Krawczyk podwójnym mistrzem Polski!

Krawczyk podwójnym mistrzem Polski! - Zdjęcie główne

W miniony weekend rozgrywane były tegoroczne Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. Wzięło w nich udział czworo kolarzy pochodzących z Jarocina. Najbardziej zadowolony po mistrzostwach będzie Szymon Krawczyk, który został podwójnym młodzieżowym mistrzem Polski!

W piątek w Busku Zdroju rozegrano "czasówkę". Mistrzem Polski niespodziewanie został Kamil Gradek, który wyprzedził specjalistę w jeździe indywidualnej na czas Macieja Bodnara. Brązowym medalistą został Łukasz Wiśniowski. W tej konkurencji na 44-kilometrową trasę wyruszyło 39 zawodników, a w tym gronie aż trzech pochodzących z Jarocina - Szymon Krawczyk, wychowanek Szymona Gruchalskiego z UKS Trójka Jarocin, a obecnie zawodnik CCC Development; Dawid Kuderczak - wychowanek Victorii Jarocin, obecnie zawodnik KTLC Konin i Bartosz Mikler - zawodnik Victorii Accent Jarocin. Znakomicie spisał się Szymon Krawczyk, który w klasyfikacji generalnej zajął szóste miejsce, tracąc do zwycięzcy 3 minuty i 3 sekundy. Jednocześnie Krawczyk został najlepszym młodzieżowcem, zdobywając złoty medal w klasyfikacji kolarzy do 23 roku życia! Dobrze spisał się także Dawid Kuderczak, który w klasyfikacji ogólnej zajął 18 miejsce, natomiast wśród młodzieżowców (w tym gronie startował dopiero po raz pierwszy) uplasował się na 8 miejscu. Bartosz Mikler ukończył zawody na 27 pozycji.

W niedzielę rozegrano natomiast wyścig elity mężczyzn ze startu wspólnego. Kolarze mieli do pokonania 196 km wokół Kazimierzy Wielkiej. Tym razem w peletonie znalazło się dwóch kolarzy z Jarocina. Oprócz Szymona Krawczyka także najbardziej doświadczony wychowanek Szymona Gruchalskiego, najaktywniejszy kolarz tegorocznego Tour de Pologne, Maciej Paterski (Wibatech Merx). Już na początku wyścigu wysoką formę potwierdził Krawczyk. Po około 40 km jazdy zdecydował się na samotny odjazd. Przed peletonem przejechał niemal do połowy dystansu, ale w końcu został doścignięty. Z kolei na kilka kilometrów przed metą na ucieczkę zdecydowało się dwóch kolarzy - Maciej Paterski i rewelacja tegorocznego Tour de Pologne Kamil Małecki. Paterski uważany był przez ekspertów za kolarza, który jest lepszym sprinterem, dlatego wydawało się, że ma spore szanse zostać mistrzem Polski. Niestety, peleton na 300 metrów przed metą dogonił obu śmiałków. Ostatecznie zwyciężył Stanisław Aniołkowski, który wyprzedził Szymona Sajnoka oraz Pawła Franczaka. Szymon Krawczyk znów znalazł się w ścisłej czołówce, zajmując 7 miejsce. Ponownie okazało się, że zagwarantowało to kolarzowi z Jarocina drugi złoty medal w kategorii młodzieżowców U-23!

Szymon Krawczyk dotychczas znany był z sukcesów osiąganych w kolarstwie torowym. Po przenosinach do nowej grupy kolarskiej CCC Development zdecydował się jednak więcej uwagi poświęcić kolartwu szosowemu, podobnie jak uczynił to Szymon Sajnok.

- Te sukcesy dużo dla mnie znaczą. Są na pewno dawką motywacji. Zrezygnowałem, jak na razie, ze startów na torze, przez co spotkało mnie wiele nieprzyjemności. Zabrano mi przynależność do Teamu 100. Chcieli mnie także pozbawić stypendium. A tak naprawdę nie zrobiłem nic, co mogłoby oznaczać, że nie będę podnosił swojego poziomu sportowego. Dostałem ogromną szansę z drużyny CCC Development i chciałem ją wykorzystać właśnie po to, aby podnosić swój poziom sportowy - przyznał z żalem podwójny złoty medalista mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym w kategorii młodzieżowców Szymon Krawczyk