Jesteś nie douczony. I jeszcze jedno dobrze, że ta wredna komuna w ogóle o nich pamiętała
  R E K L A M A