ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Mają zadbać o rodziców czuwających przy dziecku w szpitalu

ponad rok temu    23.05.2019
Anna Konieczna
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Jeśli jesteś rodzicem i masz dziecko w szpitalu albo kiedykolwiek może zdarzyć się taka konieczność, to ta informacja jest dla ciebie.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Pobyt rodziców przy chorym dziecku w szpitalu łączy się przeważnie z pokonywaniem wielu trudności i uciążliwości. Spędzanie nocy na niewygodnym, czasami ogrodowym krześle albo na karimacie było częstą rzeczywistością, z którą stykali się rodzice.

 

 

- Moje dziecko często chorowało. Byliśmy w kilku szpitalach. Na niektórych oddziałach mieliśmy wręcz hotelowe warunki, a były i takie, gdzie czuliśmy się trochę, jak intruzi - przyznaje mama 6-letniego Łukasza z Jarocina.

 

 

To może się niebawem zmienić i szpitale będą miały obowiązek zapewnić godziwe warunki rodzicom pozostającym z dzieckiem na oddziale i nie pobierać opłat za ten pobyt.

 

 

[uważasz się za SUPER MAMĘ albo znasz taką - mamy dla Ciebie super konkurs - szczegóły TUTAJ]

 

 

Parlamentarzyści pracują bowiem nad zmianami w Ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z 6 listopada 2008 roku. Od dłuższego czasu apelował o nie Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

 

 

W ubiegłym roku napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o podjęcie prac legislacyjnych, które gwarantowałyby osobom bliskim dziecka bezpłatny pobyt przy jego łóżku, w trakcie hospitalizacji.

 

 

Rzecznik podkreślał, że

 

„ustawa o prawach pacjenta gwarantuje im podczas pobytu w szpitalu prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami. Pacjent - jak zaznaczył - ma także prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. Szpital ma obowiązek respektować prawa pacjenta i umożliwiać jego kontakt z bliskimi. Korzystanie z tego prawa jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów małoletnich, kiedy sprawowanie opieki uzasadnione jest chorobą oraz wiekiem dziecka.”

 

 

[potrzebujesz pomocy prawnej i nie masz pieniędzy na poradę - zobacz, jak i gdzie uzyskać ją bezpłatnie - więcej TUTAJ]

 

 

Pierwotna wersja nowelizacji ustawy o prawach pacjenta dopuszczała pobieranie opłat za posiłki wydawane rodzicom, użytkowanie pościeli i korzystanie z dodatkowego łóżka udostępnionego przez szpital. Ministerstwo zdrowia wycofało się jednak z tej propozycji.

 

 

- Zdecydowaliśmy, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie pokrywał wszystkie koszty związane z pobytem rodzica w postaci, łóżka, pościeli, posiłku - informuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Wiemy, że pobyt rodzica jest ważny dla zdrowienia dziecka. Lepiej, gdy rodzic jest w szpitalu. To jest zdrowsze dla dzieci. Dzięki tym regulacjom zniesiemy koszty rodzica będącego przy dziecku - argumentuje.

 

 

[dodatkowe pieniądze dla jarocińskiego szpitala - zobacz ile i na co zostana przeznaczone - szczegóły TUTAJ]

 

 

Z kolei wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko, ma nadzieję, że szpitale przygotują odpowiednią infrastrukturę, by zapewnić dobre warunki dla rodziców. - Dzięki temu rodzic, który będzie chciał towarzyszyć swojemu dziecku czy osobie niepełnosprawnej będzie miał warunki do takiego pobytu - podkreśla.

 

 

Minister odnosi się także do kosztów związanych ze zniesieniem opłat dla rodziców hospitalizowanych dzieci. Jego zdaniem szacowane są one na kilkadziesiąt milionów złotych rocznie w skali kraju. - Narodowy Fundusz Zdrowia właśnie wycenia koszty pobytów rodziców i będzie przekazywał szpitalom pieniądze na te pobyty - zapewnia Szumowski. - To będzie stawka dzienna za pobyt rodzica przy dziecku. To będą dodatkowe pieniądze przeznaczone na finansowanie właśnie posiłku, pościeli czy leżanki.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

Powiązane

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A