ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AEnergia Jarocin A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Ksiądz nie musiał za dużo kropić, bo otwarcie parku odbywało się w strugach deszczu [ZDJĘCIA, WIDEO]

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    15.05.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 18 ocen 6 / 83%
A A A
 fot. Lidia Sokowicz

W Parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego w Jarocinie z betonowych na granitowe oraz mineralne wymienione zostały nawierzchnie wszystkich alei, założono nowe oświetlenie i monitoring. Została ustawiona mała architektura m.in. ławki, kosze, stojaki na rowery, a przede wszystkim dokonano nasadzeń drzew, krzewów, bylin i założono nowe trawniki.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

 

Park ma służyć nie tylko odpoczynkowi, ale ma być również miejscem edukacji. Za pomocą plansz opowiada swoją historię, a także historię udziału jarociniaków w powstaniu wielkopolskim. Teren zieleni znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Hallera i Śródmiejskiej został zaprojektowany praktycznie na nowo. Są wśród nich laureaci konkursu na najlepsze prace magisterskie poświęcone Ziemi Jarocińskiej, bardzo młodzi jarocińscy architekci Marcelina Pilarczyk i Piotr Kociński. W parku ustawiono pięć rzeźb, które zaprojektował i wykonał Michał Batkiewicz.

Teren został zrewitalizowany w ramach kompleksowego projektu rozwoju systemu zieleni w Jarocinie, obejmującego parki, skwery i zieleń przyuliczną. Na realizację tego przedsięwzięcia gmina pozyskała ponad 12 mln zł dofinansowania unijnego.

Uroczyste osłonięcie pomnika patrona - Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego - odbyło się już trzy miesiące temu w rocznicę jego urodzin. Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie całego parku po renowacji i rewitalizacji. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a ksiądz Przemysław Kubiak - proboszcz parafii w Brzóstkowie, z której pochodził - urodzony i pochowany w Lgowie - major, dokonał poświęcenia terenu. Z uwagi na to, że niemal przez całą uroczystość padał obfity deszcz, kapłan stwierdził, że nie musi zbyt dużo kropić, bo jest tylko nieudolnym pomocnikiem Pana Boga.

Przy tej okazji wszyscy zebrani dowiedzieli się, kim są pozostałe cztery podstacie powstańców. Ich sylwetki zaprezentowali członkowie ich rodzin. O Janie Pawlickim, pradziadku obecnego burmistrza, mówiła wnuczka Janina Błaszczyk. Burmistrza Franciszka Basińskiego wspominała jego krewna i regionalistka Jadwiga Pieńczewska, a o Feliksie Łabędzkim i Bronisławie Kirchnerze - dyrektor muzeum Sebastian Pluta.

 

Wśród gości był także prof. Zdzisław Krasnodębski – wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. W tym samym czasie po ulicach Jarocina jeździł samochód z jego banerem wyborczym.

 

 

Park przy ulicy Hallera został utworzony jako pierwszy park miejski w Jarocinie. Od 1923 roku nosił imię hrabiego Gorzeńskiego. Po II wojnie światowej przemianowano go najpierw na Bohaterów Stalingradu, a później na Park Zwycięstwa. Major Zbigniew hr. Ostroróg-Gorzeński był niezwykłym człowiekiem, czym zyskiwał sobie uznanie nie tylko powstańców, ale i mieszkańców Ziemi Jarocińskiej. W 1920 r. Rada Miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Jeszcze w okresie zaborów hr. Gorzeński dbał o to, aby polskie dzieci mogły pobierać naukę w polskiej szkole i budowę takiej ufundował w Tarcach. Wspierał działalność Towarzystwa Pomocy Naukowych i Towarzystwa Czytelni Ludowych. Był inicjatorem budowy pomnika poświęconego powstańcom. Musiał być też miłośnikiem sztuki - o czym świadczył wygląd wnętrz pałacu - miłośnikiem przyrody. Ukończył wydział leśnictwa Uniwersytetu w Berlinie, zapewne dlatego otoczenie tarzeckiego pałacu stanowiło przepiękny park.  - Dziś, otwierając  park Gorzeńskiego po gruntownej przebudowie, jako miejsce pamięci o udziale jarociniaków w powstaniu wielkopolskim, chcemy wypełniać testament mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego i kontynuować jego dzieło. W tym historycznym miejscu historia przenika się z przyrodą. (...)  Myślę, że efekty Waszej pracy podobają się także druhowi komendantowi, który pewnie teraz na nas spogląda nie tylko z tego postumentu – mówił w swoim wystąpieniu Adam Pawlicki.

