Ile kosztuje fotowoltaika? Sprawdzamy!

Opublikowano:
Autor:

Ile kosztuje fotowoltaika? Sprawdzamy! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Fotowoltaika dzięki przetwarzaniu energii słonecznej na elektryczną jest bardzo wydajnym sposobem na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na zewnętrzne dostawy energii elektrycznej. To ekologiczne rozwiązanie z roku na rok jest coraz chętniej wykorzystywane ze względu na możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd. Dzięki programom wspierającym rozwój fotowoltaiki w Polsce, możemy uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji, który może zwrócić się już po kilku latach.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Podstawowym i najbardziej kosztownym elementem instalacji są odpowiednie panele fotowoltaiczne. Najpopularniejszymi panelami są panele monokrystaliczne, które charakteryzują się największą wydajnością, ale też najwyższą ceną. Tańszym wyborem będą panele polikrystaliczne, które są mniej sprawne, ale lepiej sprawdzają się w pochmurnych warunkach.

Kolejnym niezbędnym i dość drogim wydatkiem jest falownik (inwenter), który ma za zadanie przekształcać prąd stały w zmienny. Dzięki falownikowi możemy korzystać z energii słonecznej i zasilać urządzenia elektryczne w naszych domach.

Montaż

Do kosztów instalacji fotowoltaicznej musimy wziąć pod uwagę cenę montażu fotowoltaiki. Doliczymy do tego cenę okablowania i stelaży, do których będzie przymocowana instalacja. Podejmując decyzję o wyborze instalatora należy wziąć pod uwagę jego doświadczenie i opinie jego klientów.

Na gruncie, czy dachu?

Panele fotowoltaiczne najczęściej umieszczane są na dachach. Musimy dostosować konstrukcję dachu do paneli, tak aby zapewnić im odpowiedni do kierunków świata kąt nachylenia. Plusem tego rozwiązania jest to, że instalacja nie ingeruje w przestrzeń mieszkalną i nie zajmuje tak dużej powierzchni jak instalacje na gruncie. Dodatkowo, montowanie paneli na dachu jest szybsze i łatwiejsze w porównaniu do montażu na gruncie.

Jeżeli nasz dach nie spełnia warunków do instalacji, warto zastanowić się nad fotowoltaiką na gruncie. To wydajne rozwiązanie w przypadku wielkometrażowych, niezagospodarowanych obszarów. Panele montowane na gruncie zazwyczaj dzięki zajmowanej przez nie dużej powierzchni zyskują więcej energii, a co za tym idzie - przynoszą więcej oszczędności. Grunt, na którym będą montowane stelaże musi być odpowiednio stabilny.

W obu przypadkach musimy zwrócić uwagę na to, aby panele nie zostały zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki

Off-grid i on-gird

Powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy nasza domowa instalacja będzie podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid), czy też nie (off-grid). Instalacja on-grid pozwala na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać. Jeśli chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej, podłączamy system off- grid, dla którego niezbędne są akumulatory magazynujące prąd bezpośrednio dostarczany do odbiorników w naszym domu. Tego typu rozwiązanie jest droższe, jednak możemy wykorzystać zmagazynowany na kilkanaście godzin w akumulatorze prąd, gdy nastąpi okres zerowej produkcji (zima, noc, przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej z sieci energetycznej).

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego waha się między 15 000 a 25 000 zł. Najważniejszym parametrem fotowoltaiki jest jej moc określana skrótem kW, która zależy od tendencji zużycia prądu w danym gospodarstwie w skali roku. Dokładna wycena zestawu (panele fotowoltaiczne i inwerter) zależy głównie od jego rozmiaru oraz rodzaju i jakości komponentów. 

Na ostateczną cenę ma wpływ również to, czy fotowoltaika będzie instalowana na gruncie, czy dachu (w tym przypadku istotny jest rodzaj dachu, na którym będą montowane panele słoneczne), a także z jakiego programu dofinansowania fotowoltaiki skorzystamy. 

Opłacalność fotowoltaiki

Wybierając rozmiar fotowoltaiki należy kierować się tym, jakie mamy roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną i jakie do tej pory płaciliśmy rachunki za prąd. W tym celu najlepiej skorzystać z profesjonalnych usług firm zajmujących się fotowoltaiką. Firma SunErgo wykonuje między innymi darmowy audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu dowiemy się, czy instalacja w naszym przypadku jest opłacalna i jak duża musi być. 

Fotowoltaika będzie dla nas opłacalna, jeśli z audytu wyniknie, że możemy zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy za prąd i mamy odpowiednie warunki na zainstalowanie paneli.

Zaletą domowej instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość i prawie nieistniejące ryzyko awarii. Żywotność takiego systemu szacowana jest na 25 lat i w całym tym okresie zazwyczaj obowiązuje gwarancja producenta.

Panele fotowoltaiczne dostarczają energię elektryczną przez cały rok, jednak w okresie zimowym należy być przygotowanym na jej mniejszą produkcję. Prąd wytwarzany jest w zależności od nasłonecznienia, które w Polsce jest odpowiednie dla fotowoltaiki. Warto wspomnieć, że posiadając instalację on-grid, oddajemy nadmiar wyprodukowanej energii do sieci i pobieramy ją w momencie niedoboru prądu (zimą, lub nocą).

Programy dofinansowujące fotowoltaikę

Jednym z programów dofinansowujących fotowoltaikę jest Mój Prąd. Osoby fizyczne mogą złożyć wniosek online o dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji sięgającej 5 000 zł na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i otrzymać do 50% zwrotu kosztów. Program można połączyć z Ulgą termomodernizacyjną i zaoszczędzić jeszcze więcej, ponieważ dzięki niej odliczane są od rocznego zeznania podatkowego wydatki na termomodernizację. Mój Prąd został zintegrowany z programem Czyste Powietrze 2.0, który obejmuje dotację lub pożyczkę na kompleksową termomodernizację domów. Osoby, które spełnią odpowiednie warunki i skorzystają z programu Czyste Powietrze, otrzymają zwrot części zainwestowanych środków. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od rodzaju inwestycji.

Po nowelizacji ustawy OZE i programu Prosument 2.0 również firmy i spółdzielnie mieszkaniowe mogą liczyć na korzystanie z fotowoltaiki na podobnych zasadach, co osoby fizyczne (stać się prosumentami) pod warunkiem, że nie stanie się to głównym przedmiotem ich działalności gospodarczej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE