ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Jarocińskie wodociągi przygotowują doniesienie do prokuratury [AKTUALIZACJA]

7 miesięcy temu    16.12.2019
Anna Konieczna
komentarzy 18 ocen 9 / 0%
A A A
Podpisanie umowy na modernizację oczyszczalni scieków w Cielczy odbyło się w czerwcu ubiegłego rokuPodpisanie umowy na modernizację oczyszczalni scieków w Cielczy odbyło się w czerwcu ubiegłego roku fot. PWiK Jarocin

Burmistrz Jarocina oraz szef Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wydali oświadczenie w sprawie przerwanej modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy. Poinformowali w nim o podjęciu kroków prawnych wobec wykonawcy, który opuścił plac budowy.

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Prace przy wartej ponad 100 mln zł modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy zostały przerwane prawie dwa miesiące temu. Od tego czasu inwestor - jarociński PWiK oraz wykonawca - krakowska firma Control Process - przerzucają się odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację.

 

 

[po nowym roku centrum Jarocina czeka wielka przebudowa - szczegóły TUTAJ]

 

 

Jarocińskie wodociągi tuż po tym, jak wykonawca zerwał umowę, wystosowały oświadczenie, w którym szef spółki Remigiusz Nowojewski stwierdził, że przedsiębiorstwo z Krakowa nie poradziło sobie z innowacyjną technologią, która miała zostać wdrożona w czasie przebudowy oczyszczalni [więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ].

 

 

Na to - swoim oświadczeniem - odpowiedziała spółka Control Process, która tłumaczyła, że „to jarociński PWiK nie współpracował, a wręcz w niektórych przypadkach utrudniał wykonawcy realizację inwestycji” [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

 

 

[ponad sto osób czeka na mieszkania po tym, jak wykonawca zerwał umowę - więcej czytaj TUTAJ]

 

 

Te zarzuty nie pozostały bez echa. Prezes Remigiusz Nowojewski stanowczo im zaprzeczył.

 

 

„W naszej opinii stanowisko wykonawcy w całości jest nieprawdziwe. spółka Control Process chce poprzez kierowanie zarzutów pod naszym adresem zatrzeć swoją nieumiejętność w realizacji zadania. (…)” - podkreślił w mailu wystosowanym do naszej redakcji.

 

 

[wykonawca zerwał umowę, rozbudowa obiektów Jarocin Sport przedłuża się - więcej szczegółów TUTAJ]

 

 

Już wówczas szef jarocińskich wodociągów zapowiedział, że spółka, którą kieruje podejmie stosowne działania w stosunku do wykonawcy.

 

 

Tak też się stało. W kolejnym oświadczeniu, tym razem podpisanym także przez burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego napisano między innymi:

 

 

„Podjęte zostały kroki prawne, mające na celu wyegzekwowanie roszczeń finansowych przysługujących PWiK względem Generalnego Wykonawcy. Ponadto PWiK w związku z zaistniałym stanem faktycznym przygotowuje zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Generalnego Wykonawcę.” (pełna treść oświadczenia poniżej)

 

 

Zwróciliśmy się do krakowskiej firmy Control Process o ustosunkowanie się do oświadczenia wystosowanego przez szefa PWiK oraz burmistrza Jarocina - pełna treść oświadczenia przedstawiciela Control Process PONIŻEJ.

 

 

Wcześniej zarząd PWiK deklarował, że unijne dofinansowanie, które zostało pozyskane na inwestycję, nie jest zagrożone.

 

 

To już trzecia w ostatnim czasie wielomiliona inwestycja, której wykonawca zerwał umowę i porzucił plac budowy w Jarocinie - tak było w przypadku poznańskiej Family House, która zeszła z budowy obiektów Jarocin Sport oraz drugiego etapy budowy mieszkań czynszowych przy ulicy Siedlemińskiej w Jarocinie.

