ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Matura 2019. Ponad 500 zdających jeden z najważniejszych egzaminów [AKTUALIZACJA]

› Aktualności ponad rok temu    6.05.2019
Anna Konieczna
komentarzy 13 ocen 0 / 0%
A A A
Matura 2016Matura 2016 fot. B. Nawrocki (archiwum)

Dzisiaj - 6 maja ruszają tegoroczne matury. W salach pięciu szkół średnich naszego powiatu punktualnie o 9.00 zasiadzie ponad 500 absolwentów, żeby rozpocząć trwający prawie miesiąc maraton egzaminacyjny. Będziemy go relacjonować na naszym portalu na bieżąco.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

To, czy tegoroczne matury się odbędą, jeszcze dwa tygodnie temu nie było wcale takie pewne. Ten najważniejszy egzamin dla absolwentów szkół średnich stanął pod znakiem zapytania z powodu strajku nauczycieli, którzy nie prowadzili lekcji i nie wykonywali żadnych innych obowiązków.

 

 

Dyrektorzy placówek mieli spore kłopoty ze skompletowaniem komisji, które nadzorowały egzaminy - najpierw gimnazjalne, a potem ośmioklasistów [przeczytaj szczegóły TUTAJ].

 

 

W przypadku matur to nie składy komisji były największych problemem, ale - najpierw wystawienie ocen końcowych maturzystów, którzy kończyli naukę w szkole średniej 26 kwietnia [więcej na ten temat - TUTAJ], a później zatwierdzenie tych ocen, czyli klasyfikacja końcowa. Był to warunek, bez spełnienia którego matury nie mogły zostać przeprowadzone.

 

 

Początkowo nikt oficjalnie i wprost nie mówił, że tegoroczne matury mogą się nie odbyć. Ale dyrektorzy szkół przyznawali, że sytuacja jest trudna, ponieważ, aby klasyfikacja końcowa była ważna na posiedzenie rady pedagogicznej musi się stawić 50% plus jeden nauczyciel [szczegóły TUTAJ].

 

 

[o nietypowym spotkaniu strajkujacych nauczycieli i tych, którzy ich wspierali - przeczytasz TUTAJ]

 

 

Wszystko zatem zależało od strajkujących pedagogów.

 

 

- Mogę tylko liczyć na sumienie i poczucie odpowiedzialności każdego nauczyciela - mówił Marek Tyrakowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie.

 

 

 

Te apele dyrektorów przyniosły skutek – we wszystkich szkołach średnich powiatu jarocińskiego oceny końcowe zostały zatwierdzone przez nauczycieli. Tym samym młodzież miała otwartą drogę do matury [więcej czytaj TUTAJ].

 

 

W międzyczasie szef ogólnopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego ogłosił zawieszenie strajku w szkołach w całym kraju. Nauczyciele – w poniedziałek 29 kwietnia wrócili do pracy [więcej TUTAJ].

 

 

Minął tydzień i egzaminy maturalne ruszają. Tradycyjnie na pierwszy ogień pójdzie język polski pisemny. Dzień później - we wtorek 7 maja - matematyka a w środę - 8 maja język angielski.

 

 

Ten pierwszy tydzień zakończy - w piątek 10 maja - egzamin z biologii i wiedzy o społeczeństwie. Przystąpią do niego ci, którzy wybrali te przedmioty, jako dodatkowe.

 

 

Czas trwania egzaminów pisemnych zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, i od poziomu. Na przykład egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, na rozszerzonym - 180 minut. Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godzinie 9.00 i potrwa do 14.00.

 

 

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej. Egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w dwu pierwszych tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 25 maja.

 

 

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

 

 

Wszyscy, którym nie uda się zdać egzaminu z jednego przedmiotu w części ustnej lub pisemnej, mogą przystąpić do matury poprawkowej, która obędzie się we wtorek 20 sierpnia.

 

 

Z kolei zdający, którzy uzyskali zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w dodatkowym terminie - mogą to zrobić od 3 do 8 czerwca - matura ustna i od 3 do 19 czerwca - część pisemną.

 

 

[AKTUALIZACJA 10.30]

 

Mamy tematy z języka polskiego na poziomie podstawowym. Młodzież miała za zadanie zinterpretoiwać wiersz "Samotność" Anny Świrszczyńskiej i napisać czym dla czlowieka może być wolność na podstawie fragmentu z "Dziadów" Adama Mickiewicza. Na egzaminie pojawiły się również pytania z dzieł Henryka Sienkiewicza.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (11)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Arkadiusz Makarewicz
ponad rok temu ocena: 63%  11
Hmm... Matura... Dla mnie najgorszy czas w życiu - załamanie nerwowe prawie przypłacone utratą życia... Ale mimo wszystko powodzenia! :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Arkadiusz Makarewicz
ponad rok temu ocena: 67%  10
I kto kogo chciał tu zdyskredytować? :(
~ Arkadiusz Makarewicz
ponad rok temu ocena: 75%  9
I faktycznie nie jestem bez idei... :( Marzy mi się świat bez religii i wojen...
~ Arkadiusz Makarewicz
ponad rok temu ocena: 100%  8
do "Nyk": no właśnie, ja wybieram Boga, który jest wszystkim i jest we wszystkim... Katolicy wybierają ideologię podyktowaną obcą i nieprawdziwą doktryną...
~ Nyk
ponad rok temu ocena: 100%  7
Człowiek jest taką istotą że albo wybierze Boga albo ideologię - mniejszą lub większą ale nie ma człowieka bez idei.
~ Arkadiusz Makarewicz
ponad rok temu ocena: 100%  6
Poza tym nie mam nic do np. katolików, ale piętnuję obłudę sekt i religii (dużych sekt)!
~ Arkadiusz Makarewicz
ponad rok temu ocena: 50%  5
Czy ja naprawdę wyglądam, jakbym był opętany? xD https://www.facebook.com/arkad... To katolicy są daleko od Boga!
~ Arkadiusz Makarewicz
ponad rok temu ocena: 50%  4
Ja się czuję teraz świetnie... Jak byłem praktykującym i wierzącym katolikiem, to miałem to załamanie nerwowe... Ale spoko, jak chcecie, to możecie mnie egzorcyzmować... xD
~ Arkadiusz Makarewicz
ponad rok temu ocena: 60%  3
Hahahaha! xD
~ .
ponad rok temu ocena: 29%  2
Jak się jest daleko od Boga to ma się załamania nerwowe. Mało że nie radzisz sobie sam ze sobą, to jeszcze próbujesz zdyskredytować wierzących i praktykujących katolików. Mam wrażenie, że potrzebujesz egzorcysty. Czytałam twoje wypociny pod innym artykułem.
~ ...
ponad rok temu ocena: 33%  1
Bez komentarza.
R E K L A M A