ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1_AKTYWNY
R E K L A M AMoto tech B1_09_2020

Kolegium RIO unieważniło ważną uchwałę rady. Musi się odbyć sesja nadzwyczajna

› Aktualności 10 miesięcy temu    6.12.2019
Anna Kopras Fijolek
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Anna Kopras-Fijołek

Nadzwyczajne posiedzenie nowomiejskiej rady gminy zwołano na najbliższy poniedziałek.

 

Okazuje się, że Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu unieważniło w całości uchwałę rady gminy Nowe Miasto nad Wartą z dnia 30 października w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki takiej opłaty.

R E K L A M ABolsius

 

- Kolegium argumentowało swoje stanowisko tym, że po 6 września, po wejściu w życie zmian do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rada gminy nie miała podstaw do podjęcia uchwał, opierając się na przepisach dotychczasowych. Tym samym okres przejściowy, który został wskazany w ustawie wprowadzającej zmiany do ,,ustawy śmieciowej” dotyczy jedynie gmin nie podejmujących uchwał w tym okresie. Natomiast gmina Nowe Miasto nad Wartą po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zmuszona była podjąć uchwałę w sprawie wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - mówi sekretarz gminy, Honorata Nawrocka.

 

Wobec stanowiska RIO rada gminy zobowiązana jest podjąć nową uchwałę w sprawie stawki opłaty, uwzgledniającą również to, że po wejściu w życie tej uchwały mieszkańcy gminy nie będą już mogli nie segregować odpadów. RIO zwróciło również uwagę, że gmina ma obowiązek wprowadzenia zwolnienia z tytułu posiadania kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów.

 

Podjęcie uchwały znalazło się w porządku obrad sesji nadzwyczajnej, która odbędzie się w poniedziałek tj. 9 grudnia.

 

 

- Zapisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych. Sama ustawa jak to już wcześniej mówiłam również zdaniem specjalistów jest niedoprecyzowana, wprowadza wiele dezinformacji zarówno wśród gmin jak i samych mieszkańców. To z kolei - ze względu na kształtującą się obecnie linię orzeczniczą - skutkuje właśnie stwierdzeniami przez organy kontroli naruszeń w tych gminach, w których stosowana interpretacja okazuje się odmienna od tej kształtowanej w orzecznictwie. Gospodarka odpadami komunalnymi, jak widać, jest nie tylko trudna z powodu rosnących cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, ale także w zakresie prawno-administracyjnym - dodaje sekretarz gminy.

 

 

Nadzwyczajne posiedzenie rozpocznie się o godz. 15.00.

 

ZOBACZ TEŻ - ZABYTKOWE MIEJSCE ODZYSKUJE SWÓJ WYGLĄD

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!