ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AEnergia Jarocin A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Mieli jeden sposób na przeżycie

› Aktualności 13 dni temu    21.05.2020
Anna Kopras Fijolek
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A

Trwa epidemia. Na terenie powiatu jarocińskiego zmarły 3 osoby, ale już w całej Wielkopolsce jest 141 ofiar, a w Polsce - 965. W całym kraju zachorowało prawie 20 tys. osób.

 

Ponad 300 osób zmarło na naszym terenie podczas epidemii dżumy w latach 1708-1710., 171 - na cholerę w 1852 roku. Ostatnią wielką pandemią była grypa hiszpanka - w latach 1918-1920. Niezależnie od rodzaju epidemii zarówno wtedy, jak one wybuchały, jak i teraz, kiedy zmagamy się z koronawirusem, sposób na to, by zminimalizować skutki, był jeden - dbanie o higienę.

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Tak o kuracji stosowanej na cholerę pisał ks. W. Lewandowski, jarociński kapłan.

 

- Nie widząc poprawy, tylko coraz groźniejsze niebezpieczeństwo, przybyłem tutaj do Dębna na kuracyę wodną dnia 20 bm. Mile przyjęty przez dr. Sachsa i rządcę domu, odebrałem zaraz w południe wycieranie mokrem prześcieradłem, a pod wieczór znów wycieranie podwójne, to jest wyżdżętem prześcieradłem i dobrze namoczonem w wodzie zimnej, poczem mnie prześcieradłem suchem mocno wytarto. Rozumie się, że okład na brzuchu do połowy w zimnej wodzie zmaczany i wyżdżęty, za każdą kąpielą się odświeża i ciągle się nosi we dnie i w nocy. Noc jednak miałem niespokojną, bo rozwolnienie nie ustało. W sobotę dopiero, to jest dnia 21 przekonawszy się p. dr Sachs, że to choroba nieco zastarzała i ciężka, kazał mię kąpać w wodzie 14oR15, przyczem wszystkie członki silnie nacierano tak, iż całe ciało wyglądało jakby było sinapismami obłożone.

 

Szerzej na temat sposobów leczenia opisanych przez proboszcza oraz o epidemiach, które w różnych okresach dziejów nękały Jarocin oraz okolicę, w aktualnym wydaniu "Gazety Jarocińskiej"

R E K L A M AWOLNE MIEJSCA AR1
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Cov 1708
12 dni temu 3
Jestem ciekaw cz przy rewitalizacji jarocina pamiętano o ofiarach pandemi sprzed lat przy krzuży przy mleczarni
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pegaz
13 dni temu ocena: 89%  2
Droga Redakcjo, czy za każdym artykułem , trzeba klikać ,pod = SZANUJEMY TWOJĄ PRYWATNOŚĆ- -= nie przesadzajcie, nadgorliwością tak jak Policja w Warszawie, czy PR Trójce,lub niektóre sanepidy. Pozdrawiam,
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pegaz
12 dni temu 1
Dziękuję , nie ma .
R E K L A M A