 

 

 

OŚWIADCZENIE

 

"Informujemy, że z winy Generalnego Wykonawcy - spółki Control Process EPC Environmental Protection 3 Sp. z o.o. doszło do zerwania kontraktu na wykonanie zadania „Modernizacja gospodarki osadowej na oczyszczalni ścieków w Cielczy k/Jarocina”. Wykonawca zszedł z terenu budowy i nie powrócił na niego pomimo wezwania wystosowanego przez Zarząd spółki Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie (dalej: „PWiK). W związku z powyższym podjęte zostały kroki prawne, mające na celu wyegzekwowanie roszczeń finansowych przysługujących PWiK względem Generalnego Wykonawcy. Ponadto PWiK w związku z zaistniałym stanem faktycznym przygotowuje zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Generalnego Wykonawcę. Z informacji posiadanych przez Zarząd PWiK do nieprawidłowości w realizacji podobnych kontraktów przez Generalnego Wykonawcę dochodziło również w Kole i Łowiczu."

Remigiusz Nowojewski, prezes zarządu PWiK Sp. z o.o.

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina

 

 

 

[AKTUALIZACJA]

 

Oświadczenie spółki Control Process EPC Environmental Protection 3 Sp. z o.o.

W odpowiedzi na oświadczenie wystosowane przez Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i i Kanalizacji sp. z o.o. z siedzibą w Jarocinie („PWiK”) Pana Remigiusza Nowowiejskiego oraz Burmistrza Miasta Jarocin Pana Adama Pawlickiego w imieniu Wykonawcy, stanowczo zaprzeczamy jego treści oraz oświadczamy, iż:

1. Jak już informowaliśmy, to Wykonawca w dniu 4 listopada 2019 r. z winy PWIK odstąpił od umowy zawartej z PWiK w dniu 11 czerwca 2018 r. Fakt odstąpienia przez Wykonawcę od umowy w dniu 4 listopada 2019 r. i powód odstąpienia (niedostarczenie przez PWiK wymaganej gwarancji zapłaty) był wielokrotnie potwierdzany na łamach Gazety Jarocińskiej zarówno przez Prezesa PWIK, jak również przez przedstawiciela PWiK Panią Elżbietę Kostkę w wypowiedzi zamieszczonej dnia 14.11.2019 r:

 Na pytanie, co dalej z modernizacja oczyszczalni ścieków, Elżbieta Kostka odpowiada: „- Cały czas podejmujemy działania, aby rozliczyć rozwiązany kontrakt z firmą Control Process i wyłonić w drodze przetargu wykonawcę, który będzie kontynuował tę inwestycję. Zapewnia jednocześnie, że unijne dofinansowanie tego zadania nie jest zagrożone.”

2.         W związku z dokonanym w dniu 4 listopada 2019 r. przez Wykonawcę odstąpieniem od umowy z winy PWiK, umowa ta przestała obowiązywać i jakiekolwiek późniejsze, sprzeczne z nim oświadczenia Zarządu PWiK są w sposób oczywisty bezskuteczne i bezprawne. Bezskutecznym jest w szczególności wzywanie naszej spółki do powrotu na plac budowy, składanie oświadczenia o odstąpieniu z winy Wykonawcy, czy też nakładanie na Wykonawcę rzekomo należnych  kar umownych z tytułu odstąpienia. Traktujemy takie zachowanie PWIK, które ma miejsce ponad miesiąca od czasu po zakończeniu obowiązywania umowy na skutek dokonanego przez naszą firmę odstąpienia  jako rozpaczliwą i nieudolną próbę ratowania wizerunku osób odpowiedzialnych ze strony PWiK za realizację inwestycji.

3.         Wykonawca po złożonym odstąpieniu od umowy w dniu 4 listopada 2019 r., zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zakończył wykonywanie wszelkich prac, uzgodnił z PWiK sposób ich zabezpieczenia i wszczął procedurę rozliczenia wykonanych prac oraz przekazania terenu budowy. Wyłącznie z winy PWiK końcowe rozliczenie nie zostało do chwili obecnej dokonane, co stanowi zwłokę  PWiK w wykonaniu ciążącego na nim obowiązku prawnego.

