ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M Abaseny a1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Koło PSD istnieje już 30 lat. Pomogli wielu chorym [ZDJĘCIA]

› Aktualności› Wydarzenia 7 miesięcy temu    14.11.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 0 ocen 8 / 88%
A A A
 fot. Lidia Sokowicz

Dziś przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Obchody w Jarocinie odbyły się już wczoraj i zostały połączone z jubileuszem 30-lecia istnienia koła powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarocinie. 

 

R E K L A M Awspieram jarocinskie SRT1

 

 

Podczas uroczystości w Centrum Socjalnym były okolicznościowe wystąpienia, wręczenie odznaczeń i dyplomów oraz wykład edukacyjny. Prezes Marian Bryl przypomiał najważniejsze wydarzenia z historii jarocińskiej organizacji zrzeszającej chorych na cukrzycę. Wspomniał o tym, że koło w czasach, gdy żywność była reglamentowana, liczyło prawie 400 osób, ponieważ przynależność do organizacji oznaczała dodatkowe przydziały. Zarząd zajmował się najpierw pozyskiwaniem strzykawek jednorazowych, a z czasem - glukometrów. Obecnie działalność koła skupia się wokół edukacji - chorych i ich rodzin. Uświadamiają jak wielkim problemem jest ta choroba cywilizacyjna, która z roku na rok zwiększa żniwo. Wiele osób choruje przez lata, a dowiaduje się o cukrzycy przy okazji np. badań przed zabiegiem operacyjnym. O nowościach w jej leczeniu mówiła z kolei specjalista diabetolog - dr Hanna Byks, która dwa razy w tygodniu przyjmuje pacjentów w szpitalnej poradni diabetologicznej. 

 

Na uroczystości obecny był zastępca burmistrza Bartosz Walczak, który omyłkowo przekazał okolicznościowy dyplom i książki 'Młyn nad Lutynią" na ręce Jana Kómocha - prezesa wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego PSD. Pozostali goście złożyli życzenia Marianowi Brylowi - szefowi jarocińskiego koła.

 

Na pamiątkę spotkania zaproszeni goście otrzymali nie tylko dyplomy uznania i okolicznościowe medale nadane przez zarząd główny PSD, ale również serwetkę, ozdoby świąteczne i wiersz, które przygotowała sekretarz - Wiesława Przybylska-Szejner. Prezes Marian Bryl został obdarowany przez nią zegarkiem.

 

W gronie wyróżnionych znalazła się m.in. redakcja "Gazety Jarocińskiej". Wśród odznaczonych były też osoby, które od lat skutecznie walczą z chorobą i jej skutkami. Medal "Za Zwycięstwo nad Cukrzycą" może mieć kolor srebrny (za 30 lat życia z cukrzycą), złoty (za 40 lat) lub platynowy (za 50 lat).  

 

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 roku. Obchodzony jest 14 listopada, czyli w dniu urodzin Fredericka Bantinga, który w 1922 roku odkrył insulinę, która okazała się przełomem w leczeniu cukrzycy. Dzień ten służy zwiększeniu świadomości społecznej odnośnie objawów choroby, przyczyn jej powstawania, skutecznych sposobów leczenia i zapobiegania jej powikłaniom. Edukacja chorego i jego bliskich stanowi ważny element procesu leczenia. Pierwsze przypadki cukrzycy opisano już w starożytności - w tekstach staroindyjskich i w egipskich papirusach datowanych na 1500 rok przed naszą erą.

 

Światowy Dzień Cukrzycy ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość o tej chorobie i promować właściwe działania profilaktyczne. Szacuje się, że około 285 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę, z czego 90 proc. cierpi na cukrzycę typu 2, do której w dużej mierze przyczynia się otyłość i niezdrowy styl życia.Ponieważ kolor niebieski jest symbolem zjednoczenia ludzi dobrej woli na rzecz walki z cukrzycą, przez dwa dni - 13 i 14 listopada - budynki Urzędu Miejskiego w Jarocinie, Ratusza i Kamienicy Kultury oświetlone zostały taką właśnie barwą. 

 

Zarząd koła PSD w Jarocinie dyżuruje w każdą środę w godz. 11.00-13.00 w Jarocińskim Ośrodku Kultury (p. 31).

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. 

 

+ 7 głosów: 8 (88%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Xits
  7 miesięcy temu 1
  A zaprosili Jantasa który zatrudnił dr Byks w szpitalu ściągając ją z Poznania i który wpadł na pomysł udzielania przez Panią dr konsultacji dla diabetyków? Dzięki tej Pani nie byłoby poradni w Jarocinie. I czy zaprosili Mazurka za czasów którego powstała ta poradnia?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  R E K L A M A