ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Już niedługo otwarcie nowej ścieżki rowerowej

› Aktualności› Wydarzenia 10 miesięcy temu    22.07.2019
Karina Muszalska
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Pierwszy odcinek trasy rowerowejPierwszy odcinek trasy rowerowej fot. Karina Muszalska

Pierwszy etap budowy ścieżki rowerowej z Żerkowa do Jarocina wkrótce będzie miał swój finał. O czym mowa?

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Budowa ścieżki rowerowej z Jarocina do Żerkowa była zapowiadana od trzech lat. Po drodze realizacja inwestycji napotkała na wiele przeszkód. Jak dzisiaj wygląda sprawa trasy rowerowej?

 

 

Koncepcja budowy ścieżki rowerowej z Jarocina do Żerkowa powstała już 2016 roku. Wtedy to 11 kilometrów trasy z Jarocina do Żerkowa zobowiązały się zbudować trzy samorządy: powiatu jarocińskiego, gminy Jarocin oraz gminy Żerków. Podpisanie listu intencyjnego odbyło się z wielką pompą na żerkowskim rynku: - Jest to wydarzenie nie tylko brzemienne w skutkach, ale i odważne. Budując drogę, ścieżkę tworzymy elementy, które łączą- podkreślał wtedy ówczesny burmistrz Żerkowa Jacek Jędraszczyk.

 

 

Niestety droga zamiast połączyć samorządy to je podzieliła. Przyczyną było zapewne odwołanie z funkcji starosty jarocińskiego Bartosza Walczaka, protegowanego burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego. Współpraca powiatu z gminą Jarocin znacznie się pogorszyła, a projekt budowy ścieżki trafił do szuflady.

 

 

Powiat jarociński i gmina Żerków nie zrezygnowały z budowy ścieżki rowerowej. Stała się ona największą inwestycją powiatową na rok 2019. W budżecie zarezerwowano na ten cel ponad 2 mln zł. Po tym, jak gmina Jarocin wycofała się z udziału w projekcie, powiat mógł liczyć tylko na dofinansowanie od gminy Żerków.

 

 

Prace związane z budową ścieżki rowerowej rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. Przebiega ona wzdłuż drogi powiatowej Jarocin - Żerków. Jako pierwszy zrealizowano odcinek od Żerkowa do rzeki Lutynia. Przy jego końcu wykonano zaś specjalną wiatę z ławkami i stołem, gdzie każdy podróżujący rowerzysta może sobie odpocząć. Niewątpliwie plusem tego miejsca jest stacja naprawy rowerów.

 

 

W czasie prac budowlanych wynikły kolejne sprawy i żerkowscy radni musieli zadecydować o zwiększeniu pomocy finansowej dla powiatu w roku 2019. Transza, która za ten rok miała wynosić 600 tys. wzrosła o 100 tys. zł. Powodem sytuacji stały się zwiększone koszty budowy ścieżki rowerowej na trasie Żerków - Jarocin. O tym przeczytasz TUTAJ

 

 

W międzyczasie dzięki ubiegłorocznym wyborom samorządowym i zmianom na stanowiskach starosty oraz wicestarosty zaświeciło kolejne światełko dla ścieżki rowerowej. Nowe władze powiatu dogadały się z władzami gminy i realizowana będzie ona wspólnie. O szczegółach przeczytasz TUTAJ.

 

 

 

Uzgodnione zostały więc wstępne warunki porozumienia, a rada miejska Jarocina uchwaliła dofinansowanie odcinka między Jarocinem a mostem w Wilkowyi w wysokości blisko 1,5 miliona złotych.

 

 

Adam Pawlicki na profilu w mediach społecznościowych napisał:

 

Cały czas w pracy, cały czas w biegu, pełno spotkań i spraw, dlatego dziś, właśnie w Wilkowyi, podpisałem umowę, dzięki której Gmina Jarocin wesprze budowę ścieżki rowerowej z Jarocina do Wilkowyi kwotą blisko 1,5 mln złotych!

 

 

Obecnie zakończyły się prace związane z budową pierwszego etapu ścieżki rowerowej z Żerkowa do Jarocina od skrzyżowania z drogą na Dobieszczyznę do rzeki Lutynia. Trasa przeszła również pozytywny odbiór techniczny. Już niedługo, bo 26 lipca o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie tego odcinka trasy w pobliżu Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego przy ul. Żerkowskiej.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

R E K L A M AWOLNE MIEJSCA AR1
+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mieszkaniec Gminy Żerków
10 miesięcy temu ocena: 17%  3
A będzie szampan i będą truskawki
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rowerzysta
10 miesięcy temu ocena: 100%  2
Dlaczego gdy jest jakiś artykuł o ścieżce rowerowej (i w innych również) to aby dotrzeć do informacji podanej w tytule trzeba przeczytać mnóstwo tekstu który był już wiele razy w innych artykułach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Michu
10 miesięcy temu ocena: 75%  1
Miru$ będzie w bransoletkach czy jak?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A