4.         PWIK nie przysługują względem Wykonawcy żadne roszczenia finansowe. To PWIK do chwili obecnej nie rozliczyło wszystkich prac wykonanych przez Wykonawcę i jest winne Wykonawcy wynagrodzenie na łączną kwotę ponad 8.000.000 (osiem milionów) złotych. W celu min. dokonania rozliczenia wykonanych prac przedstawiciele Wykonawcy, zgodnie z wdrożoną z udziałem PWIK procedurą, stawili się w dniu 4 grudnia br. na umówione spotkanie w siedzibie PWiK. Niestety żadna z osób reprezentujących PWiK nie była w tym dniu obecna w siedzibie PWiK, o czym Wykonawca nie został uprzedzony. Na okoliczność tą Wykonawca sporządził notatkę złożoną na dzienniku podawczym PWiK w dniu 4 grudnia br.

5.         Podkreślamy, że jakiekolwiek bezprawne działania Zarządu PWiK spotkają się z naszą natychmiastową reakcją i odpowiednimi działaniami prawnymi, w szczególności skutkującymi zarówno odpowiedzialnością finansową spółki, jak i odpowiedzialnością karną przedstawicieli PWiK.

W imieniu wykonawcy: przedstawiciel wykonawcy - Piotr Słoń

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

+ 0 głosów: 9 (0%) 9 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (18)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Wiktor
7 miesięcy temu ocena: 80%  18
Brawo Controll Process. Może Wam się uda pokonać to Towarzystwo, które nadużywa praw z gwarancji i czerpie korzyści z krzywdy innych. Vide: realizacja ZGO przez Egbud...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Niestety.....
7 miesięcy temu ocena: 100%  17
Łatwowierność która zawsze poprzedza skuteczne oszustwo.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Adam
7 miesięcy temu ocena: 87%  16
Spokojnie swojaki z jednej paki juz czekaja, ale bedzie ROZWOJOWO !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej
7 miesięcy temu ocena: 100%  15
Jak ja się cieszę! Znowu ROZWÓJ! Dziękuję.
~ Helmut
7 miesięcy temu ocena: 40%  14
O widze, że lokalna banda nieudaczników i 'wszystkowiedzących lepiej' spod referendalnego sztandaru się zleciała pisać jakieś wypociny jak to niby w naszym mieście źle się dzieje. Idzcie lepiej lepić pierogi albo piec pierniki na święta, to przynajmniej cos pożytecznego w życiu zrobicie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bardach
7 miesięcy temu ocena: 44%  13
No dalej tam Klozet i Juryś dajecie z tym hejterstwem w komentarzach, trzeba troche przed świętami obrzydzić czas burmistrzowi, więcej tych pomówień ma być, ma być agresja i nienawiści, a jak Klozet będziesz się słabo starał to cię pogonie z roboty przed świętami!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hau hau
7 miesięcy temu ocena: 94%  12
Piesek spuszczony z łańcucha.
~ Ogarnijcie się
7 miesięcy temu ocena: 43%  11
Firma schodzi z budowy, nic nie realizuje. Pwik wzywa ich do powrotu, oni się nie pojawiają. To co mieli czekać 4 lata aż może łaskawie się pojawia a unijna dotacje trzeba będziecie zwrócić?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gminnik
7 miesięcy temu ocena: 57%  10
Poczekaj na wyrok sądu.
~ Aqua
7 miesięcy temu ocena: 70%  9
Firma z okolicy mogla to wykonac
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ !
7 miesięcy temu ocena: 50%  8
ważne gdzie mieszka właściciel firmy "z okolicy", gdzie idzie dywidenda i zysk a nie gdzie stoi szyld firmy
~ życzę niepowodzenia
7 miesięcy temu ocena: 66%  7
no trafi tępa kosa na kamień :-) ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kardasz Gazownik
7 miesięcy temu ocena: 45%  6
Dokończę to jak Mariusz Z. wysypiskowy prezes od Stanisława Gonady zostanie prezesem pwik. Muszę tylko obalić w referendum aktualnego burmistrza.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ad
7 miesięcy temu ocena: 79%  5
Jarocin tu wszystko gra _ pod warunkiem że skład zespołu się nie zmienia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sssss
7 miesięcy temu ocena: 78%  4
ye \s
~ Rozliczyć firmę z Krakowa
7 miesięcy temu ocena: 33%  3
Powinni zapłacić karę za to, że narazili PWiK na koszty a nic nie zrobili.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A