ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M Abaseny a1
R E K L A M ADeka B1 06 2020
R E K L A M A

Jak jarociniacy będą spędzać Andrzejki? [SONDA][WIDEO]

› Społeczeństwo› Wywiady 7 miesięcy temu    28.11.2019
Jakub Niewiada
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Janek Marcinkowski

Jarocin. Andrzejki 2019. Już jutro będziemy obchodzić Andrzejki. Jak to święto spędzają jarociniacy? Sprawdź naszą sondę uliczną.

 

 

R E K L A M AGAZETA online SRT1

 

Już jutro (piątek, 29 listopada) będziemy obchodzić wigilię św. Andrzeja, potocznie nazywaną Andrzejkami. Jednym z najpopularniejszych zwyczajów podczas tego święta jest bez wątpienia lanie wosku przez dziurkę od klucza czy też rzucanie butem przez ramię.

 

Jednak w dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na spędzenie Andrzejek w tanecznym nastroju na specjalnie zorganizowanym balu. Oczywiście nie brakuje też takich, którzy wigilię św. Andrzeja wolą spędzić w domowym ze znajomymi.

 

- W tym roku chyba z wnukami zostanę w domu. Kiedyś nie było jako takich Andrzejek i nie było takich zabaw. Przeważnie każdy w domu obchodził to święto, gdzie lało się wosk i przygotowywało różne potrawy. Uważam, że te bale, które teraz są organizowane są bardzo dobre dla młodych - mówi pani Anna.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Kto posprząta jedną z ważniejszych ulic w mieście? [KLIKNIJ]

 

 

Andrzejkowe wróżby są nam znane od setek lat. Początkowo były one zarezerwowane wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt, które dzięki wróżbom mogły się dowiedzieć, kiedy wyjdą za mąż. Obecnie mogą brać w nich udział wszyscy, bez względu na wiek oraz płeć.

 

Do najpopularniejszych wróżb andrzejkowych należą:

 

  • lanie wosku przez klucz i odczytywanie przyszłości z kształtu zastygłej masy,
  • "wyścig butów", polegający na przekładaniu butów zgromadzonych osób od ściany do progu (zwyczaj mówi, że osoba, której but jako pierwszy dotknie progu, jako pierwsza wyjdzie za mąż),
  • losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu (np. listek to staropanieństwo, obrączka - rychły ślub, różaniec - stan zakonny),
  • przebijanie szpilką papierowego serca, na odwrocie którego napisane są imiona, aby dowiedzieć się, jakie będzie imię przyszłego męża lub żony wróżącej w tej sposób osoby.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jacekpl
7 miesięcy temu 3
MMA 2019 https://ok.ru/video/1837114397... https://www.youtube.com/watch?...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
7 miesięcy temu 2
Andrzejki zacząć muzycznie w sobotę widowisko artystyczne Melon Music Awards 2019 zaczyna się Broadcast : Red Carpet - 5:00PM KST / Award Ceremony - 7:00PM KST a kto wystąpi MCs: Kim Jae Wook, Han Ji Hye, Lee Hyun Woo, Hong Soo Hyun. LINE-UP: BTS, MAMAMOO, ITZY, Kang Daniel, CHUNGHA, TXT, AB6IX, HEIZE, THE BOYZ, N.Flying, JANNABI. PRESENTERS: Park Seo Joon, Im Soo Jung, Choi Woosik.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
7 miesięcy temu 1
top 10 MMA https://www.melon.com/mma/vote...
R E K L A M A