ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M AWOLNE MIEJSCA B1
R E K L A M A

Jak wybrać odpowiedni wóz paszowy?

› Rolnictwo› Porady 29 dni temu    2.06.2020
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Wozy paszowe są ważnym wyposażeniem gospodarstwa rolnego. Pozwalają one ułatwić i przyspieszyć pracę rolników dzięki zautomatyzowaniu procesu dostarczania paszy do zwierząt. Przy zakupie nowego sprzętu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na funkcjonalność maszyny, ale również na dostępność i żywotność części eksploatacyjnych jak np. noże oraz na wsparcie producenta po zakupie.

Wozy paszowe są ważnym wyposażeniem gospodarstwa rolnego. Pozwalają one ułatwić i przyspieszyć pracę rolników dzięki zautomatyzowaniu procesu dostarczania paszy do zwierząt. Przy zakupie nowego sprzętu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na funkcjonalność maszyny, ale również na dostępność i żywotność części eksploatacyjnych jak np. noże oraz na wsparcie producenta po zakupie.

R E K L A M Awspieram jarocinskie SRT1

Jak dobrać wóz paszowy?

Istnieje wiele kryteriów, na jakie trzeba zwrócić uwagę przed zakupem wozu paszowego. Do najważniejszych należy jednak objętość paszy, jaką jest w stanie mieszać wóz. Musi być ona dobrana odpowiednio do wielkości hodowli z uwzględnieniem jej przyszłego powiększenia, jak również do budynków, w jakich będzie miał pracować. Chodzi tutaj głównie o gabaryty zewnętrze, ponieważ do gospodarstw, które nie posiadają wybudowanych budynków z dużymi wrotami wjazdowymi nie będzie w stanie wjechać wysoka lub szeroka maszyna.

Paszowozy posiadają najczęściej objętość w zakresie od 3,5m3 do nawet 40m3, najczęściej spotykane są jednak te w zakresie 6,5m3 do 13m3. Producenci często są w stanie dopasować w pewnym zakresie gabaryty urządzenia do wymagań stawianych przez użytkownika. Wozy paszowe mogą posiadać system mieszania paszy pionowy lub poziomy, każdy z nich ma swoich zwolenników, jednak to system pionowy jest częściej stosowany.

Kolejnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę jest jakość materiałów, z jakich wykonany jest zarówno zbiornik, jak i np. ślimak. Produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów o odpowiedniej grubości będzie pracował przez długie lata bez awarii i uszkodzeń. Niektórzy producenci wzmacniają swoje urządzenia specjalnymi obręczami, które również stabilizują całe urządzenie. Nie tylko wzmocni to konstrukcje, ale również będzie zapobiegać niechcianemu wysypywaniu się paszy.

Przeczytaj również: Jaki wóz paszowy wybrać na 30 krów

System mieszania paszowozu

Jak wcześniej wspomniano, paszowozy mogą posiadać system mieszania pionowy lub poziomy. Ciężko jednoznacznie określić, który z nich będzie lepiej sobie radził, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników jak np. struktura mieszanych komponentów. Słoma, kukurydza czy sianokiszonka w każdym gospodarstwie będą inne w zależności od wyposażenia gospodarstwa w inne maszyny. Wozy z pionowym systemem mieszania są zazwyczaj tańsze podczas zakupu.

Dodatkowo ich eksploatacja również jest tańsza i prostsza. Wynika to z faktu, że w paszowozach pionowych zamontowanych jest jedynie kilka-kilkanaście noży tnących paszę, natomiast w poziomych może ich być kilkadziesiąt. Jak wiadomo noże są normalnym elementem eksploatacyjnym, który trzeba okresowo wymieniać lub ostrzyć. Jeśli konstrukcja posiada więcej tego typu elementów, prace konserwacyjne będą droższe. Dodatkowo system pionowej obróbki nie niszczy struktury paszy oraz charakteryzuje się szybszym mieszaniem przy jednoczesnej mniejszej wymaganej mocy.

Dodatkowe wyposażenie paszowozów

Niektórych wymagań, jakie będą stawiane urządzeniom w gospodarstwie nie można przewidzieć podczas zakupu. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie zakupowanych urządzeń. Jeśli producent posiada takie w swojej ofercie, będziemy mieli pewność, że nasze urządzenia będą mogły zostać doposażone w opcjonalne akcesoria w późniejszym czasie. Do najpopularniejszych elementów dodatkowego wyposażenia, jakie wybierają klienci należy zaliczyć: hydrauliczne zsuwanie paszy, przeciwostrza hydrauliczne, składane przenośniki oraz przenośniki, które umożliwiają przesuw boczny, dodatkowa ochrona w formie np. łapaczy kamieni, dmuchawa do słomy.

Wozy paszowe BVL

Niemiecka firma BVL - Bernard van Lengerich istnieje na rynku już 160 lat! Założona została w 1860 roku w Emsburen. Projektanci urządzeń ściśle współpracują z hodowcami i uwzględniają ich potrzeby w kolejnych generacjach produktów. Dodatkowo niemiecka jakość produktów zapewnia długą żywotność urządzeń. Producent posiada bardzo szeroką ofertę urządzeń, od małych dla niewielkich gospodarstw, po bardzo duże maszyny przeznaczone dla masowych hodowli. Szeroka gama wyposażenia dodatkowego, sprawia że produkt można spersonalizować i dopasować do indywidualnych wymagań. To wszystko sprawia, że warto zapoznać się z ofertą firmy BVL (https://agrotech-junoszyn.pl/bvl/wozy-paszowe/), ponieważ bez wątpienia znajdziemy w niej produkt dopasowany do naszych potrzeb.

Najmniejszym paszowozem w ofercie firmy BVL jest V-Mix Agilo. Charakteryzuje się on niewielkimi gabarytami, a dzięki temu bardzo dużą zwrotnością. Jego pojemność wynosi od 3,5m3 do 5m3. Dzięki kompaktowym rozmiarom, można go wykorzystać nawet w niewielkich budynkach, do których większość standardowej wielkości urządzeń nie byłaby w stanie wjechać.

Najbardziej uniwersalnym urządzeniem jest model V-Mix Plus T. Jego niewielka wysokość pozwala na wykorzystanie w niskich oborach, oraz ułatwia załadunek i skraca jego czas. Pojemność zbiornika to od 6,5m3 do 13m3.

Model V-Mix Plus charakteryzuje się modułową budową. Dzięki temu możliwe jest stworzenie wariantu dopasowanego idealnie do potrzeb. Pojemność w zakresie 6,5m3 do 18m3 pozwala na szeroki zakres zastosowań urządzenia.

Poza wyżej wymienionymi urządzeniami, producent posiada w swojej ofercie modele:

  • V-Mix Plus 2S,
  • V-Mix Plus 3S,
  • V-Mix Giant 40-46 3S,
  • V-Mix Fill,
  • V-Mix Fill Seria LS,
  • V-Mix Drive Maximus Plus,
  • V-Mix Drive Maximus Plus 2S,
  • Stacjonarny V- Mix Fix Plus.
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
R E K L A M A