 

R E K L A M AWOLNE MIEJSCA AR1
+ 5 głosów: 6 (83%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (18)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ RAH
  ponad rok temu ocena: 100%  18
  Kościół był zawsze za narodem...... Papież Pius VI w 1795 potępił Powstanie Kościuszkowskie. Papież Pius IX w 1864 potępił powstanie styczniowe. Papież Grzegorz XVI uznał cara za legalnego władcę Polski, mimo że ten nie był katolikiem. Papież Pius X w swym liście " Poloniae populum" z 3 grudnia 1905 roku potępia polskie wystąpienia przeciw zaborcom. O II WŚ nie wspomnę
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ mieszkaniec
  ponad rok temu ocena: 50%  17
  przepiękny park , gratulacje !
  ~ jula
  ponad rok temu ocena: 100%  16
  - pięknie ,prześlicznie to teraz czas żeby zrobić choć porządek wokół pomnika gen Taczaka i obelisku gen Cepy w parku w Mieszkowie .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Jerzy
  ponad rok temu ocena: 40%  15
  widać rozwój - brawo śliczny ten park
  ~ Ela
  ponad rok temu ocena: 40%  14
  - tylko pogratulować Jarocinowi za przepiękny park.Brawo władaza,
  ~ jula
  ponad rok temu ocena: 86%  13
  - panie radny po Jarocinie bo po Mieszkowie już mniej a jeszcze chcecie pozwolić na budowe wielkiej świniarni przy parku w Mieszkowie , na razie jest tam brud - smród ma być do kompletu ?
  ~ radny
  ponad rok temu ocena: 27%  12
  - aż miło teraz spacerować i wypoczywać , Jarocin pięknieje z dnia na dzień . Gratulacje dla władz i wykonawców.
  ~ Buc
  ponad rok temu ocena: 80%  11
  2 sprawy.Po pierwsze.jakim to trzeba być prostakiem,żeby stać jak nie powiem kto z łapami w kieszeniach podczas takich uroczystości. Po drugie.Od kogo Bajda pożyczył spodnie?żeby tak się w mundurze zaprezentować to trzeba mieć tytuł magistra
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ oj ty
  ponad rok temu ocena: 100%  10
  gdzie kultura wypowiedzi droga/gi pani/panie pytam ??? zacznijmy może od siebie co ??? łapy ??
  ~ 1605
  ponad rok temu ocena: 71%  9
  A nie zauważyłeś, bo nie wspominasz, że Panu Wice Walczakowi chyba już jakiś katering od tyłu podawali, bo miele i miele. Nie podobno żeby kawę ziarnistą na przyjęcie przygotowywał. Kultura poniżej pasa.
  ~ uczestnik
  ponad rok temu ocena: 67%  8
  to było jeszcze przed uroczystością drogi panie
  ~ -/-
  ponad rok temu ocena: 82%  7
  Leszka Bajdę to chyba pogięło !
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ kryspin
  ponad rok temu ocena: 8%  6
  Tylko Jan Dziedziczak do PE
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ mm
  ponad rok temu ocena: 80%  5
  piekny park
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Cdn
  ponad rok temu ocena: 56%  4
  Ile pan w czarnej sukience wziął za pokropienie? Może by tak GJ o to zapytała, ale tego ten szmatławiec nigdy nie zrobi.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ WWW
  ponad rok temu ocena: 75%  3
  tyle ile dajesz na tacę
  ~ Ja
  ponad rok temu ocena: 70%  2
  Tym razem był w myśliwskim mundurze, a nie w sutannie
  R E K L A M A